Група B (CZE, MKD, AUT, UKR) - Виена

Кои две репрезентации ќе продолжат во наредниот круг?


  • Вкупно гласачи
    99
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.256
Не ми се верува дека пред неколку години бев оптимист дека кога Кире ќе си отиде моооожеби и би можеле на ниво колку да играме на ЕП и да се носиме со послаби екипи некои.


Јас да сум кладилница во моментов би дал 1.40 квота дека НЕМА да играме на СП догодина

Како и што пиша некој погоре, ова ќе биде нашиот пат до СП:

Победа во двомеч со една екипа од:

Русија, Полска, Босна и Херцеговина, Летонија, Украина, Србија

Објективни да бидеме со сите од овие екипи би се носеле до самиот крај и ќе решава гол до два

А нели тоа може лесно да заврши и со пораз

Е сега, ако победиме тука.....тогаш доаѓа тешкото, бидејќи треба да играме два меча НАЈВЕРОЈАТНО со едни од екипиве:
Белорусија, Чешка, Австрија, Германија, Португалија, Унгарија, Исланд, Данска, Шведска...


Е тука како што видовме на ова првенство скоро сите се подобри од нас.

Стварно не гледам како репрезентација што се мачи со Турција и Грчка би успеале да поминат две рунди со солидни екипи
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
И да натулазираме некој нема да има промени, нас ни фали цела екипа, а не пола играч. Ако не се случи некое чудо да во брзо време никнат некои деца не гледам како би се вратиле на старите патеки. Од овие сегашните што ги викаат деца не бива ништо. Тие чим на 24-25 не напреднале ич, тогаш не очекувајте ни понатака.

Друга работа, ракометот е мушки спорт, а нас бековите ни изгледаат како тинејџери. Споредете ги скандинавците со нашите бекови, дупло поголеми во квадратура. Нашиве ситни, во рацете мислиш медицински сестри се, а не ракометари. Барем да имаа некоја подвижност, ама ни тоа немаат. Мора да работат на тоа поле во школиве, не можеш ти од 70кг ти да правиш бек.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.256
Друга работа, ракометот е мушки спорт, а нас бековите ни изгледаат како тинејџери.
Море Германците и скандинавците со буквални тинејџери знаат да растураат на секое четврто-петто првенство :D
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.207
Поени од реакции
4.944
Во овој пост ќе дадам мислење за сите три утакмици, како шо пишав пред стартот на ЕП (каде очекував пораз од сите 3 репрезентации и испаѓање во група) и тоа се случи само со скор 1 победа 2 порази.

1. Прво, победа против Украјна од 1 гол и тоа решавачки на крај - не е победа, никаква игра, многу грешки, победа само по заслуга на Митревски кој имаше 15 одбрани и Лазаров кој изигра одлично. Да не беа одбраните на Митревски, уште првата утакмица срам и враќање во реалноста. Џабе само се крена прашина дека имаме шанси за нешто :kuracc: После втората утакмица се спушти топката....

2. Со Чешка, незнам од каде ние фаворити :pos::pos::pos:
Ако ништо друго барем имаат шутери тие, кај нас цела игра се врти на Лазаров, после Лазаров треба ден на жалост да се прогласи во државата и да заборајме на големи натпреварувања од ЕП/СП.
Па на терен за додавања до Лазаров цело време и јас тоа го знаам, едно две подај му него, тоа секој го знае, никој нема храброст да шутира. Без Лазаров слободно можиме да играме после со селекции од типот на: Кипар, Италија, Сан Марино, Габон, Сенегал.....
Сите очекувавме најголема опасност да доаѓа од Здрахала, кој не изигра како шо знајме, ама ако го нема тој, не распука Каспарек, ако не е тој тогаш е Хрстка или Бабак или некој сосема петти. Опасна репка се, за голманите не ни се сомневав Галија и Мрква против нас стално бранат ала Штербик, особено првиот, од кога памтам против нив кога играме има преку 12/3 одбрани, стар лисец....

3. Австрија беше само јаготка на тортата, односно дотолчување за нас и враќање во реалниот свет, кој секс ни го удрија, секоја чест !
Јас не памтам на некое натпреварување да го тепаме домаќинот (ракомет/кошарка) се разбира освен ЕП во кошарка каде ги победивме Литванија на домашен терен со тројката на Илиевски, на сите други утакмици редум си губиме од домакините и фала Богу, јасно беше немаше да му дозволат баш тие да испаднат во група, во најмала рака ќе имаше "домашно судење".
Паметен нивниот тренер Пајовиќ, уште од старт го пушти фластер да игра Заинер на Лазаров и цело време Кире беше оддалечен од 9 и далеку исфрлен од игра, на 5-1 зона топката ја кружевме скоро на средина на теренот. Знаеше од каде иди најголемата опасност, без Киро се виде дека сме никој и ништо...


Тешка група беше оваа, пак ќе кажам на "хартија" можи посакувана и по мерка, ама на терен се виде тоа што требаше да се види, дека само со еден играч во репрезентација, неможиш да очекуваш победи против Украјна, Чешка и Австрија. Јас се кладам со кој било дека 10 пати со ред да играме сега со Украјна има 10 пати да губиме, среќа и победа само одбраните на Митревски и голојте на Киро.
Одбрана не играме ништо, Мишевски е супер, дава солидни партии, можи да се изделка....
Кузмановски можи слободно шофер во Транскоп Битола да биди.
Талевски на билетара да работи, дека жена му е исто од тука. Кај залутале овие двајца во Германија јас незнам..... :notworthy::tapp::tapp::facepalm: Уште ли ќе бидат надежни ? Секое ЕП/СП, квалификации очекуваме "ДА БЛЕСНАТ" ништо од тоа, па како тоа ќе биле носители на репрезентација :pos: Ајде гитла таму....

Сума сумарум
-Не ме чуди Киро и да се повчели за брзо, нема и тој повеќе нерви за со телиња да игра, прошлиот меч со Чешка за едно исклучување безвезно на Фитиљо, му идеше на клупа да оди и да му го извади гркланот, според реакциите кога го фатија малку во кадар :D
-Кузмановски и Талески никогаш нема да бидат лидери, носители на игра или да превземат одговорност, просек играчи, какви шо има да ги риниш со лопата.
-Исто и на Борко му е доста, нека не се бламира со статусите, кога веќе влезе во политичките води, оди си советник таму и доста ти е во националниот дрес.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.909
Поени од реакции
9.507
Нас реално ни фалеше најмногу среден бек овде на ова ЕП тука ги изгубивме утакмиците пошто нападот ни беше мртов буквално без солиден среден бек си осуден на пропаст затоа Миркуловски беше златен играч, после тоа ни фалеше одбранбен играч од типот на Аце Јоноски да земит и да ги вејт по паркет друго нешто шо е реално дека за ова ниво на натпреварување иаме 3 играчи Кире,Столе и Дејан
другото не е за ова ниво на натпреварување има неколку кои се солидни ко Талески,Митрески,Ристоски,Георгиевски плус уш некој шо футнав ,клупата е очајна,селекторот не го ни коментирам беден не дека друг чудо ке напраеше ама овој ништо само вилица имат јака.
Очекував да се мачиме ама да пројдеме некако само шо по оној пад со Украина увидов дека кур од овца ке се пласираме во следна фаза и мислам дека ова ни е последно големо натпреварување и дека ке апстинираме 2-3 години имавме до сега среќа шо имавме играч од калибарот на Кире па да не влечи нанапред али и он паѓа полека шо е нормално ко ке го немат него и да се пласираме на некое натпреварување ке иаме епизодна улога освен ако не се појавит некој како него али тоа од шо го видов на младинското малце потешко.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.132
Поени од реакции
5.240
Ако за некој ми е кривп тпа е што Кире не ја прифатил понудата на Хрватска да игра за нив барем ке имаше псвоено репрезентативни трофеи

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.058
Поени од реакции
11.027
Значи Борко сум го хејтал во скоро секој пост, години на назад.
Само не ја разбирам потребата од вморон и слични коментари за него.
Не сум начекал некогаш да пишете северџаноски Мојсо, Шенка или останати јавни личности кои што јавно ја подржуваа нашата распродажба.
Само кај нас се хејтаат тие што бранеле нешто македонско, а се возвишуваат тие што распродавале.

Само од читање на форумов се гледа до каде ни е националното чувство.
Се хејта некој што бил против промена на уставното име (Борко а претходно и Кире), а исто така се хејта и некој што као не доволно се залагал за државниот дрес ( Тале, Кузма,...)
НЗС?
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.893
Поени од реакции
84.256
Значи Борко сум го хејтал во скоро секој пост, години на назад.
Само не ја разбирам потребата од вморон и слични коментари за него.
Не сум начекал некогаш да пишете северџаноски Мојсо, Шенка или останати јавни личности кои што јавно ја подржуваа нашата распродажба.
Само кај нас се хејтаат тие што бранеле нешто македонско, а се возвишуваат тие што не распродале.

Само од читање на форумов се гледа до каде ни е националното чувство.
Се хејта некој што бил против промена на уставното име (Борко а претходно и Кире), а исто така се хејта и некој што као не доволно се залагал за државниот дрес ( Тале, Кузма,...)
НЗС?
Мислам дека повеќе се хејта за тоа што е буквален член на ВМРО-ДПМНЕ

Пошто Борко е член на тимот на Мицкоски (има негде постирано во темата за репрезентацијата), така да Борко е буквално член на вмро, не се имплицира дека е вмровец поради нешто друго
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.741
Поени од реакции
2.665
Значи Борко сум го хејтал во скоро секој пост, години на назад.
Само не ја разбирам потребата од вморон и слични коментари за него.
Не сум начекал некогаш да пишете северџаноски Мојсо, Шенка или останати јавни личности кои што јавно ја подржуваа нашата распродажба.
Само кај нас се хејтаат тие што бранеле нешто македонско, а се возвишуваат тие што распродавале.

Само од читање на форумов се гледа до каде ни е националното чувство.
Се хејта некој што бил против промена на уставното име (Борко а претходно и Кире), а исто така се хејта и некој што као не доволно се залагал за државниот дрес ( Тале, Кузма,...)
НЗС?
Poslednata sezona 15/16 Mojso bese ubien od kritiki, ama se povlece za brzo po padot na negovata forma zatoa ti izgleda deka ne bil kritikuvan.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.852
Поени од реакции
3.320
Не ја гледав утакмицата во живо, ај што имав работа ама бев толку уверен дека ќе ги победиме и тоа дека би си играле на крај со 2-3 за да ни одговара повеќе. После отвори резултат па прочитај дека било 11 разлика за Австрија, просто да не ти се верува. На плејстешн да играш со Австрија нема ни да успееш толку да водиш па и на најако да ги ставиш... :shok2:
После ја гледав снимката и кај 45-та минута немав срце веќе да гледам.
Не сум нереален, очекував 3 победи во групата затоа што беше идеална група не само за јак пласман туку и евентуални Олимписки Квалификации. Искрено мислам дека сме поквалитетни и појаки од другите екипи во групаа, ама и ПСЖ беше најјак по квалитет во ЛШ лани, па не ни стигна до FINAL4.
- Криво ми е за Кире. Сакав да освои некој медал и да стигне до Олимпијада. Ни едно ни друго не му се оствари. На 39 години е во подобра форма и тркачка и шутерска и скокачка од сите скокачи бековски наши. И вреди повеќе од Билици, Здрахали и Долгоушковци заедно. Се молам искрено да игра на баражот, бар мислам пак некоја среќа ќе се погоди па ќе ни дојде Австрија пак, па дома-гости може да ги поминеме (ако играме... конечно).
- Криво ми е и за навивачите. За оние кои патуваат да ги гледаат специјално и за сите од дијаспората кои доаѓаат од соседни земји да бодрат. Јас често кога доаѓам во Македонија, одам по бараж утакмици, одам по младински квалификации, ги носам на првенство и си одам. :icon_lol:
- Дечките имаат квалитет, ама не го истакнуваат. Не се вклопуваат младиве со постариве. Убаво напиша некој дека се гушат, иако не знам зошто би се гушеле. Друго, не ни тренираат како останатите (денес се е инстаграм, фејсбук, тик-ток, и слично и тоа е побитно да те сликаат, да се сликаш, да фураш стил и слично... Данците и Исланѓаните тоа не го прават.. исто е и кај женската репрезентација). Ги пратам младиве, имаат капацитет, имаат талент, еве дел од овие играчи беа и дел од тоа 6-то место на јуниорското СП (каде можеа и подобро). Имаат искуство со тоа што биле дел од младински европски и светски првенства (Австријците тоа на пример не го имале, Украина ни под разно, Чесите имаат по некое европско). Друго, Металург, сакате мразете го, ама им даде една отскочна даска на многу од играчиве што играле и ЛШ колку толку и СЕХА лига (другиве екипи го немаат тоа во групава).
- Билик не се ни изнаигра, ама Цајнер и Пош станаа играчи денес :popce:и голманот нивен кој е на ранг нешто подобар од Колев...
- Голманите наши денес исто така потфрлија.
- Играта денес беше преочајна, на ниво на утакмицата со Грција.
- За Брестовац имав надеж дека ќе биде супер и тука во тандем со Матлиевски како помлади наши тренери (и имаат далеку повеќе тренерско искуство од Пајович кој како непознаница, не како играч туку како тренер, го зедоа Австријците), ама по втор пат не пасува. Еднаш на кадетсково светско првенство, втор пат сега. Од една страна се согласувам со него дека играчите не играат во клубовите доволно, не тренираат, ама можеше и мораше многу повеќе да се покаже. Идеите со пријателски средби во кои младиве некако ќе се воиграат беше добра, поготово онаа победа над Романија на гости со 20-24. На крај испадна дека Кузмановски и Талески треба да се разигруваат што повеќе и Гоце Георгиевски и Никола Марковски со нив.
- Разочарувањето е огромно, ама спорт е. Штета е што не си го достигнуваат потенцијалот, а така на крај и како играчи ќе пропаднат. Сакам во бараж да ја добиеме Австрија, затоа што ако добиеме некој многу појак ќе биде речиси и невозможно да се пласираме на СП со ова темпо.. и да не е лошо на Скубе пасош да му се даде.
- Играта бара многу промени, ама најголемиот проблем е тоа невклопување доволно. Затоа се чека се на Кире, затоа се иде Кире или Столе и толку. Џабе ти е Карабатиќ и Хансен и не знам кој, ако не се играчите вклопени (а згора на тоа и вон форма) на крај не излегува на добро. А штета, сите услови се тука... за разлика од тоа како женската ракометна репрезентација на Кастратовиќ тренираше во 90-тите или маживе во почеток на 2000-те, сега имаат услови, искуства, младински првенства, што не...

П.С. Не отварам нови теми за ракомет веќе.

Cika Lino samari gi lepase na Taleski i Kuzmanovski, zatoa odrzuvaa dobra forma.
Имаше тој добри потези и ги одржуваше како добри играчи. Негов најголем пех на тоа СП во Франција му беше што ги зеде утепаниот Колев и тој Благојче како голмани..
А памтам Лино кога велеше за Неловски дека бил глуп и дека нема да го бидне од играч (дека се контра правел), дури гледавме младинците квалификации против Полска или Турција мислам беше.
 
Последно уредено:

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.689
Поени од реакции
6.590
Не ми се верува дека пред неколку години бев оптимист дека кога Кире ќе си отиде моооожеби и би можеле на ниво колку да играме на ЕП и да се носиме со послаби екипи некои.


Јас да сум кладилница во моментов би дал 1.40 квота дека НЕМА да играме на СП догодина

Како и што пиша некој погоре, ова ќе биде нашиот пат до СП:

Победа во двомеч со една екипа од:

Русија, Полска, Босна и Херцеговина, Летонија, Украина, Србија

Објективни да бидеме со сите од овие екипи би се носеле до самиот крај и ќе решава гол до два

А нели тоа може лесно да заврши и со пораз

Е сега, ако победиме тука.....тогаш доаѓа тешкото, бидејќи треба да играме два меча НАЈВЕРОЈАТНО со едни од екипиве:
Белорусија, Чешка, Австрија, Германија, Португалија, Унгарија, Исланд, Данска, Шведска...


Е тука како што видовме на ова првенство скоро сите се подобри од нас.

Стварно не гледам како репрезентација што се мачи со Турција и Грчка би успеале да поминат две рунди со солидни екипи
Грешка си. Убаво објаснив една страна поназад. Ние, за среќа, ја избегнуваме првата бараж фаза затоа што завршивме 3ти во групата пред Украина. Одиме директно во финалната бараж фаза каде многу ќе зависи во кој барабан ќе не стават. Ако по некоја случајност не сменат со Белорусија или Португалија тогаш ако сме во групата фаворити може да се надеваме на "полесен" противник од типот на Русија, Србија, Украина, БиХ...
Данска во никој случај не е можен противник затоа што одат директно на СП како актуелни прваци. Мислам и дека ждрепката ќе се направи на крајот на ова ЕП, па ќе се знае кој со кого и во која бараж фаза ќе игра. Задача за РФМ е да одлучат кој ќе биде селектор, да обезбедат јаки подготвителни турнири и секако да се следат играчите кој е во најдобра форма, тој да игра, а не познаниците, пријателите итн.. Многу ќе зависи од тоа со кого ќе ни се падне да играме. Ако играме со Унгарија, Франција, Германија...пиши пропало.
 
Последно уредено:

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.047
Поени од реакции
57.270
Не знам дали приметивте ама по слабиот почеток на Кузмановски, односно после 2та зицера и неколкуте изгубени топки го покажаа во крупен кадар, мислев дека секој момент ќе се онесвести, блед како крпа беше. Знам дека не е лесно да си спортист, скроз го сфаќам тоа, ама друже дај одјеби жити очи, го сквернавиш трудот на останатите и го ебеш целиот концепт на играта. Можеби едно милијарда пати имам пишано низ темиве во сите спортови, немам против неуспех и пораз, ама тоа да биде остварено со скапо продавање на кожата и борење до крај. Што беше ова денес? Примаме 2 гола по ред и распад систем, топки од раце им паѓаат, промашуваат зицери и празни голови, одбраната не постои... Пишав и претходно, еве пак, парична казна треба да јадат сите за ова денес, за ова срамно издание и однесување на теренот.

Пак ќе се вратам на Кузмановски, добро бе мајсторе што се замислуваш? Земал со слушалки доаѓа пред утакмица, мислиш Леброн е, облекол високи чорапи фудбалски наречени штуцни, абе чиниш комбинација од Дувњак и Јиха влага на терен. Абе оди у пичку материну опинок еден смрдлив, земи таму играј ракомет и не замарај со инстаграм и остали помодарски работи. Па мал пример ли ти е Кире бе копиле? Што сакаш повеќе мртви ти ебам глупердо една??? Само Вујо за ваквите како тебе, да ти ебе се од прво до последно колено плус и некоја заушка да јадеш и да бидеш закован на клупа. Што кур праи овој у Магдебург бе? Не ме заебавајте Бундес лигата е најсилна лига на светот, не може ваков азилант да игра таму, па макар бил убедливо најслабиот тим во лигата.

Преодна оцена само Кире, Столе, Манасков (иако све да му ебам ама ајде) и Митревски, НИЕДЕН ДРУГ! Гоце ти другар време е да отвориш флипери у Марино и лека полека да се тргнеш од ракометот, да ти ебам тоа вонбрачното дете на Енди Мареј и Ед Ширан, СВЕ ДА ТИ ЕБАМ. Денес она што го утна во последниот напад од прво беше нешто ненормално. Човекот направи потег што не би направило дете со даунов синдром, со сета можна почит кон сите вакви деца. Да ти ја ебам Гоце и Романија и све јас на тебе, ти ебам дебилот глуп што си отиде од Франција.

Талески... Абе не три точки, 200 точки треба да ставам и пак малце ќе се. Што сакаш бе ти да ти ебам тоа жирафата? ШТО КУР САКАШ ТИ ОД СЕБЕ? Што играш? Одбрана како пичка, никаков контакт, никаков фаул, иде само на блокади, божем Шекил О Нил е. Во напад апсолутно бескорисен, врска нема, ниту шутира, ниту креира, ништо, апсолутно НИШТО, НУЛА, КОМПИР, ДНО. Која е улогата на овој бе? Мрш и ти од репрезентација.

Жаре брат те поштувам многу, ама што беше ова на европсково? Слабо, млитаво, бедно... Натнал битно чорапи до колена, ракометна верзија на Ратко Варда.

Танкоски еден добар меч изигра, зборам за минутите што ги доби, останатото слабо. Денес особено, се што направи заеба, дно дупна, очај начна, резил осети. Кои ни се овие млади играчи бе луѓе? До кога ќе ги чекаме да прекинат да се плашат да играат? Што се работи со овие деца? Ми иде тренерска академија да запишам инстантно, жими се ви кажувам, барем дисциплина ќе им воведам и ќе ги претепам ваквите пички ко Талески и Кузмановски.

Брестовац..................................................................... Друже, Австрија ни закачи 349582 гола, и тоа 20 и кусур минути си играа курташак и си ротираа, цепелини фрлаа, се зезаа, а тој изјавува дека одбраната не била проблем денес туку нападот. :facepalm::facepalm: Не знае кога тајм аут да побара, не знае да постави одбрана, не знае напад, нема нешто што не знае, СЕ НАЈМИЛО ДА МУ ЕБАМ. Нека си даде оставка уште утре и нека нема повеќе допир со ракометот како спорт, му ебам тоа дебилот.

Ај нека си ебат мајката не можам живци да кинам веќе со дебиливе, здравјето ми го земаа.
Да можам би те викнал гостин во студио. На полувреме да поделиш ексоертиза :D
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.701
Поени од реакции
5.326
Да го видиш каков мангуп изиграва низ Битола, чиниш некој фактор е во спортот, тркало шо викат Битолчани.
јас разбрав дека не се мирисале баш тој и Талески.. Фитиљот и се пуштал на девојка му (сеа жена) коа заминал цревото у Германија за Рајн Некар и се испокарале наводно... не дека нешо ќе беше поразлично и да се "мирисаа" меѓу себе :pos: дрва од по две метра се и двајцата... и онака се веќе во Немачка, нема потреба да чекаат за термини во амбасада, нека бараат некоја тајфа босанци/срби низ Германија и нека 'рмбаат, добри се ваљда за на скеле или гипс картон, доста се лажеа дека се ракометари...

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom