Губење на семејното презиме

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Не сме се читале многу на форумов изгледа.
За некои работи сум многу традиционална, за некои не сум. Ги бирам работите кои ми одговараат и кои ми се допаѓаат.
И тоа е клучниот збор - ИЗБОР - без оглед дали ќе го задржам моето презиме или ќе го земам неговото, дали ќе стапам во брак или вонбрачно ќе имам деца, дали ќе се венчам во црква или нема за џабе пари да фрлам, дали свекрва ми мамо ќе ја викам или по име....
Се е тоа избор, и јас не прифаќам некој друг да го направи во мое име.
... што неоспорно, е твое лично и законско право...
... а твојот избор може да им (ми) се допаѓа на другите или не.... сеедно. И да добиеш милион аргументи про и контра, тоа пак нема да смени дека ти имаш право да го направиш тоа што сакаш....

Со претходно цитираното сакав да кажам дека традицијата не есекогаш „за фрлање“, но сеедно... exercise your own rihgts at your own will.
Поздрав.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
... а твојот избор може да им (ми) се допаѓа на другите или не.... сеедно. И да добиеш милион аргументи про и контра, тоа пак нема да смени дека ти имаш право да го направиш тоа што сакаш....

Со претходно цитираното сакав да кажам дека традицијата не есекогаш „за фрлање“, но сеедно... exercise your own rihgts at your own will.
Поздрав.
Може, како не може, нека си контраат луѓето, ама на целава тема, цели 22 страници, единствен аргумент беше традицијата... и да, билдањето муда.
Ни едното, ни другото, не се доволно добри аргументи. Дури и овие што ,,аргументирано,, ми контраат, успеаа да бидат контрадикторни самите на себе.

Традицијата не е секогаш за фрлање, но ако некој сака да ја фрли, тоа си е негово право, а зајадливите коментари, се знае кој ги дава... ;)
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Може, како не може, нека си контраат луѓето, ама на целава тема, цели 22 страници, единствен аргумент беше традицијата... и да, билдањето муда.
... а единствен контрааргумент отфрлањето на традицијата.... но сеедно, јас се повлекувам од муабетов, оти воопшто не е конструктивен.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.272
Поени од реакции
560
А во однос на другарката и нејзиното презиме, без оглед што е граматичка грешка, ако веќе земам туѓо презиме, ќе го земам во оргинална форма, за нели, сите исто да се презиваме.
Една буква многу менува... не е исто Стојаноски и Стојановски.
јас си помислив жената да го земе презимето на мажот буквално ... тој Стојаноски, таа Стојаноски ... што кај нас мислам дека јазикот не ни дозволува ова, граматичка грешка ... ама може ти ќе го задржиш така, ако те бендисува ...:)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
јас си помислив жената да го земе презимето на мажот буквално ... тој Стојаноски, таа Стојаноски ... што кај нас мислам дека јазикот не ни дозволува ова, граматичка грешка ... ама може ти ќе го задржиш така, ако те бендисува ...:)
Па тоа и кажувам јас, и јас на истото мислев. Симпатично е и е интересна опција, иако граматички е погрешна :)
--- надополнето: 23 февруари 2012 во 10:01 ---
Се прашувам која будала ќе го преземе твоето презиме:facepalm:
Зошто будала?
 
B

Black Guard

Гостин
Ајде де зошто??

Па треба да е некој уберзабеган,мислам работите се јасни-жената го презема презимето од мажот и ова не е срамота ниту пак потценувачки за жената,напротив треба да биде гордост за една жена да врти мажјак околу себе:)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.561
Ајде де зошто??

Па треба да е некој уберзабеган,мислам работите се јасни-жената го презема презимето од мажот и ова не е срамота ниту пак потценувачки за жената,напротив треба да биде гордост за една жена да врти мажјак околу себе:)
Како го врти мажјакот околу себе со земањето на презимето де објасни тој момент не го сфаќам. (ако сакаш се разбира)
 
B

Black Guard

Гостин
Нема да го врти со земањето на презиме туку со други атрибути но не можам да разберам што губи жената со промена на презимето??
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.561
Нема да го врти со земањето на презиме туку со други атрибути но не можам да разберам што губи жената со промена на презимето??
Исто што и мажите. Удар на его и ништо друго. Мажите што губат? Ништо. И жените ништо. Ствар на договор, кој ги носи парите тој одлучува, што секако дека во праксата се покажува дека така одат работите денес. Џабе инатење на темава, кој и да се најде во подредена финансиска ситуација, тој ќе ги прифати условите и презиме и домазет и се по ред (доколку се расправа околу тоа прашање, доколку не традиционално ќе си оди како што си е).
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.591
Поени од реакции
27.928
ej a chichko da vi kazhe neshto:P:D.,,,,, dosta se pravevte madri,,, i da zasukate rakavite i koj e za mazhenje a koj za zhenenje da pochnete da rabotite i da spremate svadbi., a ne tuka da bla,,,bla,,,,, da ve vidam od zborovi na delo.....od gore napishanoto nishto ne vi veruvam se dodeka ne stapnete pred matichar., /iako ne morate / i tamu ke pokazhete kolku ste silni i jaki ,,,,,zboruvam i za zhenshchuriive i za machovcive,,,,,,,, e taka de:coffee::ROFLMAO:

iP.S puma da ne si go zaboravi svoeto vetuvanje dadeno tuka pred site javno na forum ,,,(y):свиркам:,,,,,,,,,,ozbilen sum :cool::rolleyes:

lele na leandra samo pari i se vrtat pred ochi:P:LOL:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.561
А тебе шо ти се врти пред очи сукало?
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.862
А со оглед на тоа дека не чувствувам никаква потреба тебе нешто да ти докажам.....
Некако се надевав дека можеш да дискутираш, но тешко таа работа. Трол си е трол. Дај направете си муабет со Noorotic, ептен ќе ви е забавно.

Фала, чао, пријатно од темава.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Во последно време актуелно е мажот го зима презимето на жената, жената на мажот и двајцата имаат по 2 презимиња, и нејзиното и неговото. Минатата сабота бев на таква свадба
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Жената не губи ништо, освен малку повеќе време потрошено на еден куп администрациски работи што треба да ги направи откако ќе го смени презимето.

Но и мажот нит добива, нит губи со таквото дејство:P

Ќе се појача малку егото, ама само егото и толку. Ништо повеќе.

Мислам дека е многу глупа и безпредметна дискусијава, и не би требало никој, ама баш никој да има проблем со тоа што некоја сака да си го задржи презимето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom