Губење на семејното презиме

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.616
Поени од реакции
14.335
Не знаев како да ја крстам и каде да ја почнам оваа тема (а не знам ни дали до сега има слична). Имено, низ глава ми се провеа едно интересно размислување - доколку во едно семејство има брат и сестра, братот натака во животот роди две ќерки, а сестра му се мажи и го земе презимето на мажот, се губи цело фамилијарно презиме. На еден начин се брише цела фамилијарна историја... Малку е чудно, ама... :)
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Или фино лепо Домазет дома, некој крап 120 кила кој ти седи во стан и да земи твое презиме, така ќе имаш не само историја туку и иднина до 101 и назад :D
 
D

D_NazGUL

Гостин
Колку знам воопшто немора да го менуваш презимето. Се е принцип на договор, Ако така се сложите со партнерот, ондак така нека биде. Утре ако се сложите детето да го носи тоа презиме - повторно ваша работа. Што има да ве интересира што мислат другите за тоа. Ако ви е вас убаво ондак воопшто не се замарај.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Од тие причини моите деца покрај татковото, ќе го носат и моето презиме :)
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Епа машкиот член од семејството го проширува презимето кога се жени, сепак на жената може да и остане моминското односно фамилијарното презиме али ретко кој го прави тоа...Сепак ако има машко член во семејството тогаш презимето нема да исчезне, бидејќи тој кога ќе зима жена ќе се презива како него и така презимето нема да се изгуби.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.151
Поени од реакции
34.166
Од тие причини моите деца покрај татковото, ќе го носат и моето презиме :)
Твоите деца можат да го носат само татковото. Ти можеш да го носиш твоето и на маж ти, ама децата не.
Баш поради тоа, не е малку глупо да се задржува и моминското презиме, кога сепак на крај децата ќе го носат татковото?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Твоите деца можат да го носат само татковото. Ти можеш да го носиш твоето и на маж ти, ама децата не.
Баш поради тоа, не е малку глупо да се задржува и моминското презиме, кога сепак на крај децата ќе го носат татковото?
Децата можат да го носат моето, татковото, двете или ново измислено презиме. Нема ограничувања од аспект на законот.
--- надополнето: 1 февруари 2012 во 19:45 ---
Мајка ми не го носела ни татковото, ни мајчиното - добила измислено презиме од баба ми и дедо ми :)
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.616
Поени од реакции
14.335
Сепак ако има машко член во семејството тогаш презимето нема да исчезне, бидејќи тој кога ќе зима жена ќе се презива како него и така презимето нема да се изгуби.
Да, но тоа машко може да има две ќерки кои понатаму си го земаат на сопругот:)
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Децата можат да го носат моето, татковото, двете или ново измислено презиме. Нема ограничувања од аспект на законот.
--- надополнето: 1 февруари 2012 во 19:45 ---
Мајка ми не го носела ни татковото, ни мајчиното - добила измислено презиме од баба ми и дедо ми :)
И после кога ќе се омажи ќерка ти ќе се вика Петкана Јовановска Величковска Петковска?

Од увек ми било глупо ова задржување на презимињата, ама мода јбг.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Од тие причини моите деца покрај татковото, ќе го носат и моето презиме :)
Е и на машко дете би му дала две презимиња, не е малку глупо тоа !?

пр. Златко Петревски - Шундовски !?

:confused:
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Е и на машко дете би му дала две презимиња, не е малку глупо тоа !?

пр. Златко Петревски - Шундовски !?

:confused:
Секако дека би му дала. Не сум јас помалку родител од неговиот татко. А неговата сопруга (во иднина) не мора да го носи и моето презиме, нека го земе само на свекор и :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Секако дека би му дала. Не сум јас помалку родител од неговиот татко. А неговата сопруга (во иднина) не мора да го носи и моето презиме, нека го земе само на свекор и :)
Моооре еманципација еј.
Научи ги и децата така. И после ќерка ти коа ќе се мажи децата нека ги имаат нејзините две + на мажот. И за едно 10 години личната карта ќе биде подебела од 1000 зошто 1000 затоа.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Секако дека би му дала. Не сум јас помалку родител од неговиот татко. А неговата сопруга (во иднина) не мора да го носи и моето презиме, нека го земе само на свекор и :)
Епа сеа да претпоставиме: син ти се вика Златко Петровски - Шундовски, се жени со сопруга која сака да го задржи и нејзиното презиме.

Таа ќе се вика Ноне Неделковска Петровска Шундовска !? :eek:

Задржување моминско презиме е океј, па аааајде и давање на две презимиња на женско дете. Али за машко ми е глупо мене. Сепак личен избор...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom