Грб и Знаме на Македонија

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Лавчето за грб и сонцето од Кутлеш за знаме. Им помина модата на комуњарите и петокраките:salut:
Точно,затоа пак на афионот никогаш не му врви модата.:smir:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Изгледа стварно афионот ти прави мерак :smir:
Многу е корисен доколку се употребува во хумани цели,како и секој друг производ кој не смее да се злоупотреби.:toe:

Латиницата боде очи...
А може и малку афион одоздола...колку да лавот ептен не збесне.:vozbud:
Латиницата е исто толку Македонска колку и Кирилицата.:toe:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
Многу е корисен доколку се употребува во хумани цели,како и секој друг производ кој не смее да се злоупотреби.:toe:



Латиницата е исто толку Македонска колку и Кирилицата.:toe:
eve ))))se soglasuva za latinicava , ja ucevme vo 3 latinica na makedonski mislam deka 3 bese odd ili 4 ......
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
eve ))))se soglasuva za latinicava , ja ucevme vo 3 latinica na makedonski mislam deka 3 bese odd ili 4 ......
Мислиш ли дека пред Кирил и Методија Македонците биле неписмен народ?Со какви букви се разбирале Македонците кога во Македонија дошол Св.Павле па започнал да го шири Христијанството во Европа и останатиот свет?Мислиш со Хебрејски?Супериорноста на човек ја гледам во неговата умешност да употребува повеќе писма и јазици а не во неговата способност да создава Конц-логори и ГЕТА како ова Македонсково.:toe:
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Дап одамна зборам дека грбот ни е ужасен.А петокраката боде очи.Мислам дека најдобро е да биде лавот дека е антички симбол.И треба да го направиме исто како знамето да боде очи од километар.Дека за знамето сите викаат дека ни е највпечатливо(иако личи на перки од хеликоптер)ама наше си е најубо си е:vozbud:

И ВО НИЕДЕН СЛУЧАЈ НА ГРБОТ ДА НЕ ПИШУВА НА ЛАТИНИЦА НИ ЗБОРЧЕ.ТОТАЛНА ГЛУПОСТ ЛАТИНИЦА НА ДРЖАВЕН ГРБ
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
Мислиш ли дека пред Кирил и Методија Македонците биле неписмен народ?Со какви букви се разбирале Македонците кога во Македонија дошол Св.Павле па започнал да го шири Христијанството во Европа и останатиот свет?Мислиш со Хебрејски?Супериорноста на човек ја гледам во неговата умешност да употребува повеќе писма и јазици а не во неговата способност да создава Конц-логори и ГЕТА како ова Македонсково.:toe:
kaj vide jas da rekov deka bil nekoj nepismen pred kiril i metodi.
site znaeme deka pred sozdavanjeto na glagolicata , priznati bile tie 3 togasni svetski jazici -hebrejski, starogrcki i latinski. barem poveketo ovie gi koristele.

jas superiornosta na covekot ja gledam vo pridonesot kon razvoj na civilizacijata, pritoa ne zaboravaj ki gi sopstvenite koreni.

p/s/ i aj ne pravi vakvo debi moderatorsko me skrenuvas od temava po koja treba da raspravame )))))))))
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Промена на Грб реално е да се направи, но не верувам да дојде до промена и на знамето, барем не во скоро време.
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
32
Поени од реакции
0
Точно,затоа пак на афионот никогаш не му врви модата.:smir:

Знаеш ли каде цути афионот највеќе? и тогаш каде цутел?


Сега цути: ке те оставам да одговориш


а тогаш цутел највеке во Битолскиот крај....... во паонија и во Пела
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.762
Mакедонски Лав (ова е хералдички термин) на црвена заднина за грб и знаме.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Знаеш ли каде цути афионот највеќе? и тогаш каде цутел?
Сега цути: ке те оставам да одговориш
а тогаш цутел највеке во Битолскиот крај....... во паонија и во Пела
Цутот не е битен,битно е кој го режи,а цветовите ти покажуваат што да режеш.:toe:

Mакедонски Лав (ова е хералдички термин) на црвена заднина за грб и знаме.
Тоа е,лавови и орли на сите страни,само треба да се погоди оној вистинскиот.:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom