Греење со пелети

Член од
27 јули 2008
Мислења
72
Поени од реакции
6
Вака еве подетално и попрецизно:

Се работи за втор спрат на куќа, поткровјето се одлучив да не го поврзам на парно бидеќи моментално (и во скора иднина) немам потреба. Значит сега се работит за простор од 90-95м2(втор спрат).
Првиот спрат не се грее исто, а изолацијата на куќата е солидна, со фасата 5цм стиропол надворешно и плус внатрешно 1цм или 2цм стиропол и пвц дограма.

Викнав и мајстор за парно кој ќе ми достави понуда за брзо, но сакам и ваше мислење.
Мајсторот ми рече дека попаметно ми е нафта во комбинација со дрва, но мене не ми се прајт многу кејф за тоа бидеќи треба секој ден да го палиш каминот. Исто така ми кажа кој димензии на панели ќе ми се потребни:

Во дневната каде што е и самиот камин на пелети има панел од 1 метар
Во спална има панел од 1,4
Во ходник има панел од 1.2
Во вц има голем регистер
Во останатите 2 соби има 1.4м и 1,2м панел.
Исто така ми препорача камин од 21kw.

Дали ова според вас е коректно според квадратурава и изолацијава, и нормално дали ќе бидам добро згреан, бидеќи многу луѓе со кои имам разговарано се скептици како и самиот мајстор што го викнав. Јас би сакал дневна температура од 21-22 степени и не очекувам да ми биде поефтино од дрва, но не очекувам да би биде скапо колку нафта.

И доколку ова е во ред ве молам за препорака на камин.
Zemi 25kw i ne mu ja misli. Moj drugar ima 12 radiatori i 2 boleri - 140m2 i so 25kw taman. Firma termofluks, eco spar ili stufe age amber. Poz
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Вака еве подетално и попрецизно:

Се работи за втор спрат на куќа, поткровјето се одлучив да не го поврзам на парно бидеќи моментално (и во скора иднина) немам потреба. Значит сега се работит за простор од 90-95м2(втор спрат).
Првиот спрат не се грее исто, а изолацијата на куќата е солидна, со фасата 5цм стиропол надворешно и плус внатрешно 1цм или 2цм стиропол и пвц дограма.

Викнав и мајстор за парно кој ќе ми достави понуда за брзо, но сакам и ваше мислење.
Мајсторот ми рече дека попаметно ми е нафта во комбинација со дрва, но мене не ми се прајт многу кејф за тоа бидеќи треба секој ден да го палиш каминот. Исто така ми кажа кој димензии на панели ќе ми се потребни:

Во дневната каде што е и самиот камин на пелети има панел од 1 метар
Во спална има панел од 1,4
Во ходник има панел од 1.2
Во вц има голем регистер
Во останатите 2 соби има 1.4м и 1,2м панел.
Исто така ми препорача камин од 21kw.

Дали ова според вас е коректно според квадратурава и изолацијава, и нормално дали ќе бидам добро згреан, бидеќи многу луѓе со кои имам разговарано се скептици како и самиот мајстор што го викнав. Јас би сакал дневна температура од 21-22 степени и не очекувам да ми биде поефтино од дрва, но не очекувам да би биде скапо колку нафта.

И доколку ова е во ред ве молам за препорака на камин.
25kw земи,утре кога ке пуштиш и на поткровје нема да треба да мењаш котел,а у меѓувреме со појак котел колку и да звучи парадоксално ке ти троши помалку
Автоматски споено мислење:

Јас така планирав,греам 80м2 а кога ке дигнам спрат за да не го менувам земав директно 25kw кој е за 160-180м2.Поради тоа што е појак котелот просечна потрошувачка му е 1.2 вреќи дневно на крај на сезона.Соседот зема 14kw мислам и тоа во нова куќа за истата квадратура му троши просек 2 вреќи.Фактички со појак котел штедам
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
A како оди тоа ако е пример под 18 степени да се пали сам, има термостат самиот котел или на секој панел ќе треба да се става посебно? Инаку цената за инсталација на парното ќе е 79 000
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
A како оди тоа ако е пример под 18 степени да се пали сам, има термостат самиот котел или на секој панел ќе треба да се става посебно? Инаку цената за инсталација на парното ќе е 79 000
Јас го местам да се пали сабајле у 6 па се гаси у 10 и после пак се пали у 16 и се гаси у 11 на дневен програм.Температура на вода 55 степени и толку
Автоматски споено мислење:

A како оди тоа ако е пример под 18 степени да се пали сам, има термостат самиот котел или на секој панел ќе треба да се става посебно? Инаку цената за инсталација на парното ќе е 79 000
Собен термостат ти треба ако сакаш преку температурата у просторијата да го ракуваш,а плус некои ставаат и термовентили на секој радитијатор за додатно да штелкаат и да штедат.Ако сакаш како у мојот случај преку котелот да го регулираш можеш преку температурата на водата,од 55 до 80 степени
Автоматски споено мислење:

@Strelec спомна нешто за термоглави па ако сака нека ти објасни
 
Последно уредено:
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
25kw земи,утре кога ке пуштиш и на поткровје нема да треба да мењаш котел,а у меѓувреме со појак котел колку и да звучи парадоксално ке ти троши помалку
Автоматски споено мислење:

Јас така планирав,греам 80м2 а кога ке дигнам спрат за да не го менувам земав директно 25kw кој е за 160-180м2.Поради тоа што е појак котелот просечна потрошувачка му е 1.2 вреќи дневно на крај на сезона.Соседот зема 14kw мислам и тоа во нова куќа за истата квадратура му троши просек 2 вреќи.Фактички со појак котел штедам
за да споредиш соодветно со соседот треба сите работи да ги земеш во предвид, квадратура, енергенстска ефикасност на просторот, колку степени држи соседот дома итн. Моето искуство е обратно, за слична квадратура, слична изолација и темература подобро поминуваат тие со помал котел, е сега мои споредби беа во случај котелот да биде поставен во соба која се користи а не во подрум.
Пелетите сите треба да знаат дека се скапа работа, пример 1,2 вреќа како што си пишал, и тоа за крај на сезона, се 230-240 денари на ден или околу 7000денари месечно, а што правиме кога е јака зима и јас за иста квадратура сум трошел и 2,5-3 вреќи на ден? Со 2,5 на ден доаѓа 500денари на ден или 15000денари месечно. Квалитетот на парно греење и клима е не споредлив, особено кога е -5 или подоле, парно си е парно. Но кога јас лично кога видов колку пелетите се скапи, додадов и два инвертери кои ги користам 100% Октомври и Ноември, Декември до Февруар се 50% инвертер, 50% парно, Март и Април повторно 100% инвертер. Користам и мерач за струја за инвертерот и можам да ти потврдам дека 3 до 4 пати е поефикасен од парното на пелети, кога надвор е помеѓу 5 и 15 степени, како паѓа температура ефикасноста се изедначува, пример под -10 веројатно парното е поштедливо од климата. За споредба за загревање на 80-90м2:
-Надвор е +5 степени, само 7 часа парно на пелети, во добро изолирана куќа, за температура од 21степен, троши 1 вреќа или 190ден.
-2xИнвертер клима ми трошат за исто 7 часа, сите исти услови, околу 60денари.
Автоматски споено мислење:

25kw земи,утре кога ке пуштиш и на поткровје нема да треба да мењаш котел,а у меѓувреме со појак котел колку и да звучи парадоксално ке ти троши помалку
Автоматски споено мислење:

Јас така планирав,греам 80м2 а кога ке дигнам спрат за да не го менувам земав директно 25kw кој е за 160-180м2.Поради тоа што е појак котелот просечна потрошувачка му е 1.2 вреќи дневно на крај на сезона.Соседот зема 14kw мислам и тоа во нова куќа за истата квадратура му троши просек 2 вреќи.Фактички со појак котел штедам
исто и јас така направив, имам и дигнато спрат, ама реално ќе се користи тој после некои 20 години. Интересно прашање е колку котелот ќе биде употреблив после толку време. Ако почнеш да користиш друг спрат во следнтие 5-10 години да инаку не би одел на поголем котел. Јас со овој памет сега би ставил собен котел на пелети кој би загревал до макс 120м2.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
за да споредиш соодветно со соседот треба сите работи да ги земеш во предвид, квадратура, енергенстска ефикасност на просторот, колку степени држи соседот дома итн. Моето искуство е обратно, за слична квадратура, слична изолација и темература подобро поминуваат тие со помал котел, е сега мои споредби беа во случај котелот да биде поставен во соба која се користи а не во подрум.
Пелетите сите треба да знаат дека се скапа работа, пример 1,2 вреќа како што си пишал, и тоа за крај на сезона, се 230-240 денари на ден или околу 7000денари месечно, а што правиме кога е јака зима и јас за иста квадратура сум трошел и 2,5-3 вреќи на ден? Со 2,5 на ден доаѓа 500денари на ден или 15000денари месечно. Квалитетот на парно греење и клима е не споредлив, особено кога е -5 или подоле, парно си е парно. Но кога јас лично кога видов колку пелетите се скапи, додадов и два инвертери кои ги користам 100% Октомври и Ноември, Декември до Февруар се 50% инвертер, 50% парно, Март и Април повторно 100% инвертер. Користам и мерач за струја за инвертерот и можам да ти потврдам дека 3 до 4 пати е поефикасен од парното на пелети, кога надвор е помеѓу 5 и 15 степени, како паѓа температура ефикасноста се изедначува, пример под -10 веројатно парното е поштедливо од климата. За споредба за загревање на 80-90м2:
-Надвор е +5 степени, само 7 часа парно на пелети, во добро изолирана куќа, за температура од 21степен, троши 1 вреќа или 190ден.
-2xИнвертер клима ми трошат за исто 7 часа, сите исти услови, околу 60денари.
Автоматски споено мислење:


исто и јас така направив, имам и дигнато спрат, ама реално ќе се користи тој после некои 20 години. Интересно прашање е колку котелот ќе биде употреблив после толку време. Ако почнеш да користиш друг спрат во следнтие 5-10 години да инаку не би одел на поголем котел. Јас со овој памет сега би ставил собен котел на пелети кој би загревал до макс 120м2.
Каков е тој собен котел? Ако збориш за печка на пелети тоа е тотален промашај освен ако не грееш една просторија
Автоматски споено мислење:

И пелети имаш по 170 денари,ама сепак е скапо
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.709
Поени од реакции
2.036
Пишувам тука за лоповите на Макпетрол.
Еко поинт пелет-2класа пелети продаваат по 253 денари вреќа, а официјално продава по 185-210денари увозникот, зависи од количина. Мрш лопови.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.665
Поени од реакции
12.061
Фијуу, која разлика у цени. Има ли барем ценовна разлика и разлика во квалитет, топлотен коефициент, калоричност, како и да се нарекува (ако се изразив точно, не сум по техничките науки) или само маржите си ги пумпаат.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Пишувам тука за лоповите на Макпетрол.
Еко поинт пелет-2класа пелети продаваат по 253 денари вреќа, а официјално продава по 185-210денари увозникот, зависи од количина. Мрш лопови.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
Она голден игл отровон за глувци 80 денари го продаваат а у сите продавници 27 денари
Автоматски споено мислење:

Па уствари литар течност за стакла за коливе 80 денари го продаваат а сегде е 6 литри за 110 денари :tapp: Не постои по ајдучка фирма од таа
 
Член од
27 јули 2008
Мислења
72
Поени од реакции
6
ИСпратив слика од вентилите и котелот на пелети до една фирма во Англија (facebook случајно) кои работат со подно грење и во недела ми одговориа дали ние сме вградиле напишете каде живеете да дојдеме да ви помогнеме, па им реков дека во скопје живеам и денес во 12 ми го пишаа ова: If your heat source is that burner, you need a mixer/pump set to a) control and protect the UFH system, so the flow temp is limited to 55C (as per EN1264 standard)

These bolt onto the end of the manifold.

You also need to replace the manifold, it is wholly unsuitable, has no air vents, fill/drain point, no flow gauges (needed to balance the system).

However, you don't have space in that manifold cabinet for a manifold and mixer / pump set.

And I also, without knowing the pipe diameters (inside and outside) and how you control it (thermostats / wiring centre / interlock), cannot advise whether this will solve all your problems.

We supply plumbers and heating engineers. My best suggestion is to find one that really understands UFH systems and the standards for installing them.

Sorry, but we would not sell you parts separately.

Chris Ingram
Managing Director
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.709
Поени од реакции
2.036
Фијуу, која разлика у цени. Има ли барем ценовна разлика и разлика во квалитет, топлотен коефициент, калоричност, како и да се нарекува (ако се изразив точно, не сум по техничките науки) или само маржите си ги пумпаат.
Нема никаква разлика, само дека продаваат на парче и начекуваат луѓе на зорт.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Член од
22 април 2013
Мислења
100
Поени од реакции
91
Каков е тој собен котел? Ако збориш за печка на пелети тоа е тотален промашај освен ако не грееш една просторија
Автоматски споено мислење:

И пелети имаш по 170 денари,ама сепак е скапо
има од алфаплам или екоспар такви модели од 12до18kw, не печка туку котел на пелети и загреваат до 120м2. Во димензии и тежина е многу помал од мојот термофлукс 25kw кој грдо би личел во дневна соба. Единствено треба да се провери колку вентилаторот би се слушал. Поентата ми е дека така заштедуваш греење на една соба или некаде 20%.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
има од алфаплам или екоспар такви модели од 12до18kw, не печка туку котел на пелети и загреваат до 120м2. Во димензии и тежина е многу помал од мојот термофлукс 25kw кој грдо би личел во дневна соба. Единствено треба да се провери колку вентилаторот би се слушал. Поентата ми е дека така заштедуваш греење на една соба или некаде 20%.
Да ти кажам право,котел за парно не ставам у дневна соба па у форма на Клое Кардашијан да е направен :D
 
Последно уредено:
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.234
После 5 години користење ја продадов печката на пелети и се префрлив на клима и во ниеден момент не жалам за неа. Еве веќе 2 месеци греам 50м2 за 50-60 денари дневно, додека во истиов период со печката трошев 130-140 денари (во зависност од набавената цена на пелетите обично ги купував по 170ден). Се спасив од многу прашина бидејќи беше дувалка и стоеше во дневната, нервози со влажноста и калоричноста на пелетитие, па пцуј го овој што ти ги продал па расправај се со жената зошто не горат, па кој ќе ја чисти пепелта од правосмукалката, па немало пелети оди зимај од подрум, па стигнал камионот ама не растоварале они ти треба да си ги носиш у подрум па килави се. Бучеше од тој полжавот што врти цело време, а сега во споредба со неа климата ја палам со едно копче и преде како маче и то. Мој совет бегајте подалеку од пелетите и вложувајте во изолација на куќата.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Претходно не знаеше дека сите овие трошоци и обврски ќе ги имаш околу неа?
Не е воопшто евтино, ама е почисто од дрва.

Еден пријател зема за 140м2 и гледам ми пишува дека му трошела многу, епа сега голема квадратура со 1-2 тона не може и ќе мора да купи 4 тона пелети.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom