Група А - Монпеље ( Фра, Рус, БиХ, Изр, Пол, Фин )

Кој ке го освои првото место во групата?


  • Вкупно гласачи
    33
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Потенцијално лесна група за фаворитот Франција која игра на домашен терен во Монпеље и има прилично лесна група со оглед на реномето и играчите кои се повикани на списокот на селекторот Венсан Коле. Салата во Монпеље собира 10.700 гледачи,а се очекува да биде исполнета до последното место кога игра домаќинот Франција...

Распоредот на натпревари во Монпеље е следниот:

5 Септември


Полска – Босна

Израел – Русија

Франција – Финска


6 Септември


Русија – Полска

Финска – Израел

БиХ – Франција


7 СептемвриФинска – Русија

Израел – БиХ

Франција – Полска


9 Септември


БиХ – Финска

Полска – Израел

Русија – Франција


10 септември

Финска – Полска

БиХ- Русија

Израел - Франција


Франција

Бидејки Ким Тили отпадна од списокот,а се поизвесно е дека и Жаите и Кауди ке испаднат од списокот, и птиците знаат дека Коле ке ги води овие дванаесетмина:

PG: Паркер,Дио, Ертел?
SG:Де Коло, Фурние
SF: Батум, Желабал
PF: Дијао, Пјетрус
C: Гобер, Ажанса, Ловерњ

Ептен физички моќна центарска линија, Гобер кој имаше страшна сезона во Јута во неколку подготвителни утакмици го заклучуваше рекетот..неверојатен wingspan има човекот и ненормален атлетицизам.

Паркер секако дека е алфа и омега во оваа екипа , таков мајстор што веројатно на ова ниво неможе да одигра лоша утакмица...Дио ке е backupplay така да тој ке е тука да дигне ручна... да го успори темпото.

Двата бек шутера се прилично добри, Де Коло кој имаше супер сезона во Цска се до она полуфинале со Олимпијакос кога беше трагичар со неколку грешки во завршницата, така да мислам Коле ке му дава повеќе минути на Фурние во однос на Де Коло...

Ниското крило и Ник батум е одлично, но со таква ветрушка како Желабал никогаш се незнае, долги години веќе имаат Французите проблем со back up за Батум.

На крилен центар Бобо Дијао, кој колку и да има лоша утакмица секогаш ке е најголема опасност по противничкиот кош, после Тони секако лидер на оваа генерација.

Не толку моќно како што делуваше во првиот момент, но сепак се први фаворити за златото...


Босна и Херцеговина

Една од земјите од бивша СФРЈ која ке настапува на овој Евробаскет, која требаше да има ептен јак ростер, но потоа следеше шок и Феникс Санси кои му забранија на Мирза Телетовиќ настап на европското првенство поради плуќната емболија што ја доживеа оваа година во месец Април.Но да бидат уште додатно ослабени Денвер Нагетс бараа од Јусуф Нуркиќ да го оперира коленото,така да и он ке го пропушти европското првенство.За крај да останат без тројца играчи од првата петорка Нихад Ѓедовиќ поради фамилијарни причини откажа од настап на европското првенство.

Босна го продолжува трендот на натурализирани играчи така да оваа година, за Босна ке настапува Алекс Ренфро, кој минатата година ја помина во Алба Берлин, а пред подготовките потпиша за големиот ривал на Алба, Баерн Минхен.

Играчите се жалат како Душко Ивановиќ наметнал јак ритам на тренинзите и како нозете им се многу тешки, типично за Душко Ивановиќ.

Она што се очекува да го има на располагање на европското првенство Душко Ивановиќ би било:
PG: Немања Гордиќ, Ренфро
SG: Шутало, Першиќ
SF: Јошило, Врабац, Буза
PF: Тодиќ/ ?
C: Кикановиќ, Стипановиќ

Останува да се види уште кој би можел да го повика Душко Ивановиќ, но секако ова нема да е најдоброто од Босна и Херцеговина.

Очекувам Ренфро,Шутало и Тодиќ да ја имаат најголемата улога во тимот, Тодиќ оваа година играше одлично во финалето против Армани со неговиот Динамо Сасари со кој стана шампион на Италија.

Ренфро типично Американски, ке си троши топки со цел ако може да забоде што подобар договор за наредната сезона.

Шутало веќе подолго време е со репрезентацијата тој има најголемо искуство со Гордиќ.

Од Гордиќ очекувам да биде разигрувач за сите соиграчи и да има доста голем број асистенции.


Русија

Си замина Дејвид Блат но го наследи Евгениј Пашутин на селекторската позиција на Русија. Русите се соочија и со суспензија од Фиба ради нелегалните избори во нивниот сојуз, но после 2 дена Фиба ги врати на шампионатот.

Русија на шампионатот ке настапи без пензионираниот веќе Андреј Кириленко, Саша Каун кој се премислува дали да се пензионира..,Швед,Лиходеј, Карјасов

Понкрашов, Моња, Фридзон, Воронцевич се веќе во години и многу слабо играат во подготвителниот период..

Загубија од Србија со дури 34 поена разлика или 95-61...

Русите уште не знаат што ке прават со репрезентацијата но се очекува овие неколкумина сигурно да бидат на евробаскетот:
PG: Понкрашов, КвостовSG: Фридзон, Моња
SF:
PF: Воронцевич, Антонов
C:

Овие шестмина се сигурни а останатите, не знам како ке се бираат бидејки вчера на „Трофеј Београда“ настапија само со 9 играчи во својата ротација...

Стара репрезентација која неверувам дека има шанси многу за успех на ова ЕП...


Финска

Репрезентација која последниве 4-5 години вложува премногу средства во кошарката, па од таму си платија 1м$ за повик на минатиот Мундобаскет во Шпанија 2014та година.

Имаат доста стара репрезентација во години, но не очекувам некои спектакуларни резултати од нив...

Хенри Детман е нив веќе долгогодишен селектор и играат со истите играчи од пред неколку години практично...

Нивниот ростер би требало да изгледа:

PG: Петри Копонен, Тиму Ранико, Ропе Ахонен
SG: Сасу Салин, Мико Коивисто
SF:Шон Хаф,
PF:Жералд Ли, Кимо Муринен
C:

На центарската линија имаат повикано само еден центар и тоа дете 97мо годиште така да не верувам дека токму тоа дете ке се најде во тимот...би требало да играат со класични 4ки на центарската линија откако Мотола се пензионираше од репрезентацијата.


Полска

Репрезентацијата на Полска оваа година натурализираше Американец кој ке игра за нивната репрезентација,а тоа е AJ Slaughter кој играше во Панатинаикос, но во текот на летото прејде во Турски Банвит.

Секако главна алка на тимот ке биде Марсин Гортат, крупниот центар кој настапува за екипата на Вашингтон Визардс во НБА.

Едно од големите изненадувања е неиграњето на Мачиеј Лампе, кој минатата сезона настапуваше за тимот на Барселона.

Нивниот тренер е Мајк Тејлор кој е Американец и ке ја води Полската репрезентација.

Нивниот ростер би требало да изгледа...

PG: Козарек, Замојски

SG: АЈ Слотер, Чилински

SF: Понитка, Вашински

PF: Кулиг, Цел

C: Гортат, Хријанчук, Карновски

Дванаесеттиот ке биде еден од младите играчи кој е на подолгиот список на репрезентацијата, се на се мислам дека од сите репрезентации ке завршат втори после Франција.

Израел


Израелците на ова европско ке бидат според мене, дури послаби и од нашата репрезентација се им се врти околу еден играч а тоа е Омер Каспи играчот на Сакраменто Кингс, со мала помош од Гал Мекел кој минатата сезона играше за Нижни Новогород во евролигата.

Селектор на екипата е Ерез Еделштајн.

Единствени кои знам дека ке патуваат на ова ЕП се: Мекел, Каспи, Лимонад,Д’ор Фишер,Кадир, Досон, Нисим.

Останатите кои што ке патуваат ке бидат анонимуси кои играат во Израелската лига или млади надежи на Израелската кошарка...


Предвидувања за оваа група се:
1.Франција

2.Полска

3.Русија

4.БиХ

5.Израел

6.Финска
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2013
Мислења
3.253
Поени од реакции
6.183
Рано е официјално ќе прогнозирам пред почетокот на првенството веројатно, ама ми се чини дека си грешка за некои од овие екипи. За Босна очекувам потоп. Израел исто тешко да мине, иако не се до толку слаби во принцип. Овие две не верувам дека ќе ја минат групата. Русите се исто доста ослабени ама во оваа конкуренција ќе се протнат. Полска ќе помине ама не се ништо посебно. Финска е за некои преценета за друга потценета ама во оваа конкуренција очекувам да бидат втори. За Франција ова ќе биде втора фаза на подготовки. Светлосни години се пред другите во групата.
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
За информација, Русите денеска го бојкотирале тренингот имало караница меѓу пола играчи и Пашутин по што овој суспендирал тројца, па останатите се бунеле па ги вратил овие тројца...300 глупости, тимска хемија и дух 0.

Ке има потоп на ЕП.


Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
1. Франција
2. Босна и Херцеговина
3. Русија
4. Полска
5. Финска
6. Израел
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Конечниот список на Пољаците.

Aleksander Czyz, Aaron Cel, A.J. Slaughter, Damian Kulig, Mateusz Ponitka, Dardan Berisha, Adam Waczynski, Marcin Gortat, Lukasz Koszarek, Przemyslaw Zamojski, Przemyslaw Karnowski and Karol Gruszecki.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
1.040
Поени од реакции
982
Francija ovde prva bez problemi,mislam deka ke gi tepaat site rivali so po 15+ razlika ednostavno nemaat nikakva konkurencija.
Vtori ocekuvam da se Polska,Gortat ke bide zver na prvenstvovo
Treti bi trebalo da bidat Rusija i pokraj sostavot
Cetvrti ke Finska,mislam deka se pokvalitetni momentalno od BIH I Izrael
posledno i pretposledno ke bidat BIH I Izrael
Bosna se pre oslabnati od neigranjeto na nivnite trojca najdobri igraci,definitivno imaa kapacitet da bidat ona sto bevme nie 2011.
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.477
Поени од реакции
4.011
Конечниот список на Пољаците.

Aleksander Czyz, Aaron Cel, A.J. Slaughter, Damian Kulig, Mateusz Ponitka, Dardan Berisha, Adam Waczynski, Marcin Gortat, Lukasz Koszarek, Przemyslaw Zamojski, Przemyslaw Karnowski and Karol Gruszecki.
Лампе зошто не игра?
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Nemanja Gordić, Aleks Renfro, Muhamed Pašalić, Dalibor Peršić, Marko Šutalo, Milan Milošević, Nedim Buza, Adin Vrabac, Miroslav Todić, Andrija Stipanović, Elmedin Kikanović, Edin Bavčić.

Конечен список и на Босна, ептен слабо ова ЕП.


Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555


Конечен список и на Израел.

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.253
Поени од реакции
6.183
Малку каснам ама еве ја мојата прогноза за групата А:

1. Франција
2. Полска
3. Финска
4. Русија
-----------------------------------
5. Израел
6. Босна и Херцеговина

Доминација на Франција, голема борба од 2ро до 5то, потоп на Босна.
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Само Стипановиќ ја држи Босна у игра во моментот, 16 поени и -6 за Босна на 2 минути до крајот на 3/4...

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
 
Член од
16 јануари 2014
Мислења
2.341
Поени од реакции
1.619
Која луда тројка на Кикановиќ за продолженија против Израел.. :vozbud::vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom