Греење со пелети

Член од
13 декември 2015
Мислења
14
Поени од реакции
3
Па ако на оваа зима, ја сметам за вистинска со снег со минусни температури, трошевте 1 вреќа денот значи дека иако не загрева површина за која е предвиден сепак може да биде штедлив и на која Т беше водата во инсталацијата?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Па ако на оваа зима, ја сметам за вистинска со снег со минусни температури, трошевте 1 вреќа денот значи дека иако не загрева површина за која е предвиден сепак може да биде штедлив и на која Т беше водата во инсталацијата?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
Водата е константно на минималните 55 степени подесена,а силата на работа на котелот исто на минимум,на прва брзина.Така е веќе трета сезона[DOUBLEPOST=1553514959][/DOUBLEPOST]Првата сезона пред 3 години кога беше најстудено,паѓаше и до -25 поише од вреќа и половина не се случило да потроши
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
Водата е константно на минималните 55 степени подесена,а силата на работа на котелот исто на минимум,на прва брзина.Така е веќе трета сезона[DOUBLEPOST=1553514959][/DOUBLEPOST]Првата сезона пред 3 години кога беше најстудено,паѓаше и до -25 поише од вреќа и половина не се случило да потроши

Го читав претходниот ваш пост во врска дека имаш 25kw за 80m2? Да не е ова некоја ваша шега или вистина го кажувате? За споредба јас греам куќа на 3 спрата и имам котел од 15kw односно 12 бидејќи 3 kw оддава во просторијата... За потрошувачка со една вреќа за околу 8 -9 часа не е вистина ако имаш куќа и ја грееш цела површина а камоли на минимална снага односно 1 ( можеш на таа брзина само доколку грееш мн мала површина или сега кога е 20 степени како што беше деновиве) .
Доколку имаш стан или куќа на само еден спрат тоа е сосем друга приказна бидејќи нема висина а со тоа водата многу побрзо ќе се загрева и нема да имаш потреба котелот да го поседуваш на поголема снага од 2-ка ( за 80 m2 со топ изолација).

Се надевам дека ви помогнав . Поздрав
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Го читав претходниот ваш пост во врска дека имаш 25kw за 80m2? Да не е ова некоја ваша шега или вистина го кажувате? За споредба јас греам куќа на 3 спрата и имам котел од 15kw односно 12 бидејќи 3 kw оддава во просторијата... За потрошувачка со една вреќа за околу 8 -9 часа не е вистина ако имаш куќа и ја грееш цела површина а камоли на минимална снага односно 1 ( можеш на таа брзина само доколку грееш мн мала површина или сега кога е 20 степени како што беше деновиве) .
Доколку имаш стан или куќа на само еден спрат тоа е сосем друга приказна бидејќи нема висина а со тоа водата многу побрзо ќе се загрева и нема да имаш потреба котелот да го поседуваш на поголема снага од 2-ка ( за 80 m2 со топ изолација).

Се надевам дека ви помогнав . Поздрав
Го читам сегашниов ваш пост па да ви одговорам.Трета сезона го имам котелот од 25кw и со него загревам 80м2. Купен е намерно појак,за 180м2 капацитет бидејќи планиравме спрат да дигаме,па да не менуваме котел повторно.Кога ке ја зголемам јачина повеќе од минималната 1,котелот многу брзо постигнува па се гаси и пали на секој 15 минути.Вака на 1ца,т.е. 6кw е поконстантен и многу поретко прави пали гаси.Се работи за барака од Словенските,со таква изолација добра што малкумина у денешно време ја имаат.Се надевам ви помогнав
 
Член од
10 јануари 2014
Мислења
27
Поени од реакции
11
Здраво
Може ли препорака за котел на пелети за површина околу 170-180м2, изолација на ѕид нема, само pvc на сите прозори (се работи за куќа).
Разгледував неколку модели котли, но ми треба некое ваше мислење за модел (од искуство).
И колку пелети би се трошеле за едно зимо, како ова што помина :)
До сега имам користено дрва и нафта, дрва трошев 25кубика (ова зимо), а нафта пред некоја година истрошив 2,6 тони.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Здраво
Може ли препорака за котел на пелети за површина околу 170-180м2, изолација на ѕид нема, само pvc на сите прозори (се работи за куќа).
Разгледував неколку модели котли, но ми треба некое ваше мислење за модел (од искуство).
И колку пелети би се трошеле за едно зимо, како ова што помина :)
До сега имам користено дрва и нафта, дрва трошев 25кубика (ова зимо), а нафта пред некоја година истрошив 2,6 тони.
Termoflux pelling 25 ке трошиш докај 2 вреќи дневно х180 денари.Застој и грешки не постојат кај termoflux
 
Член од
10 јануари 2014
Мислења
27
Поени од реакции
11
Termoflux pelling 25 ке трошиш докај 2 вреќи дневно х180 денари.Застој и грешки не постојат кај termoflux
Го гледав Termoflux pelling 35kw
Моментално имам постевено котел на дрва 26kw и сакав даго надоградам на пелети, па мајстор ми кажа дека ми треба котел со повеке kw.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Го гледав Termoflux pelling 35kw
Моментално имам постевено котел на дрва 26kw и сакав даго надоградам на пелети, па мајстор ми кажа дека ми треба котел со повеке kw.
Доволно ти е 25кw според мене.Ако сакаш да немаш проблем земи термофлукс.По комшии со други котли баеги зорт видоа,секој втор ден грешка потпала,па нема пелети а резерварот полн,па се раштеловале подесувањата,крај нема[DOUBLEPOST=1557426991][/DOUBLEPOST]Мене ме репнаа 150к ама сега се паднати цените.Со пелети е прилично поскапо од дрва ама и ти си јунак некој,како ги изгоре 25 кубика дрва?[DOUBLEPOST=1557427117][/DOUBLEPOST]Ако сакаш ептен келепур купи си пак на дрва котел ама viessmann,една цепаница и цел ден греење џабе.Со тој котел нема на секој два саати дрва дотурање.Еднаш сабајле и еднаш приквечер и крај на програмата
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2015
Мислења
14
Поени од реакции
3
I ja mislam deka 25kw termoflux ke bidi dovolen za taa kvadratura i jas sum vo plan za istata kvadratura da stavam termoflux 25kw

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 
Член од
10 јануари 2014
Мислења
27
Поени од реакции
11
Доволно ти е 25кw според мене.Ако сакаш да немаш проблем земи термофлукс.По комшии со други котли баеги зорт видоа,секој втор ден грешка потпала,па нема пелети а резерварот полн,па се раштеловале подесувањата,крај нема[DOUBLEPOST=1557426991][/DOUBLEPOST]Мене ме репнаа 150к ама сега се паднати цените.Со пелети е прилично поскапо од дрва ама и ти си јунак некој,како ги изгоре 25 кубика дрва?[DOUBLEPOST=1557427117][/DOUBLEPOST]Ако сакаш ептен келепур купи си пак на дрва котел ама viessmann,една цепаница и цел ден греење џабе.Со тој котел нема на секој два саати дрва дотурање.Еднаш сабајле и еднаш приквечер и крај на програмата
Мислиш дека моментално поставениот котел на дрва од 26kw, да му се вгради горилник на пелети ќе ми биде доволен?

Заборавив да пишам дека во план ми е да поврзам и болјер на котелот, па затоа мислам 35kw
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Мислиш дека моментално поставениот котел на дрва од 26kw, да му се вгради горилник на пелети ќе ми биде доволен?

Заборавив да пишам дека во план ми е да поврзам и болјер на котелот, па затоа мислам 35kw
Не би правел импровизации,ако се одлучиш за пелети купи си нов,па макар и од Охридските
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.836
Ти благодарам за информациите
Нема проблем,и јас имав на дрва претходно и беше двојно поевтино ама мачно е,додека беше жив дедо ми го ложеше,после видов што е зорт.Па мокри дрва не гореле,па оџак се запушил.После барав да го пренаменам,да уградам горилник и ме испишманија.Инаку ова Термофлукс има опција дрва да гориш,не е само на пелети,ама валда само ако си приморан.Не е за секојдневно цела сезона дрва да го стегаш :eek:
 
Член од
10 јануари 2014
Мислења
27
Поени од реакции
11
Уште нешто... Ми го предложија и овој котел:
Centrometal EKO-CK P 35kw, има ли некој искуство за овој котел? Споредба со termoflux pelling 35kw?
ЛИНК
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
Уште нешто... Ми го предложија и овој котел:
Centrometal EKO-CK P 35kw, има ли некој искуство за овој котел? Споредба со termoflux pelling 35kw?
ЛИНК
Кажи подетално колку часа сакаш да грееш во денот,дали ќе ја грееш целата куќа (има разлика многу ова) итн. Гледам дека претходно си се греел на дрва и си трошел околу 25 кубици - и овде важи истото правило горе што го напишав. Иначе колку повеќе киловати одиш нагоре со котлите толку повеќе снага треба и потрошувачка за самиот котел ( спрема квадратурата нормално) . Гледам некои луѓе пишуваат трошам 3 до 3 и пол во денот и се жалат скапо ми е ... па што сакаат они- имаат куќи над 200m2 и сакаат да трошат една и пол врејќа како оние што имаат куќи до 100m2 па нема да може нормално.

Многу ретко освен оние лица што се на постара возраст греат цел ден , потрошувачката генерално е околу 8-10 часа во денот.

За твојов случај испод 2 и пол 3 врејќи во денот нема да си 100% .
Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom