Грција во пет чекори сака да и наштети на Македонија

Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Грција влегува во дипломатска офанзива. Во следните шест месеци со сите алатки ќе се ослабува Македонија. Високи извори од САД за Канал 5 откриваат за грчкиот план. Метод во пет чекори – ќе се атакува на сите страни – да се слабее позицијата во спорот, со крајна цел, Македонија да се откаже од преговорите.

Изворите велат оти во планот се потенцира силната заложба, Македонија да го изгуби спорот во Хаг - Атина ќе открива нови аргументи. Се очекува на почетокот на пролетта, Грција кога усно ќе ја брани својата страна да направи пресврт во судискиот процес.

Очекувањата се до крајот на следната година веќе да Меѓународниот суд на правда да донесе одлука. Главниот проблем со кој Грција не може да излезе на крај е потпишаната спогодба во 1995 година во Обединетите нации - документ кој ја става во неповолна позиција, а ја притиска и меѓународната заедница.

Високи дипломати од САД кои инсистираат да останат анонимни велат дека Америка очекува договор на Скопје и Атина до јуни. Постоеле силни аргументи кои давале гаранција дека проблемот треба да влезе во крајна фаза. Она што и пречело на Грција е Македонија што не ги прифаќа сите нејзини барања за кои има поддршка од оделни структури.

Преговарачкиот процес е во мирувачка фаза. Откако Македонија доби извинување од кабинетот на Генералниот секретар на Обединетите нации за бришењето на придавката „македонски“ од Регистарот на организацијата, по неколку дена и Бан Ки Мун лично се извини.

Во телефонски разговор со министерот Милошоски убедувал дека Обединетите нации имаат принципиелен став за неменување на националните обележја на било кој народ. Во разговорот Милошоски побарал медијаторот Нимиц повторно да дојде во Скопје и да даде нова енергија во разговорите за името.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=67312

Еве и докази дека имаат нешто на ум, доколку се земат во предвид претходните модификации во личната карта на Р. Македонија во ОН. Понижувањето не застанува овде!


Грција побара промена на името на Македонската риболовната федерација


Светската риболовна федерација за слатки води (ЦИПС) побара од Македонската федерација, да го смени името од Македонска во Риболовна федерација на ФИРОМ, а сето тоа по налог на грчките риболовци....

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=67315 -прочитајте ја целата вест.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Се очекува на почетокот на пролетта, Грција кога усно ќе ја брани својата страна да направи пресврт во судискиот процес. Главниот проблем со кој Грција не може да излезе на крај е потпишаната спогодба во 1995 година во Обединетите нации - документ кој ја става во неповолна позиција, а ја притиска и меѓународната заедница.
:tapp::tapp::tapp:
Па ако неможе да излезе на крај со потпишаната спогодба ондак како ќе направат пресрвт во судскиот процес жити се, за тоа и е целата тужба бидејќи го прекршија договорот...
 

gunner_mkd

>МиСтЕр ТиПсТеР
Член од
12 септември 2009
Мислења
1.483
Поени од реакции
83
Абе прекин на преговори ,враќање на старото знаме ,преименување на живо во антички имиња и чао пријатно на сите ,педерлана невидена ,што се замараме со преговори незнам ,ебате глупостите со грци кај се водат преговори ,уште и риболовната федерација да го сменела името ... :pos2:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
јас тука http://www.kanal5.com.mk/default.asp...&eventId=67312 ништо не прочитав - освен бла- бла- бла
кои 5 чекори, КАКВИ чекори ???
ако ги броиме чекорите- гејлада веќе 100 години (и нека е само со по 1 чекор неделно -тогаш колку се тоа чекори)па, пааааа, пааааа , со кои ни наштетува.
Гејлада континуирано и веќе цел век врши констатни напори за наше уништување(ама како народ- не како држава) значи против македонскиот идентитет.
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Абе доста веќе со Грција ејј!!Скоро секоја тема е отворена за Грција..Преку к... веќе..
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Интересно ми е како големите патриоти на форумов и грците имаат иста желба, да се прекинат преговорите. :pos2:
 
H

HITCH

Гостин
Интересно ми е како големите патриоти на форумов и грците имаат иста желба, да се прекинат преговорите. :pos2:

А треба да бидам партиотка и да речам, мењајте име важни се ЕУ и НАТО?!
Ааааааааааах Игорче, Игорче си ја утнал работата :tapp:
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
А треба да бидам партиотка и да речам, мењајте име важни се ЕУ и НАТО?!
Ааааааааааах Игорче, Игорче си ја утнал работата :tapp:
А ти размисли зошто и грците сакаат прекин на преговорите.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Dali se 5 ili 100 neznam no znam deka rabotat i toa mnogu intenzivno na terenot:

"
Грција побара промена на името на Македонската риболовната федерација




Светската риболовна федерација за слатки води (ЦИПС) побара од Македонската федерација, да го смени името од Македонска во Риболовна федерација на ФИРОМ, а сето тоа по налог на грчките риболовци.

Од Спортското риболовното друштво „св. Апостол Петар“ од Охрид бурно реагираат на ваквото барање, кое според нив е дискриминирачко и крајно неприфатливо.

- Ние уште од 1992 година сме членки на таа Светска риболовна федерација под уставното име и се уште се натпреваруваме под тоа име. Пред две години на таа натпреварувачка сцена настапува и Грчката риболовна федерација, а денес бара да го смениме името, што нашиот клуб нема никогаш да дозволи, вели Радован Димитриевски претседател на СРК „св. Апостол Петар“.

Охридските риболовци упатија протесно писмо до сите светски федерации за риболов и до претседателите на федерациите на сите континенти. Истото писмо го упатиле до над 5000 риболовци во светот од кои бараат поддршка. А од македонските институции, рибарите бараат да поднесат предлог резолуција до Советот на ООН, во која ќе се побара да престанат притисоците врз македонските спортисти.

Соња Рилковска

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=67315
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Ајде уште малку ке треба да се држиме па овие Гејциве ке си отидат у бездна, еве ги сега гледам на вести, викаат дека многу повеке должат,а башка и Австрија сее откажа од пакетот помош, и на крај правдата ке бисде задоволена.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Austria says Greece will have to wait for next pay out



Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Greece will likely have to wait for more funds

Austria says it won't hand over its share of the funds for the next installment of Greece's 110 billion euro bailout until Greece fufillls its side of the bargain. Greece's 2010 deficit is even higher than thought.





Austrian Finance Minister Josef Proell announced Wednesday that the decision to grant the delay was made on the sidelines of the EU finance ministers' meeting in Bruessels on Tuesday night. Proell said Austria would not release its share of the money because Greece had not fulfilled the requirements of the bailout agreement.
However, the EU has denied that the next loan payout will be delayed. The office of the EU's monetary affairs chief refuted Austria's claims, saying "it has always been the case that the actual release of the third tranche should be taken in December and that the release will be in January."
The European Union and the International Monetary Fund (IMF) agreed to lend Athens 110 billion euros ($150 billion) earlier this year to save the debt-wracked nation from bankruptcy. The money is to be doled out over three years, in accordance with the country's progress in reducing its budget deficit. In return, the Greek government of Prime Minister Giorgos Papandreou agreed to enact drastic austerity measures in order to get the deficit under 3 percent of gross domestic product (GDP) by 2014.

On Monday the European statistics agency Eurostat announced that Greece's 2010 deficit would exceed earlier forecasts, climbing 2 points to 15.4 of GDP, almost 2 points higher than the previously indicated 13.6 percent.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,6239128,00.html?maca=en-rss-en-all-1573-rdf


Почнуваат да сваќаат дека си ги фрлаат парите во вода.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Светската риболовна федерација за слатки води (ЦИПС) побара од Македонската федерација, да го смени името од Македонска во Риболовна федерација на ФИРОМ, а сето тоа по налог на грчките риболовци.
Малку во текстот не е јасно кој побарал промена на име. Од информацијата се чита дека федерацијата побарала, а ако се толку моќни јужните да делуваат на светска федерација...може да побараме ние како рамноправна членка? малце луцидно ми делува веста/идејата дека гејците се корен на секоја акција против нас...да не е некој друг помоќен, а?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
А ти размисли зошто и грците сакаат прекин на преговорите.
Грција не сака прекинување на преговорите општо земено, сака НИЕ да ги прекинеме пред да се добие правна пресуда од тужбата,која ќе биде обврзувачка потоа.

Единствениот начин за тоа е Македонија брзоплето да ги напушти преговорите за да не дојде до пресуда и ние да бидеме окарактеризирани како некооперативни, што во идното можно продолжение би влијаело негативно врз нашата позиција.

Македонија требаше да ги напушти преговорите или воопшто да не ги започнува, како и да е, сега мора да исчека пресуда, да бара истовремено и други правни механизми за решавање на статусот во ОН, потоа да ја укине ПС и да го заврши овој мачен циклус.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.048
Поени од реакции
4.700
Опа, почнаа во чекори. Ова како некој вид упатство.
Преку куров веќе со тие Грците и скапаната ЕУ...
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Риболовна Федерација еј. :tv: Кој е бре тој рибар што се замара со такви глупи проблеми. Ја ко идам на пецање, пуштам нешто народно српско/македонско, цепам ракиица мезим салатица и ако се закачи нешто се закачи. И мене у тој тренутак ќе ми смета како се вика некоја риболовна федерација. Свашта.... Кој дебилизам човече......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom