Груевски ќе гради три 50-катници

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Превземено од ВЕСТ

Владата сака да гради три облакодери од по 50 ката спроти хотелот "Холидеј ин", во центарот на Скопје. Според првичните замисли, облакодерите би ги граделе странски инвеститори на потегот од постоечкиот паркинг спроти хотелот, во правец на новата железничка станица. Точно на колкава квадратура ќе се простираат 50-катниците дополнително ќе се утврдува, иако, како што велат од Владата, првична анализа на земјиштето потребно за реализација на планот е веќе направена.
Зградите ќе бидат повеќе наменски и доколку се оствари владиниот план, комплексот ќе содржи станови за домување, деловни простории, катни гаражи, конгресни и спортски сали, угостителски објекти, галерии... Постои варијанта трите облакодери да бидат поврзани меѓусебно со специјални мостови во воздух или со приземни дополнителни објекти.
Владата се одлучила на ваков чекор бидејќи, како што велат, главниот град конечно мора да добие модерен изглед како што и доликува на една метропола, па веќе на шега во Владата новиот проект го нарекуваат Менхетн во Скопје.
Министрите веќе донеле одлука да се обезбедат услови за распишување меѓународен тендер, а направени се веќе и почетните подготовки и анализи заедно со Општина Центар, на чија територија е локацијата што Владата ја одбрала за градба. Нема прецизен план за тоа како ќе изгледа скопскиот Менхетн. Деталите ќе бидат познати во втората фаза од подготовките кога Владата ќе распише меѓународен тендер. Она што до сега е направено е од доменот на првична анализа на земјиштето од аспект на издржливост и подобност за ваков вид градби, а пред да се распише тендерот за инвеститор, Владата ќе ги испита сите имотно правни прашања за да нема проблеми со нерасчистени имотни односи кога ќе се одбере инвеститорот, велат во Владата. Градежните работи ќе ги вршат странски фирми, а предност ќе имаат оние што граделе во САД или во Јапонија, со оглед на тоа дека Скопје е трусно подрачје и комплицираноста на градбите. Според информациите од Владата, се работи за среднорочен проект за кој се потребни барем 7-8 години за целосно да се реализира.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Најпрвин нека се обезбеди доволно паркинг место, бидејќи и тој постоечки паркинг е премал за тој дел од Скопје, па нека се мисли на таков проект!
Инаку, убаво звучи, ми се допаѓа како идеја. Ама, си требат најпрвин инвестиции, па да заличат тие згради малце :) Претставништво на Сименс, на Сони, на некои такви брендови...
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Струмикс напиша:
Најпрвин нека се обезбеди доволно паркинг место, бидејќи и тој постоечки паркинг е премал за тој дел од Скопје, па нека се мисли на таков проект!
Инаку, убаво звучи, ми се допаѓа како идеја. Ама, си требат најпрвин инвестиции, па да заличат тие згради малце :)
Мислам дека у склоп на тоа, нормално е да се направи подземен паркинг во две нивоа испод зградите и плус околу зградите, а на крај краева, катна гаража нека му се мисли и на паркингот пре работнички универзитет...Уште една кај олимписки и...среден проблем. :wink:
 

KoNtEjNeR

sapun
Член од
19 декември 2005
Мислења
2.306
Поени од реакции
44
awe trn ubao so vikas za podzemniot parking :)
ama sto proektot ke se gradi 6, 7 ili 8 godini... :) koj ke ja trpi taa guzva ? :)
mora prethodno da se najde nekoe resenie za parking
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Не ми фати око муабетов , Скопски Менхатан , место да се сочува и реновира типичното за Скопје се гради како на Менхатан . Бледа копиа само ке испадни. Башка нема попаметни работи за градење ?
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
KoNtEjNeR напиша:
ama sto proektot ke se gradi 6, 7 ili 8 godini... :) koj ke ja trpi taa guzva ? :)
Којзнае како им е на Американците, Кинезите...Јапанците...којзнае они колку трпат секојдневно...Мамата мамина на Доналд Трамп! :)

Кога трпевте сдсм-транзиција од 15 години, што 7-8 години за конечно мрдање од место на градов, и државава воопшто?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
TpH_Bo_OkO напиша:
Мислам дека у склоп на тоа, нормално е да се направи подземен паркинг во две нивоа испод зградите и плус околу зградите, а на крај краева, катна гаража нека му се мисли и на паркингот пре работнички универзитет...Уште една кај олимписки и...среден проблем. :wink:
Се убаво тоа, но јас мислев додека се гради тој проект, бидејќи ке го „снема“ постоечкиот паркинг пред Холидеј ин... На такво привремено решавање на проблемот мислев.
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
абе чим се три згради по 50 спрата...уффф сигурно тоа е многу пари ама (ова ке звучи малце sci-fi) дали сте виделе во Јапонија како се изградени паркинзите?
тоа се некои големи метални "балони" или под земјата каде што внатре се пикаат колите.
ова навистина звучи малце претерано за Македонија ама сепак е најдобро решеније.
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
Prikazni za mali deca.
Nisto protiv,imam mnooooooooooooogu gradjevina vo potrfolioto,debelo ce profitiram ako e taka,ama ne e.
Ne znam samo dali ova vladata,ili fabrikata.A mozi i Vest na sv.raka.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Право да ви кажам може да личи интересно ама мене побитно ми е што на тој простор кај паркингот порано дедо ми имал куќа што му ја земале и сега со денационализацијата се обидуваме да ни го врати државата просторот.Ако успееме може да лапнеме добра паричка зашто ќе треба да ни платат после за него.Ама лошото е што таму е фреквентна улица така да ќе мора да се прави нешто за сообраќајот кој и вака е катастрофа низ Центар а па кога ќе го блокираат тој дел за градење.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.801
Abe ne e problem za parking be lugje ke napravi podzemen ama ima drugo 3 zgradi po 50 sprata so sto ke gi napolni da mi e da znam i kako misli selski grad kako Skopje da go napravi metropola:toe:
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Пропала инвестиција.. со години не може да се продаде таа стаклената до ГТЦ, па сега уште 3х50 спрата.. малку тешко. Убаво си почна, лека-полека нека тера.. нека среди прво економија, ќе се стрпиме ние за разубавување на Скопје. Со вакви потези сам ќе се матира.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
Kulive porasnaa od 50 na 98 sprata. Do krajot na mandatot na Gruevki kje dostignat edno 200 sprata kako trgnala rabotava, plus potkrovje kako divogradba normalno.

ВЛАДАТА САКА ДА ИЗГРАДИ наЈвисоки кули во Европа
Три стокатници ќе израснат во Скопје
Во комплексот, кој ќе прилега на мал град, ќе има училишта, градинки, ресторани, станбени и деловни простори, паркинзи, сали, галерии и други содржини.......
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=3158D041D7154F4BA8224EFE0A7ED99E

I sega ???? Treba da se lupneme od zemja od radost. Bre sto umen premier. Epten kje se ofajdat zemojdelcite i siromastijata od vakvite "stranski investicii"
Kje kazev BRAVO ama ako procitav:
-vladata kje gradi 30 zgradi po 10 sprata vo Strumicko, Pelagonija, Polog. Kje bidat izgradeni i povekje od 30 proizvedstveni kapaciteti za zelencuk i ovosje. Evropa e spremna debelo da plati za "ZDRAVA HRANA" , no dobro spakuvana.
I ovoj kako mentorot mu Ljubco. Saka da gradi nesto po sto kje go pamtat generacii. Ianku da spomnam patem, krstot na Vodno e batalen i od ovaa vlast isto kako od prethodnata.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
intel напиша:
Kulive porasnaa od 50 na 98 sprata. Do krajot na mandatot na Gruevki kje dostignat edno 200 sprata kako trgnala rabotava, plus potkrovje kako divogradba normalno.

ВЛАДАТА САКА ДА ИЗГРАДИ наЈвисоки кули во Европа
Три стокатници ќе израснат во Скопје
Во комплексот, кој ќе прилега на мал град, ќе има училишта, градинки, ресторани, станбени и деловни простори, паркинзи, сали, галерии и други содржини.......
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=3158D041D7154F4BA8224EFE0A7ED99E

I sega ???? Treba da se lupneme od zemja od radost. Bre sto umen premier. Epten kje se ofajdat zemojdelcite i siromastijata od vakvite "stranski investicii"
Kje kazev BRAVO ama ako procitav:
-vladata kje gradi 30 zgradi po 10 sprata vo Strumicko, Pelagonija, Polog. Kje bidat izgradeni i povekje od 30 proizvedstveni kapaciteti za zelencuk i ovosje. Evropa e spremna debelo da plati za "ZDRAVA HRANA" , no dobro spakuvana.
I ovoj kako mentorot mu Ljubco. Saka da gradi nesto po sto kje go pamtat generacii. Ianku da spomnam patem, krstot na Vodno e batalen i od ovaa vlast isto kako od prethodnata.
Ам ако не си плукаме самите на себе кој друг, оставете тоа партиски препукување веќе еднаш. BTW зградите се по 100 спрата, и ако се оствари ќе се вистинска атракција за привлекување странски туристи. Исто ќе има подземната сообраќајница што минува под плоштадот, како и подземната улица под кејот.
 
Член од
28 јануари 2005
Мислења
2.163
Поени од реакции
18
A kade vide partisko prepukuvanje ?????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom