Грчка "честитка" за празников

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Грција, индиректно, повторно игра на картата меѓу-етнички тензии во Македонија (и плус ни одржува уште една нова "историска лекција" за Тито и сл. :icon_lol:). Имено:

„НЕ“ на официјалната грчка политика за името Македонија

„НЕ за терминот Македонија и неговите деривати во новото име на земјата.“ – вели претседателката на грчката дијаспора. Нина Гаѕули за Канал 5 рече дека можни решенија би биле Централна европска република, централна балканска република, Албано-словенска република, но не и сложено име со географска одредница.

- Ние не прифаќаме сложено име. На нашата конвенција ја изгласавме новата резолуција дека новото име би требало да биде етничко. Зошто географско?Оваа земја ја сочинуваат многу националности, вклучувајќи ги и Албанците кои се најголемото малцинство. Тие навистина не сакаат да бидат Македонци, тие не сакаат да има македонски јазик, рече Нина Гаѕули – претседател на Панмакедонските организации на Грција во светот.

Ставовите на грчката дијаспора се разликуваат од оние на актуелната влада и политиката на Караманлис. Токму затоа, Гаѕули смета дека се работи за сериозно прашање за кое е потребно правилно водење на надворешната политика. Таа додава дека е важно за двете земји да имаат добрососедски односи.

- Сакаме да ви бидеме пријатели. Во нашите резолуции бараме вие да бидете следните ЕУ кандидати, НАТО кандидати и знам дека тука има многу грчки бизнисмени, кои помагаат. Сакаме да бидеме пријатели, но не да го изгубиме името и нашиот јазик. Ако вие сте Македонци, тогаш што сум јас?, праша Нина Гаѕули – претседател на Панмакедонските организации на Грција во светот.

Панмакедонската организација е формирана во 1947 година, а нејзиниот претседател вели дека целта за формирањето била да се спречи планот на Тито, Солун да биде главен град на Македонија.
извор
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Ако вие сте Македонци, тогаш што сум јас?, праша Нина Гаѕули...

Гркинка си, што може друго, овцо метилава проста.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Грција, индиректно, повторно игра на картата меѓу-етнички тензии во Македонија (и плус ни одржува уште една нова "историска лекција" за Тито и сл. :icon_lol:). Имено:

знам дека тука има многу грчки бизнисмени, кои помагаат. Сакаме да бидеме пријатели, но не да го изгубиме името и нашиот јазик. Ако вие сте Македонци, тогаш што сум јас?, праша Нина Гаѕули – претседател на Панмакедонските организации на Грција во светот.
извор
:uvo::uvo:
Нејзиниот говор е тотален опозит на вистината.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
:uvo::uvo:
Нејзиниот говор е тотален опозит на вистината.
Нека не те чуди она со бизнисмените.

Низ форумов, а и во живо, на многу наврати го слушнав "аргументот" за веднење пред грците, кој се состои во тоа дека биле страшни инвеститори, особено во југо-источна Македонија.

Македонскиот мазохизам, својствен за одредени, смета дека текстилните работилници, со услови полоши од од оние во 19. век во Англија, се страшна инвестиција.

И ај што теткава го вика тоа, него кога од твои, македонци, ќе го слушнеш истото е многу пострашно.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
Оваа работа не ми е јасна

“Сакаме да бидеме пријатели, но не да го изгубиме името и нашиот јазик. Ако вие сте Македонци, тогаш што сум јас?, праша Нина Гаѕули – претседател на Панмакедонските организации на Грција во светот.“

Не ми е јасно дали таа го разбира поимот Македонец како нејзина национална припадност или како што. Сака ли да каже дека таа е етничка Македонка со Greek nationality или што. И кој јазик зборува таа што се плаши дека ќе го изгуби - грчки или македонски или грчкиот го смета за македонски или што.

И дали Грција е бинационална држава на грчкиот и македонскиот народ или е национална држава на грчкиот народ со македонско етничко малцинство, ама па таму нели нема малцинства освен муслиманското или пак е национална држава на македонскиот народ (граѓанска сигурно не е) и ако е така зошто се вика Грција.

Многу нелогичности има тука.
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Лииеееее ваа ама радикал била бе ко караџаферис:vozbud::vozbud::vozbud:
Ебати Ѓупката ебати.Ова била Македонка? Не е нормална!
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Очекувајте адекватен одговор на темава за 2 дена со еден интересен текст кој ќе ги раздрма малце “Грциве“ наши. :smir:
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Грција, индиректно, повторно игра на картата меѓу-етнички тензии во Македонија (и плус ни одржува уште една нова "историска лекција" за Тито и сл. :icon_lol:). Имено: извор
Грешка, Грција игра ДИРЕКТНО на картата на меѓу-етнички тензии во Македонија.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.161
Поени од реакции
17.960
Грешка, Грција игра ДИРЕКТНО на картата на меѓу-етнички тензии во Македонија.

Да, тоа му е едниствениот начин да ни ја заебат државава.

Мислам дека и на грциве му станува жешко под нозете за решение со името. Па сега за да одложат на неодредено време, најдобро е нова војна во Македонија.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Ако вие сте Македонци, тогаш што сум јас?, праша Нина Гаѕули...

Гркинка си, што може друго, овцо метилава проста.
Нашиве „новинари„ се виновни за ова-:uvo:
Како се само тие вољни секој “бисер„ штетен на националните интереси да го објават ,за да добијат бико каква „жешка„ вест.
Замисли ,таква изјава да дде нашиот Џо на сред Солун.
Ми се чини нема да потрошат ни време ни лента за да го снимат, а камоли на ударни вести да го стават.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Честитката се очекуваше, но сепак мислам дека не треба да се губи време на вакви офуцани крави. И така официјалната грчка политика е максималистичка - а тоа значи дека одат на целосна негација на Македонија (и за тоа имаат постигнато консензус, СИТЕ ја поддржуваат таа расистичка политика).






Нема потреба од брзање ниту од новинарските драматични написи во МК медиуми со кои директн оим одат на рака на Грцит. Треба да продолжиме да работиме и ќе ги фатиме на кондиција, тоа е сигурно.

Од 7’55’’ до крај:

 
A

anaveno

Гостин
цитати..
Ако вие сте Македонци, тогаш што сум јас?, праша Нина Гаѕули...
Гркинка си, што може друго, овцо метилава проста.

Лииеееее ваа ама радикал била бе ко караџаферис
Ебати Ѓупката ебати.Ова била Македонка? Не е нормална!
------------------------------
таа е Кавказка Шиптарка....
 

MAKEDONEC_PP

ПОБЕДАШ
Член од
7 декември 2007
Мислења
778
Поени од реакции
74
А бе од нив ни честитка ни поклон!!!

Ако вие сте Македонци, тогаш што сум јас?, праша Нина Гаѕули...
Таа можи да е МАКЕДОНКА исто колку и Али Ахмети, т.е. во географска смисла!!! А ако зборуваме за националност, тогаш не е можно човек да има двојна национална припадност!!! ИЛИ Е ГРКИНКА ИЛИ МАКЕДОНКА!!! Па ова не е државјанство, па да има двојно...
А инаку по името ми се гледа влаинка!!!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.161
Поени од реакции
17.960
Само уба Гркинка може да биде Македонка.

Јас немам видено убава гркинка досега, видел некој?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom