Гробот на Александар Македонски?

f91

Член од
12 мај 2008
Мислења
338
Поени од реакции
27
Гробот на Александар?
Ако му се верува на Птоломеј и на оние што го посетиле своевремено е уништен од раните христијани целосно.Претпоставки има дека рушевините се под џамија во Александрија.Ако е тајно закопан по Старо Македонските обичаи се наоѓа некаде се уште неоткриен.Кога пред години ги испитував информациите најинтересно во периодот беше активноста на Пердика во Кападокија и задушувањето на револтот на Грчките колонизирани.Покрај сите теории можеби планината Немрут крие повеќе од што се претпоставува.
 
Член од
2 август 2022
Мислења
192
Поени од реакции
119
Јас сакам да ми дадете доказ каде тој "геоглиф" е всушност знак, каде го има тој знак ако може и што значи.

Прво беше гроб на Александар. После ги сменија изјавите па гроб на Ѕевс и Голмата Мајка? Не ми е јасно како може да имаат гробови.
Геоглиф
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
глупости . ров од прва светска војна е
Емисијата што ја гледав беше за проект со неагресивни испитувања ( скенери, ултра звуци...) , каде наводно се докажало дека има некаква празнина во внатрешноста

Друг факт што се потенцираше е што составот на земјата бил со сосема различен состав него околното земјиште, т.е. дека земјата е носена од друго место
Трето.....Домагој прв истакна дека овој геоглиф има иста симболика како созвездието Касиопеја
constellation-cassiopeia-drawings_csp26724396.jpg
 
Член од
21 јануари 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Pozdrav.

Кованица од Дeмастион КE АРАКЛЕ И ДОН - Како Аракле (Херкул) и Дон (бог).
Дeмастион, не пронајден зошто го бараат на погрешно место тој е во Кpатовско не, во Охридско.
Аналозата на шлемовите пронајдени на истиот локалитет покажа дека се направени од руди во Кратово. Овие сознаниа утврдуваат дека античките Македонци живееле на овие простори, а самиот
Александар Македонски за неговите монети користел кратовска руда.

Пронајдените антички монети на локалитетот Исар Марвинци професорите Блажо Боев и Соња Лепиткова од Факултетот за рударство од Штип и професор Владимир Берманец од Природо - м атематичкиот факултет од Загреб ги испратиле во лабораторија во германскиот град Дармштад, каде што со помош на неабразивен или недиструктивен метод го утврдиле точниот состав на кованиците, а потоа и каде се земени рудите за да се исковаат. Кованиците потекнуваат од 4 век п.н.е, а се направени од Кратовско-злетовската вулканска област.


http://www.makedonijaese.com/Filip Makedonski - kovanici.htm

Ne znam za Vas, ama jas porano sum gledal nekolku emisii i kako mozniot lokalitet na grobnicata na Aleksandar se spomnuvase okolijata na Sveti Nikole, eve sega gledame deka rudite od se vadel materijalot za kovanici na Aleksandar Makedonski e kratovsko-zletovska oblast, koja pak e vo blizina na okolijata na Sveti Nikole.

Mene sega uste poveke mi ostava vpecatok deka ako treba da se baraat grobnici na makedonskite kralevi i ostanati arheoloski naodi, deka treba da se bara vo ovoj region:

https://imgur.com/VPNn5Xf

Tokmu zaradi ova moe razmisluvanje i se zacleniv ovde.

Bas me interesira poupatenite, sto mislat za ova.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.711
Поени од реакции
15.581
Pozdrav.

Кованица од Дeмастион КE АРАКЛЕ И ДОН - Како Аракле (Херкул) и Дон (бог).
Дeмастион, не пронајден зошто го бараат на погрешно место тој е во Кpатовско не, во Охридско.
Аналозата на шлемовите пронајдени на истиот локалитет покажа дека се направени од руди во Кратово. Овие сознаниа утврдуваат дека античките Македонци живееле на овие простори, а самиот
Александар Македонски за неговите монети користел кратовска руда.

Пронајдените антички монети на локалитетот Исар Марвинци професорите Блажо Боев и Соња Лепиткова од Факултетот за рударство од Штип и професор Владимир Берманец од Природо - м атематичкиот факултет од Загреб ги испратиле во лабораторија во германскиот град Дармштад, каде што со помош на неабразивен или недиструктивен метод го утврдиле точниот состав на кованиците, а потоа и каде се земени рудите за да се исковаат. Кованиците потекнуваат од 4 век п.н.е, а се направени од Кратовско-злетовската вулканска област.


http://www.makedonijaese.com/Filip Makedonski - kovanici.htm

Ne znam za Vas, ama jas porano sum gledal nekolku emisii i kako mozniot lokalitet na grobnicata na Aleksandar se spomnuvase okolijata na Sveti Nikole, eve sega gledame deka rudite od se vadel materijalot za kovanici na Aleksandar Makedonski e kratovsko-zletovska oblast, koja pak e vo blizina na okolijata na Sveti Nikole.

Mene sega uste poveke mi ostava vpecatok deka ako treba da se baraat grobnici na makedonskite kralevi i ostanati arheoloski naodi, deka treba da se bara vo ovoj region:

https://imgur.com/VPNn5Xf

Tokmu zaradi ova moe razmisluvanje i se zacleniv ovde.

Bas me interesira poupatenite, sto mislat za ova.
пак некој ќорави работи од македонија есе, зошто овие монети никаде не се навоѓаат освен на тој веб сајт ??
А има друго,реални сребрени монети од Алекс 1
The rugged mountains of Macedon’s surrounding region held rich deposits of silver that were exploited from an early date by non-Greek tribes such as the Derrones, Bisaltai and Orreskioi. Beginning around 500 BCE, they issued heavy trade coins (oktadrachms of about 29 grams and dodekadrachms of 40 grams or more) eventually inscribed with the names of tribes or chieftains. These coins depicted oxcarts, bulls, and riders beside their horses[3], and they inspired the earliest Macedonian coinage.

 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.711
Поени од реакции
15.581


THE PROPERTY OF A SOUTH GERMAN PRIVATE COLLECTOR
A GREEK BRONZE SHIELDHELLENISTIC PERIOD, CIRCA FIRST HALF OF THE 3RD CENTURY B.C.

Price realisedUSD 131,000
Estimate
USD 20,000 – USD 30,000

Closed: 13 Dec 2013
не ми е јасно, 2013, за колку е продаден овој фрагмент од штит ??? 131000$ ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom