Група Б(MKD,CRO,ESP,JPN,BAH) - Минхен

Дискусија во форумот 'Светско првенство 2019 - Германија и Данска' започната од Mich0MKD, 6 јануари 2019.

?

Кои репрезентации ќе ја поминат групата?

 1. Македонија

  79,4%
 2. Хрватска

  80,2%
 3. Шпанија

  78,6%
 4. Јапонија

  7,6%
 5. Бахреин

  7,6%
 6. Исланд

  14,5%
Дозволени се повеќе гласови.
 1. mkgunner

  mkgunner

  Член од:
  8 септември 2008
  Мислења:
  8.470
  Допаѓања:
  5.728
  http://www.balkantv.pw/live/rtl.html
   
  На NomoregameS му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ElNinho

  ElNinho Мадридиста!

  Член од:
  17 јули 2009
  Мислења:
  19.901
  Допаѓања:
  51.517
  Ние секогаш сме имале проблеми против индијански репрезентации кои играат „растурен“ ракомет.

  Од една страна затоа што (сеуште) немаме репрезентација која е градена и навикната да игра во тој стил, да ја искористи неписменоста на противниците за да ги добие, туку обратно, одењето против таква екипа увек ни правела проблеми и не држеле у егал долго време од мечот, некад и не победувале дури.

  Од друга страна ради тоа што несериозно влагаме у тие наптревари кај што сме „фаворити“.

  Затоа јас повеќе би се плашел од кикс против индијанциве, него од Хрватска и Исланд. Особено со вториве, мислам дека и ќе ги победиме. Али Јапан и Бахреин ќе ни прават проблеми, колкави и аматери да се.

  Ќе ми биде чудно ако успееме рутински да ги добиеме првите две утакмици...
   
  На Ivica^ и Chronysync им се допаѓа ова.
 3. Chronysync

  Chronysync

  Член од:
  4 март 2017
  Мислења:
  606
  Допаѓања:
  1.170
  И јас го делам истото мислење. Особено кога ќе земам во предвид дека јапонците имаат ниска бековска постава, мошне подвижна, а ние на тројка го имаме Велко кој у последно време е успорена снимка. A, уште повеќе се плашам кога ќе се сетам тој Малиос средниот бек со 185 сантима во Кожани дека го правеше магаре во буквално секоја ситуација и ни закуца 9 кола тогаш.
   
  На Scirea, Ilumious, Perdika I и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. ElNinho

  ElNinho Мадридиста!

  Член од:
  17 јули 2009
  Мислења:
  19.901
  Допаѓања:
  51.517
  Мене ми беше и за во напад муабетот.

  Овие ќе искочат да играат некоја растурена одбрана вон зона, која е прелесно да ја добиеш, пошто треба само еден на еден да им играш но ние немаме таква игра во нападот.

  И од новиве дечки, само од Фитиљо може да се очекува тоа, вака со останативе, некако делува дека пак ќе играме спор ракомет.
   
 5. Waoo

  Waoo

  Член од:
  16 јануари 2014
  Мислења:
  2.196
  Допаѓања:
  1.544
  Во право сте со муабетов, 2015 Иран ќе не плеснеше во групите, имаше едни браќа Естеки, ни го поматија умот :D
   
 6. Tomasino

  Tomasino Млаџи референт

  Член од:
  19 март 2009
  Мислења:
  9.047
  Допаѓања:
  17.731
  Не би требало да има проблеми денес, но сепак, за НАШИТЕ ПРАЈМЕ МУАБЕТ..
  Најголемиот проблем кај нас е мотивацијата, отсекогаш, сме знаеле со ракометни велесили како Русија да играме како ние да сме светски шампиони, со една Полска која во тоа време беше во својот зенит, со Словенија, а знаеме како поминавме со една Литванија, Грција, Израел на времето.
  Клучот е во одбраната, ако не ја стегне Раул одбраната и уште од старт како со Србите да отвориме со брза транзиција и лесни голови само повеќе ќе им дадеме ветер во грб на камиказите.
  Ако ни се повтори Грција ќе имаме мака, не смее да се примаат лесни голови од позициона игра, посебно не од нивните бекови.
  Се надевам дека не се само празни зборови изјавите на нашите дека знаат против кој селектор играат денес и ќе си ја одбработат задачата максимимално.
  Дагур Сигурдсон сигурно е тренер со реноме, без разлика шо во Јапонија не е Германија, но дечкото разбира ракомет, сигурно им го всадил тој дух и дисциплина од неговата работа на Јапонците, а тоа значи дека ако сме сериозни ќе имаме голем проблем.
  Не смее во никој случај да има тесен меч, шо би рекле легендите од МРТ- РЕЗУЛТАТСКА НИШАЛКА, тука сме слаби, посебно со послабите репки, не знаеме да притисниме, со поголемите противници подобро се справуваме со ваквите мечеви каде се држиме.
  Доколку не се одлепиме од старт ќе имаме мака, мора од самиот почеток да се нашлакаат па потоа да ги натераме тие да бркаат.
  Технички се сигурно подобри од нас, нормално, со оглед на висината, тука ќе мора да се одговори добро, посебно на тие позиции 2 и 5 кои се најпроблематични кај нас, ако не браниме добро тука ќе имаме големи проблеми со компактноста на зоната и овозможување на простор на левиот и десниот бек да имаат позиција за шут во просторот меѓу 9 и 6 метри или пак ја пренесат топката кон пикер, тука сме очај, додека да се свестат Талески и Велко ни направиле позиција за шут.
  Затоа најважно е кој ќе игра на тие позиции во одбрана, 2 и 5, посебно на 2, со Грците Столе се покажа како лош избор, не му е местото на дечкото во одбрана, треба да го штеди Раул, посебно на вакви мечеви каде ќе се соочи со играчи кои се незгодни за чување, брзи на прв чекор, менување на правец, се зголемува можноста за исклучувања.
  Многу ќе фали Миркуловски, нема замена за дечкото, ниту во одбрана, ниту во напад, се надевам дека грешам и ќе ме демантираат, но речиси невозможно е со овај ростер да најдеме адекватна замена за него.
  Посебно ќе имаме мака со организацијата, со протокот на топка помеѓу бековите и играта со пикер, ако ни ја затворат играта со крила ќе се мачиме, Талески, Вилипче Лазаров се се само не се дуел играчи, да изнудат пенал, исклучување, па ни Киро не е многу подобар од нив, единствен бек кој колку толку е ДОБАР НА НОЗЕ е Кузмановски, сега е вистинската шанса за дечкото да се покаже, нема повеќе изговори, млад бил, има време, ваков таков.
  Апсолутно во право беше Киро во неговото интервју, во однос на РАБОТАТА ВО НАШИТЕ КЛУБОВИ, не може ти да бараш јака репка ако имаш млади играчи кои се секогаш трета или четврта виолина во екипата, замена за некои Ш класи на странци.
  Големите првенства и дуелите со големите репки се доказ колку вредат играчите, а ние досега за 21 година учества на големи натпреварување не се истакнавме како ракометна нација која продуцира големи играчи.
  Тоа е реалноста, нема бегање.

  Нека изиграаат денес машки, без пардон, чекор по чекор, секоја победа, секој бод е успех.
  Клучен меч е денес, за самодоверба.
  Имаме шанси со Исланд, зошто да не?
   
  На anonim, Ендорфиниус, Huddle и уште 12 други им се допаѓа ова.
 7. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  75.066
  Допаѓања:
  152.706
  Kaко дополнување на Томасино, го заборавил најважното. А каде одиме на континентален или мундијалски собир баш без него?  cross.jpg

  ca.jpg
  hw.jpeg
   
  Последно уредено: 11 јануари 2019
  На Професор.Балтазар, Astarot, Dani и уште 9 други им се допаѓа ова.
 8. shweps

  shweps

  Член од:
  28 јануари 2018
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  372
  Чесите Хорачек и Новотни ни судат. :)
   
 9. mkgunner

  mkgunner

  Член од:
  8 септември 2008
  Мислења:
  8.470
  Допаѓања:
  5.728
  Стефче дали има емисија на Тера за светсково?
   
  На Dovahkin му/ѝ се допаѓа ова.
 10. 01010

  01010

  Член од:
  11 јануари 2019
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Dali ima nekoj link za mrt1 HD
   
 11. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  10.698
  Допаѓања:
  4.750
  да не имаат јапонците некој голмани како оној кореанецот вчера :cool: ?
   
 12. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  75.066
  Допаѓања:
  152.706
  Стрим што работи?
   
 13. mkgunner

  mkgunner

  Член од:
  8 септември 2008
  Мислења:
  8.470
  Допаѓања:
  5.728
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 14. SStoleS

  SStoleS

  Член од:
  5 март 2012
  Мислења:
  39
  Допаѓања:
  13
  На Ilumious му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Nino Manchester

  Nino Manchester Oŋce α RED, αlwαys α RED

  Член од:
  4 јуни 2009
  Мислења:
  12.339
  Допаѓања:
  12.723
  Ne be ovoj manaskov ima mentalen problem

  Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
   
  На Сладоледџија му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: