Грците се обиделе да ги поткупат судиите пред натпреварот со Македонија!

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Greek Basketball Federation Attempted to Bribe Officials in game vs Macedonia?



Wednesday, 07 September 2011

According to preliminary information, an official from Greece's Basketball Federation attempted to bribe FIBA referees Luigi Lamonica of Italy, David Chambon of France and Lithuanian referee Yurgis Laurinavicius.

All three referees were said to be stunned by the offer and the fact that Greece would sink so low, refused the bribe and reported the case to FIBA's headquarters.

FIBA had tried to keep this under the carpet, at least until the tournament is still ongoing, however a source within the organization had released it to Lithuanian media.

MINA finds the offical of the Greek Basketball Federation has been immediately suspended, his accreditation was taken away while the Greek Basketball Federation is fined 15,000 euros!

As a reminder, Macedonia defeated Greece 72-58. The fact that Greece attempted to bribe the referees speaks volumes how important was this match to them. As for the actual act of bribery... one can only feel sorry for this morally bankrupt nation.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
one can only feel sorry for this morally bankrupt nation. :pos:
Последните зборови ја отсикуваат ситуацијата целосно....
Би додал не само МОРАЛНО,туку и ПАРИЧНО БАНКРОТИРАНА нација...
Ех Јужни соседи...:X3:
А онај Ламоника сомнителен ми е?:cenzura:
Изгледа има прифатено тој,ама не кажува сеа:pos:
Не отепа во повеќе наврати....ММЕ:mad:
А и не очекуваше дека ќе ги торпедираме во последната четвртина...
Па за џабе парите ги фрлија Грците
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Standpoint fail. Туку, не се добиваше дисквалификација за вакви работи?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
Да не поткупат нас, или судиите? Мислам дека насловот не е соодветен, да го променам во: "Грците се обиделе да ги поткупат судиите пред натпреварот"?

Мене повеќе ми изгледа на сензационалистичка, отколку вистинска вест. Поготово после она: "According to preliminary information". :cautious:
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Да не поткупат нас, или судиите? Мислам дека насловот не е соодветен, да го променам во: "Грците се обиделе да ги поткупат судиите пред натпреварот"?
да да , смени го
 

TheIks

Fork & spoon operator
Член од
1 октомври 2007
Мислења
712
Поени од реакции
469
Ха, доста сомнителна информација, ама интересно доколку е вистина. Само, се прашувам, со кој ум се обиделе да поткупуваат (ако е точно!) знаејќи дека пред натпреварот беа големи фаворити и тешко дека имаа било каков сомнеж дека ќе изгубат? Така да, ове не е за верување, бар не без доказ.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Не ми се верува ова.
Грците нè потценуваат, не ни очекуваа таков резултат.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Доколку е ова вистина, да треба да биде дисквалификувана Грција.
Повеќе целев кон суспензија од некое време од континентални и светски собири ама да видиме прво дали ќе е вистина.
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Ја би чекал асален извор а не "According to preliminary information"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom