Група Б(MKD,CRO,ESP,JPN,BAH) - Минхен

Кои репрезентации ќе ја поминат групата?


  • Вкупно гласачи
    131

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Ние секогаш сме имале проблеми против индијански репрезентации кои играат „растурен“ ракомет.

Од една страна затоа што (сеуште) немаме репрезентација која е градена и навикната да игра во тој стил, да ја искористи неписменоста на противниците за да ги добие, туку обратно, одењето против таква екипа увек ни правела проблеми и не држеле у егал долго време од мечот, некад и не победувале дури.

Од друга страна ради тоа што несериозно влагаме у тие наптревари кај што сме „фаворити“.

Затоа јас повеќе би се плашел од кикс против индијанциве, него од Хрватска и Исланд. Особено со вториве, мислам дека и ќе ги победиме. Али Јапан и Бахреин ќе ни прават проблеми, колкави и аматери да се.

Ќе ми биде чудно ако успееме рутински да ги добиеме првите две утакмици...
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.033
Поени од реакции
5.477
Ние секогаш сме имале проблеми против индијански репрезентации кои играат „растурен“ ракомет.

Од една страна затоа што (сеуште) немаме репрезентација која е градена и навикната да игра во тој стил, да ја искористи неписменоста на противниците за да ги добие, туку обратно, одењето против таква екипа увек ни правела проблеми и не држеле у егал долго време од мечот, некад и не победувале дури.

Од друга страна ради тоа што несериозно влагаме у тие наптревари кај што сме „фаворити“.

Затоа јас повеќе би се плашел од кикс против индијанциве, него од Хрватска и Исланд. Особено со вториве, мислам дека и ќе ги победиме. Али Јапан и Бахреин ќе ни прават проблеми, колкави и аматери да се.

Ќе ми биде чудно ако успееме рутински да ги добиеме првите две утакмици...
И јас го делам истото мислење. Особено кога ќе земам во предвид дека јапонците имаат ниска бековска постава, мошне подвижна, а ние на тројка го имаме Велко кој у последно време е успорена снимка. A, уште повеќе се плашам кога ќе се сетам тој Малиос средниот бек со 185 сантима во Кожани дека го правеше магаре во буквално секоја ситуација и ни закуца 9 кола тогаш.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
И јас го делам истото мислење. Особено кога ќе земам во предвид дека јапонците имаат ниска бековска постава, мошне подвижна, а ние на тројка го имаме Велко кој у последно време е успорена снимка. A, уште повеќе се плашам кога ќе се сетам тој Малиос средниот бек со 185 сантима во Кожани дека го правеше магаре во буквално секоја ситуација и ни закуца 9 кола тогаш.
Мене ми беше и за во напад муабетот.

Овие ќе искочат да играат некоја растурена одбрана вон зона, која е прелесно да ја добиеш, пошто треба само еден на еден да им играш но ние немаме таква игра во нападот.

И од новиве дечки, само од Фитиљо може да се очекува тоа, вака со останативе, некако делува дека пак ќе играме спор ракомет.
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.342
Поени од реакции
1.619
Во право сте со муабетов, 2015 Иран ќе не плеснеше во групите, имаше едни браќа Естеки, ни го поматија умот :D
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.238
Поени од реакции
19.396
Не би требало да има проблеми денес, но сепак, за НАШИТЕ ПРАЈМЕ МУАБЕТ..
Најголемиот проблем кај нас е мотивацијата, отсекогаш, сме знаеле со ракометни велесили како Русија да играме како ние да сме светски шампиони, со една Полска која во тоа време беше во својот зенит, со Словенија, а знаеме како поминавме со една Литванија, Грција, Израел на времето.
Клучот е во одбраната, ако не ја стегне Раул одбраната и уште од старт како со Србите да отвориме со брза транзиција и лесни голови само повеќе ќе им дадеме ветер во грб на камиказите.
Ако ни се повтори Грција ќе имаме мака, не смее да се примаат лесни голови од позициона игра, посебно не од нивните бекови.
Се надевам дека не се само празни зборови изјавите на нашите дека знаат против кој селектор играат денес и ќе си ја одбработат задачата максимимално.
Дагур Сигурдсон сигурно е тренер со реноме, без разлика шо во Јапонија не е Германија, но дечкото разбира ракомет, сигурно им го всадил тој дух и дисциплина од неговата работа на Јапонците, а тоа значи дека ако сме сериозни ќе имаме голем проблем.
Не смее во никој случај да има тесен меч, шо би рекле легендите од МРТ- РЕЗУЛТАТСКА НИШАЛКА, тука сме слаби, посебно со послабите репки, не знаеме да притисниме, со поголемите противници подобро се справуваме со ваквите мечеви каде се држиме.
Доколку не се одлепиме од старт ќе имаме мака, мора од самиот почеток да се нашлакаат па потоа да ги натераме тие да бркаат.
Технички се сигурно подобри од нас, нормално, со оглед на висината, тука ќе мора да се одговори добро, посебно на тие позиции 2 и 5 кои се најпроблематични кај нас, ако не браниме добро тука ќе имаме големи проблеми со компактноста на зоната и овозможување на простор на левиот и десниот бек да имаат позиција за шут во просторот меѓу 9 и 6 метри или пак ја пренесат топката кон пикер, тука сме очај, додека да се свестат Талески и Велко ни направиле позиција за шут.
Затоа најважно е кој ќе игра на тие позиции во одбрана, 2 и 5, посебно на 2, со Грците Столе се покажа како лош избор, не му е местото на дечкото во одбрана, треба да го штеди Раул, посебно на вакви мечеви каде ќе се соочи со играчи кои се незгодни за чување, брзи на прв чекор, менување на правец, се зголемува можноста за исклучувања.
Многу ќе фали Миркуловски, нема замена за дечкото, ниту во одбрана, ниту во напад, се надевам дека грешам и ќе ме демантираат, но речиси невозможно е со овај ростер да најдеме адекватна замена за него.
Посебно ќе имаме мака со организацијата, со протокот на топка помеѓу бековите и играта со пикер, ако ни ја затворат играта со крила ќе се мачиме, Талески, Вилипче Лазаров се се само не се дуел играчи, да изнудат пенал, исклучување, па ни Киро не е многу подобар од нив, единствен бек кој колку толку е ДОБАР НА НОЗЕ е Кузмановски, сега е вистинската шанса за дечкото да се покаже, нема повеќе изговори, млад бил, има време, ваков таков.
Апсолутно во право беше Киро во неговото интервју, во однос на РАБОТАТА ВО НАШИТЕ КЛУБОВИ, не може ти да бараш јака репка ако имаш млади играчи кои се секогаш трета или четврта виолина во екипата, замена за некои Ш класи на странци.
Големите првенства и дуелите со големите репки се доказ колку вредат играчите, а ние досега за 21 година учества на големи натпреварување не се истакнавме како ракометна нација која продуцира големи играчи.
Тоа е реалноста, нема бегање.

Нека изиграаат денес машки, без пардон, чекор по чекор, секоја победа, секој бод е успех.
Клучен меч е денес, за самодоверба.
Имаме шанси со Исланд, зошто да не?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Kaко дополнување на Томасино, го заборавил најважното. А каде одиме на континентален или мундијалски собир баш без него?



cross.jpg

ca.jpg
hw.jpeg
 
Последно уредено:
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.698
Поени од реакции
5.589
Чесите Хорачек и Новотни ни судат. :)
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.831
Поени од реакции
10.144
Стефче дали има емисија на Тера за светсково?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.710
Поени од реакции
15.581
да не имаат јапонците некој голмани како оној кореанецот вчера :cool: ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Стрим што работи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom