Грб на Македонија

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Мислиш дека мене ми е сеедно? Работава стана „играј како што ти свират“...барем кога се однесува на симболи...Ама ај...кога незнаете да бидете сложни, тоа е...
 
Член од
27 јули 2007
Мислења
5
Поени од реакции
0
Нели мислите дека Македонија веќе треба да го смени државниот грб?! Сите бивши социјалистички и комунистички републики го сменија грбот освен Македонија. Јас мислам дека треба да биде нешто како лав претставен на штит. Не сум сигурен дали темава е за тука.
Темава е поставена на вистинското место. А и прашањево го поставуваш баш во вистинско време.

Мене лично ми се допаѓа грбот на Македонија, Има планини, сонце, река, афиони и т.н. Но ако решиме да има ревизија на државните симболи јас би се согласил знамето, или грбот да ни изгледаат вака:



За Грбот не знам, ама за знамето сум 100% сигурен дека треба да се смени. Ова знаме што ни е сега ни беше наметнато со спогодбата, и тоа знаме не е знаме на нашиот народ.

Поздрав
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Да, ама во недостиг на историско образование, комунистите го одбиваат лавот, како што го одбија и во 91ва...(овој горе)
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Ако мислите да составите предлог за нов грб на Македонија, имајте во предвид дека треба да содржи обележја од сите етнички групи
Se shalish, neli??

Drzhaven grb nema nikakva vrska so etnichki grupi!! Tek togash kje zalichi na zhivotinsko sarstvo!!!

Znameto so sonceto, grbot so sonceto ili lavot (ili kombinacija) i aj so zdravje, nema shto mnogu da se filozofira.

Eeeej, posledna zemja od Evropa shto ushe ima komunistichki grb so petokraka. Za merak :wink:

FALA SDSM!!!
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Нормално дека да :) не сум ниту шовинист, ниту нацилоналист ама мислам дека веќе сите се запознаени со моите радикални ставови и размислување...

Е, сега...во таа моја шега има иронија...таа е иронијата што ни ја наметнува меѓународната заедница...На никој од нас таквиот став не му одговара ама - кој не праша... | <-------Вака би напишал некој песимист кој чека како младо пиле со отворена уста „мајката“ да му фрли црвче...

Да е некој паметен, и да дојде кај мене со идеја за отварање на референдум за промена на грбот, јас ќе ја финансирам таа кампања лично.

Има таков?
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
Нормално дека да :) не сум ниту шовинист, ниту нацилоналист ама мислам дека веќе сите се запознаени со моите радикални ставови и размислување...

Е, сега...во таа моја шега има иронија...таа е иронијата што ни ја наметнува меѓународната заедница...На никој од нас таквиот став не му одговара ама - кој не праша... | <-------Вака би напишал некој песимист кој чека како младо пиле со отворена уста „мајката“ да му фрли црвче...

Да е некој паметен, и да дојде кај мене со идеја за отварање на референдум за промена на грбот, јас ќе ја финансирам таа кампања лично.

Има таков?
Тодор Петров не ја покрена еднаш таа кампања?
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Е, сега...во таа моја шега има иронија...таа е иронијата што ни ја наметнува меѓународната заедница...На никој од нас таквиот став не му одговара ама - кој не праша...
Bi te koregiral za dve raboti!

Megjunarodnata zaednica ne mozhe nas da ni naredi kakov grb kje imame i kakov kje si izglasame!! Odredeni drzhavi mozhat da vrshat pritisok i da se zakanuvaat ako ne im go terame keifot ama ne mozhat fizichki da ne sprechat da si doneseme grb shto nas ni odgovara. Otposle mozhat da probat da ni nashtetat no duri otkoga grbot kje bide donesen!

Velish na nikoj od nas toj stav ne mu odgovara. GRESHKA! Na mnogu im odgovara a posebno na SDSM!! Da ne im odgovrashe kje go glasaa grbot ushte pred 10 godini! Na site predavnici im odgovara da nemame nov grb inaku kako kje se opravdaat pred "gazdite" shto gi plakjaat?

Topkata e kaj nas kako shto vika RYMZ samo koj go razbira...

Se slagash li?
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Bi te koregiral za dve raboti!

Megjunarodnata zaednica ne mozhe nas da ni naredi kakov grb kje imame i kakov kje si izglasame!! Odredeni drzhavi mozhat da vrshat pritisok i da se zakanuvaat ako ne im go terame keifot ama ne mozhat fizichki da ne sprechat da si doneseme grb shto nas ni odgovara. Otposle mozhat da probat da ni nashtetat no duri otkoga grbot kje bide donesen!
Технички -да. Ама во пракса сепак не е така затоа што ако не играш според нивните правила и како они „ќе ти свират“ нема да имаш ни држава...сепак се на отворено поле посилни а ние имаме мошне малку поддржувачи кои имаат смелост да застанат позади нас а на тоа треба активно да се работи...ама на никој не му текнува..
Velish na nikoj od nas toj stav ne mu odgovara. GRESHKA! Na mnogu im odgovara a posebno na SDSM!! Da ne im odgovrashe kje go glasaa grbot ushte pred 10 godini! Na site predavnici im odgovara da nemame nov grb inaku kako kje se opravdaat pred "gazdite" shto gi plakjaat?

Se slagash li?
Кога се однесува на прашања од национален карактер, не сакам да се ставаат и СДСМ во тој круг, и сам знаеш зошто :) А би дал средства за референдум и способен сум за тоа што дополнително ќе им го открива лицемерието и продаденоста на сдсм...Нам ни треба активност на десната сила и популизамот, доста ни се „издајници рода свога“...

Со оглед на тоа што имаме горе-долу исти ставови, се слагам со тебе Силен, само треба да се најде цврста екипа која ќе ги поткрепува и афирмира кај народот тие обележја, а не да остане само на зборови како досега.

Тодор Петров не ја покрена еднаш таа кампања?
Тодор Петров може и 100 пати да ја покрене таа кампања, КАДЕ Е ПОДДРШКАТА ОД НАРОДОТ?! За такво нешто, ти треба систем со кој ќе допреш до секој граѓанин на Република Македонија, Петров не успеа поради таа причина, која е сепак помала причина од онаа што сдсм ја упропастија секоја шанса за промена на подобро кон било што...
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
Тодор Петров може и 100 пати да ја покрене таа кампања, КАДЕ Е ПОДДРШКАТА ОД НАРОДОТ?! За такво нешто, ти треба систем со кој ќе допреш до секој граѓанин на Република Македонија, Петров не успеа поради таа причина, која е сепак помала причина од онаа што сдсм ја упропастија секоја шанса за промена на подобро кон било што...
Е точно така од комуњарите уште патиме. Што мислиш на Грујо ќе му текни за грбот?
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Prvo treba da se proveri pod koi uslovi mozhe da se izglasa grbot. Dali nekoj e informiran?
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Vekje pisav za grbot, samo da ve potsetam deka spored novata ustavna preambula nema nikakva razlika pomegju Makedoncite i Albancite !!! Od aspekt na EU toa znaci deka obelezje na samo ednata dominantna zednica e definitivno pricina za opravdan plac kaj drugata dominantna etnicka grupa, i za taa opravdana cel megjunarodniot faktor ima nacini i instrumenti kako da ni ukaze pokaze i dokaze deka gresime!! Toa sakase da kaze trnot :)
I jas se frustriram na istata pomisla ama kompromis e mozen !
Vo toj slucaj gragjanskata inicijativa si ima svoj golem udel!!! i zatoa uste vo prvata replika rekov deka takvo nesto e potrebno i sto e najvazno deka e izvodlivo !! Drugo e toa dali e sega momentotza takva inicijativa ili malku podocna (1-3godini podocna)
Cesto razmisluvav za ova, parite ne se problem trn, za vakvo nesto e potrebno organizacija na teren, inicijativa za razdvizuvanje na eden mehanizam, vo ovoj moment takov kapacitet imaat samo VMRO i SDS se drugo e gola voda. Site pogolemi NVO akcii si znaeme kakov karakter imaat i koj stoi pozadi niv, za pomalite, za zal najgolemiot del sluzat da se dojde do nekoj eftin dinar :(.

Na forumov vidov polno lugje so golem potencijal koj sto za zal e pogresno kanaliziran, treba malku sila za da se izleze od stereotipite!

No prostor za optimizam ima!

Dokolku Trn e seriozen, togas jas bi si dozvolil da predlozam nekolku svoi misli :

1. Oformuvanje na timot i obezbeduvanje minimalna finansiska podrska
2. Jasno definirani celi na akcijata i cenata grupa
3. Za podobro oblikuvanje na mehanizmot sto treba da go ponese zeskiot kosten za inicijativata za promena na grbot dobro e izveduvanje na nekollku podgotvitelni akcii kako na primer akcija za borba za imeto i statusot na MPC !
3a. So prethodnitedve akcii podrskata e generalna i bi imala mnogu podobar odziv
3b. So istite akcii moze da se uvidi kapacitetot i nacinite istiot da se podobri
3c. So akciite najubavo bi se uvidel karakterot na grupata pred javnosta i ne bi se ostavile prostor za manipulacii od tipot etiketiranje na clenovie na vakvi i takvi
3d. So akciite najubavo ke se uvidi kapacitetot na grupata pred samata sebesi vnatresniot sostav nacin na organiziranje i nacini na podobruvanje na istata
3e. So samoto funkcioniranje i dokolku se obezbedat ponatamosni privrzanici celite bi bie polesno prezentirani i objasneti kao pred samite clenovi taka i pred javnosta
3f. so eventualen uspeh (duri i inimalen) na predhodite akcii iskrenosta na slednata akcija za grbot ne bi bilaa opfatena so somnez od javnosta

4. Uspesnosta na predinicijativite bi mozelo da dovede do ogromen pritisok vrz partiite i eventualna logisticka podrska na inicijativata

Dokolku nekoj smeta deka sobiranjeto na 150.000 potpisi e lesna rabota se laze ! No dokolku istite bidat sobrani tie sto go ponele tovarot ke znaat deka napravile nesto golemo za Makedonija, ne samo efektite od samite proekti, napravile gragjanska inicijativa vo prava smisla na zborot, golem cekor kon edinstvoto itn itn itn

Jas i mojata malenkost stojat celosno pozadi ideata ajde da vidime mozebi i ke ispadne nesto konkretno od razmenava na zborovi :)
 
Член од
26 јули 2007
Мислења
230
Поени од реакции
0
Ако мислите да составите предлог за нов грб на Македонија, имајте во предвид дека треба да содржи обележја од сите етнички групи
Грбот и знамето се државни симболи, а не етнички.

Симболите на Македонија на сите ни се добро познати.

Но, сепак, мислам дека предлозите коишто ќе ги видите подолу се најсоодветни за Македонија бидејќи во себе ги содржат и хералдичките симболи на Македонија, но и боите коишто се заеднички за поголемите етнички заедници во Македонија.

Лавот е стар симбол на Македонија.
Црвената и црната боја се боите на историското ВМРО и мислам дека треба да се земат исто како што Хрватите си ја зедоа шаховницата како дел од своите симболи. Исто така, тука е и жолтата боја. Значи, сето заедно соодветствува на традициите на Македонците.

Црвената и црната боја се традиционални бои и на Албанците. Со тоа задоволени се и тие.

Црвената боја е дел и од традиционалните симболи и на Турците, Ромите, Србите коишто живеат во Македонија.

Црвената, црната и жолтата боја се карактеристични за мнозинството од заедниците во Македонија. Лавот пак бил отсекогаш симбол на државата Македонија којашто ни припаѓа на сите и не е етнички симбол на само еден етникум. Со тоа се задоволени потребите на сите граѓани на Македонија.

Еве ги предлозите за грб и знаме на Македонија:

 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Slavko, crnata boja ama ich ne mi odi! Znameto samo so sonce i nikako drukchija!!

Grbot bez crnata boja e dobar ama jas bi mu dodal nekolku soncinja (od naokolu kako dekoracija) za od start da bide asociran so nas.

Sum videl varijanta na nasheto zname kako Katalonskoto (so shtrafti) i vo leviot goren agol sonceto. Izgleda 200 podobro od tvoite primeri (bez lutenje)

Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom