Губење на семејното презиме

Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Кај нас кога се раѓа машко дете пукаат со автомати, децата се сакаат исто ама радоста е поголема кога се раѓа машко.Можеби за некого е глупаво но да имаш наследник на презимето е нешто најдобро за еден татко.И никогаш не би дозволил тоа да се случи додека сум жив а ќе им го вкоренам на моите потомци, ако даде Господ секако.
 
A

AnFem

Гостин
Кај нас кога се раѓа машко дете пукаат со автомати, децата се сакаат исто ама радоста е поголема кога се раѓа машко.Можеби за некого е глупаво но да имаш наследник на презимето е нешто најдобро за еден татко.И никогаш не би дозволил тоа да се случи додека сум жив а ќе им го вкоренам на моите потомци, ако даде Господ секако.
И замисли да биде педер...
 
B

Black Guard

Гостин
Не се секирајте наскоро со генетски модификации нема да има педерлук,двоцефкаши и остали фрик енд виард појави.
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
После целиов тред, нема што паметно да се каже...
Едноставно, чудна некоја „мода“ завладеала, дали е „португалска“ или „мода на граматички грешки“, сеедно.... сепак е чудна!

П.С. Јас сеуште имам уникатно презиме... кое никогаш не „излегло од мода“ :)
Што велите, доволен кртериум ли е тоа некоја мома да ме „земе“, а? (lol)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
те цитирам бидејќи сакам твое мислење ...

ако и мажот и жената имаат различни презимиња, тогаш како ќе стои на влезната врата (и на поштенското сандаче) ... фамилија Трпески или фамилија Трпески, Петрески и Стојановски (мажот, жената, детето) или ...? која ќе е твојата фамилија во која ќе си со мажот?
--- надополнето: 22 февруари 2012 во 11:09 ---


ова не и одговара на PurplePuma :icon_lol:
--- надополнето: 22 февруари 2012 во 11:24 ---


а која фамилија ќе сте во бракот со различни презимиња ...
Кај мене дома моментално сите исто се презиваме, па не пишува ама баш ништо на вратата ;)

А инаку... може во семејството секој да има различно презиме, националност и вероисповед, пред законот сопружниците и понатаму се сопружници, а децата нивни деца... ;)
--- надополнето: 23 февруари 2012 во 01:15 ---
Ќе ти верувам кога ќе го донесеш овде на форумов да се претстави, и после самата ќе видиш за што ти зборев претходно;).
А со оглед на тоа дека не чувствувам никаква потреба тебе нешто да ти докажам.....
--- надополнето: 23 февруари 2012 во 01:16 ---
Е многу де губиш и да не е проблем да ги викаш мамо и тато.
За мене е голем проблем.
И што ,,многу бе губиш,, па ако не е многу, ете мажот нека се откаже, што губи, голема работа.
И јас имам една мајка и еден татко. И тие ќе ми останат единствени родители.
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Кај мене дома моментално сите исто се презиваме, па не пишува ама баш ништо на вратата ;)

А инаку... може во семејството секој да има различно презиме, националност и вероисповед, пред законот сопружниците и понатаму се сопружници, а децата нивни деца... ;)
--- надополнето: 23 февруари 2012 во 01:15 ---


А со оглед на тоа дека не чувствувам никаква потреба тебе нешто да ти докажам.....
--- надополнето: 23 февруари 2012 во 01:16 ---


За мене е голем проблем.
И што ,,многу бе губиш,, па ако не е многу, ете мажот нека се откаже, што губи, голема работа.
И јас имам една мајка и еден татко. И тие ќе ми останат единствени родители.
Во прашање е конвенција, договор. Традиционален, да, и со прифаќањето на презимето на сопругот се потврдува дека двајцата сопружници „си припаѓаат еден на друг“...
Некогаш, кога бил матријархат во прашање, веројатно ситуацијата била обратна.
И да, секоја промена е проследена со отпор и неприфаќање, само мислам дека муабетов го свртевте на инает.
Кога ќе „падне“ одлуката за брак, не верувам дека било кој ќе „држи“ крајна позиција или ќе поставува ултиматуми.
Од друга страна, ти кога влегуваш во врска, сигурно не прашуваш: „ќе ти пречи ли нашите деца да го носат и моето презиме?“ (вакво прашање би го избркало секој „чесен намерник“)...

Пред некое време, една моја другарка изјави дека кога ќе се мажи би го зела неговото презиме, ама во оригинал (со граматичка грешка). Кога ја соочивме со „помодарството“ малку ретерираше, и да, мислам дека се работи за помодарство и ништо друго.

Да не бидам сфатен погрешно, со тоа што го носам презимето на татко ми, ниту сум ги заборавил моите предци по мајчина линија, ниту имам план да ги заборавам, напротив!
Затоа не гледам како тоа би и се „симнала круната“ на госпоѓата ако го прифати моето презиме, што е КОНВЕНЦИЈА!

Постојат работи за кои вреди да се плива низводно, ама оваа не е една од тие (според моето скромно мислење).
Поздрав.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Секој си има свои ставови и приоритети. Традиција е - но јас не сакам да почитувам традиции кои не ми одговараат - и нема.
А во однос на другарката и нејзиното презиме, без оглед што е граматичка грешка, ако веќе земам туѓо презиме, ќе го земам во оргинална форма, за нели, сите исто да се презиваме.
Една буква многу менува... не е исто Стојаноски и Стојановски.
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Секој си има свои ставови и приоритети. Традиција е - но јас не сакам да почитувам традиции кои не ми одговараат - и нема.
А во однос на другарката и нејзиното презиме, без оглед што е граматичка грешка, ако веќе земам туѓо презиме, ќе го земам во оргинална форма, за нели, сите исто да се презиваме.
Една буква многу менува... не е исто Стојаноски и Стојановски.
Не знам дали да вмешувам историја на сочинување на семејни називи во македонската традиција и нивнот значење.... гледам дека многу „антитрадиционално“ си настроена, иако веројатно повеќе од инает и мода... антитрадиционализмот е in, разбирам, ама има некои работи кои имаат значење и континуитет, па ако сакаш да одиш контра, подобро научи од каде потекнуваат, за да ти биде напорот во правилно насочен.... вака си само контра заради контра....
Поздрав.
--- надополнето: 23 февруари 2012 во 01:44 ---
вака си само контра заради контра....
... што неоспорно, е твое лично и законско право...
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не знам дали да вмешувам историја на сочинување на семејни називи во македонската традиција и нивнот значење.... гледам дека многу „антитрадиционално“ си настроена, иако веројатно повеќе од инает и мода... антитрадиционализмот е in, разбирам, ама има некои работи кои имаат значење и континуитет, па ако сакаш да одиш контра, подобро научи од каде потекнуваат, за да ти биде напорот во правилно насочен.... вака си само контра заради контра....
Поздрав.
--- надополнето: 23 февруари 2012 во 01:44 ---


... што неоспорно, е твое лично и законско право...
Не сме се читале многу на форумов изгледа.
За некои работи сум многу традиционална, за некои не сум. Ги бирам работите кои ми одговараат и кои ми се допаѓаат.
И тоа е клучниот збор - ИЗБОР - без оглед дали ќе го задржам моето презиме или ќе го земам неговото, дали ќе стапам во брак или вонбрачно ќе имам деца, дали ќе се венчам во црква или нема за џабе пари да фрлам, дали свекрва ми мамо ќе ја викам или по име....
Се е тоа избор, и јас не прифаќам некој друг да го направи во мое име.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom