Грција ги „фиромизира“ новите регистарски таблички

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.032
Поени од реакции
4.520
муабетов ми беше КАКО одат на одмор :cenzura:
а за ЛИДЛ -знам -познато ми е
И за твој инфо- и НАШИТЕ маркети можат многу многу надоле да одат со цените исто ко ЛИДЛ :)
така да и да ЛИДЛ отвори овде би им бил сериозна конкуренција - нема да ги погоди толку многу ко што викаш
Ко прво ЛИДЛ функционира исклучиво на ефтини локации исклучиво вон градовите и работат со no-name брендови
а веро, Тинекс ги имаат најдобрите локации , најатраактивните во градовите, сите располагаат со своја сопствена дистрибуција со сопствени магацински простори и што е најважно работат со многу висока маржа-значи големи заработки, а и
ги продаваат и најпознатите брендови од МК, бившите ЈУ простори , Балканот , Европа
така што во случај на сериозна конкуренција имаат огромен простор за снижување на цените
Druze cokoladi od 100gr. mlecni imas za 35 centi,cips od 250gr. imas za 70 centi,sladoled kutija od 1L imas za 1.7 evra,gazirani pijaloci od 1.5L se prodavaat od 35 do 40 centi,cokoladni napolitanki 400gr. se prodavaat za 1.59 evra za koi najgolemiot broj od nasite se obicen seker i kakao ako zborime za kvalitet,imas piva limenki po edvaj 50 centi i da ne nabrojuvam ponatamu.Ti kazuvam mnogu tesko bi pominale nasite marketi ako LIDL ili eventualno avstrijski HOFER vlezat vo Makedonija.
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Кога купуваш Милка чоколадо не ти бараат да те нагузат...
a koj toa te guzi koga ides vo grcka na more,, dali ohrigani sto ti ja grebat kolata ako vidat deka si Sk,,ili kelnerite so nivnoto ljubezno ponasanje ili nivnite ceni sto se poskapi nego li vo grcka
--- надополнето: 24 јуни 2012 во 19:27 ---
денес во тинекс имаше еден пар околу 30-40 г и купуваа ко збеснати - :pos:конзерви риби и паштети купишта, макарони, стекови замрзнати , сирења, млека тетрапак, кисели води, грицки.......пред мене беа на каса и додека ги чекав ги слушав (абе мизерија) ќе оделе во гејлада на одмор натовареени ко магариња -и уште таа му вика „ а ќе одиме таму во ЛИДЛ„ тој и’ вели - па веројатно , зошто?!
па којзнае дали е близу и дали ова ќе ни стигне?!
ц ц ц ц ц ц
одмор у гејлада:tapp:
пууууууууууу јазк
a ti si poln pari i ne kupuvas nisto, se od tamo
--- надополнето: 24 јуни 2012 во 19:29 ---
Druze cokoladi od 100gr. mlecni imas za 35 centi,cips od 250gr. imas za 70 centi,sladoled kutija od 1L imas za 1.7 evra,gazirani pijaloci od 1.5L se prodavaat od 35 do 40 centi,cokoladni napolitanki 400gr. se prodavaat za 1.59 evra za koi najgolemiot broj od nasite se obicen seker i kakao ako zborime za kvalitet,imas piva limenki po edvaj 50 centi i da ne nabrojuvam ponatamu.Ti kazuvam mnogu tesko bi pominale nasite marketi ako LIDL ili eventualno avstrijski HOFER vlezat vo Makedonija.
e da vo nasite marketi MILKA cokoladoto e 75 denari vo grcija bese 48 denari, 100 gramsko so celi lesnici
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
bidi realen, inace ne sum firom.....,, inace da te prasam,, ako tolku si patriot, zasto kupuvas milka cokolado a ne od evropa,, te molam za odgovor,, i toa e cokolado i ova
По реален здравје, не јадам милка чоколади (не јадам благо)....али затоа пијам Скопско пиво, Скопска пивара (грци ја држат) тоа што нашите бизнисмени се утепани, не значи дека јас треба да трпам и да не го пијам според мене најдоброто пиво во Европа.

Што не значи и дека јас треба да одам во државата од каде што мене ме ругаат/понижуваат итн итн итн....

Јас, лично во два наврати сум имал лошо искуство во Грција, два пати сум бил поради работа, не лично за мене, за татко ми и не сум воопшто пријатно изненаден. Бев во Лариса.....тука сите викаат демек луѓево од Егејска се замараат со мкд...а доле накај Атина и околу не им чуело, епа грешат сите.

П.С. Грчките МЕГАкорпорации имаат пуштено пипци на овој или оној начин во секој бизнис, почнувајќи од Мекдоналдс, до кока кола(пепси, спрајт) Бургер Кинг....не ми текнува на други, да набројам.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
295
Поени од реакции
105
bidi realen, inace ne sum firom.....,, inace da te prasam,, ako tolku si patriot, zasto kupuvas milka cokolado a ne od evropa,, te molam za odgovor,, i toa e cokolado i ova
istoto prasanje i za tebe koja e razlikata pomegu Milka cokolado i kupeno od evropa, i tebe te molam za odgovor
Јас повеќе од 10 години пазам да НЕ купам ништо грчко. ЈАС лично сметам дека сите спрепки што ни ги правеше Грција овие 20 години у комбинација со некои домашни политичари, се разлогот поради кој не сум во подобра финансиска состојба од која што сум. По редот на нештата, тој факт ги става Грција на мојата листа на душмани.
 
Член од
2 мај 2012
Мислења
216
Поени од реакции
264
Кој знае дали на овој му залепиле Фиром на таблиците:
http://vest.com.mk/default.asp?ItemID=0CB10D37228BC84BBE6EA57ED07DF8C6
Му залепиле на гзот, откако му го бапнале. Да си знае кај бил. Гејци проклети. Уствари полтикита им е проклета и тие националистите и поповите нивни, тие се нај катиљ од сите, маме им ебам поповска лоповска. Има и добри гејци, ја познавам некои, ок луѓе се не се замараат со срања.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
a koj toa te guzi koga ides vo grcka na more,, dali ohrigani sto ti ja grebat kolata ako vidat deka si Sk,,ili kelnerite so nivnoto ljubezno ponasanje ili nivnite ceni sto se poskapi nego li vo grcka
ne samo toa tuku i cvet ke im podelat na granica za dobredojde u gejlada :P

 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
105
Поени од реакции
193
Пред некој ден бев во Грција! Имаше многу македонски коли со нови регистарски таблички МКД а грците фино лепо ги пуштија во грција со МКД без никакви лепенки.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.960
Пред некој ден бев во Грција! Имаше многу македонски коли со нови регистарски таблички МКД а грците фино лепо ги пуштија во грција со МКД без никакви лепенки.
ај немој вакви муабети ке те молам.
филмот на повеќето тука ке им го расипиш, па наместо тука да хејтаат ке се префрлат на други теми да си ја исполнат дневната дозна на хејтање пропишана од лекар.
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
105
Поени од реакции
193
ај немој вакви муабети ке те молам.
филмот на повеќето тука ке им го расипиш, па наместо тука да хејтаат ке се префрлат на други теми да си ја исполнат дневната дозна на хејтање пропишана од лекар.
Не ми беше целта да им го расипам филмот.. Само го кажав тоа што го видов :)
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Пред некој ден бев во Грција! Имаше многу македонски коли со нови регистарски таблички МКД а грците фино лепо ги пуштија во грција со МКД без никакви лепенки.
Is it true?Не,стварно ме интересира и дали воопшто виде таблици со стикери?Btw,не прашувам за мене,пред да ме напраите предавник,нити одам во грција ниту имам нови таблици,чисто ме интересира обичниот граѓанин што ќе каже,а не платениве телевизии.

Sent from my HTC One X using Tapatalk 2
 
Член од
26 јуни 2012
Мислења
105
Поени од реакции
193
Вистина.. Видов неколку од новите македонски таблици и не видов стикери.Слушнав за стикерите па баш се загледав во неколку регистрации.Значи и јас не сум предавник,отидов кај јужниот сосед од оправдани причини а не отидов за да му го полнам ќесето со пари.
 

Castor

Ќесеџија
Член од
2 мај 2012
Мислења
481
Поени од реакции
960
Вистина.. Видов неколку од новите македонски таблици и не видов стикери.Слушнав за стикерите па баш се загледав во неколку регистрации.Значи и јас не сум предавник,отидов кај јужниот сосед од оправдани причини а не отидов за да му го полнам ќесето со пари.
Се зезав за тоа предавник,во случај да ме нападнат патриотиве,па да си бидам јасен.Ти па мислиш многу ги полнат нашиве со пари Грчиштана,од тука со куферите,фрижидерите,доматите,пиперките,јајцата,ехеее.Ако може и леб и млеко од тука ќе носи.Од храна 80% што идат натаму,ако не и повеќе,во Грција може да лапнат некое гиро.Не чекаат тие од нас не се секирај,чекаат англичани,швеѓани,германци,аустријци да заколат...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom