Граѓаните се жалат од скапите цени на Т-Мобајл и Т-Хоум

Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140

Скапи импулси, сметки напумпани до плафон, ограничени разговори. Наместо задоволство и релаксација зборувањето на телефон останува да биде ноќна мора, кошмар за граѓаните. Револтот расте, решение на повидок нема.
„Мислам дека еден разговор на телефон не смее да е така оптеретувачки туку за нормално живеење, тоа е само телефонски разговор но секогаш е така, денес сметката за телефон е поголема и од онаа за струја, и од онаа за вода“,
- Според стандардот скапо е јас имам дете во италија, зборувам, мене ми е скапо“,
- Според стандардот сметките се уште се високи барем за одреден број граѓани“, велат анкетираните граѓани.
Ти Хоум и Ти Мобајл лани заедно остварија профит од околу 150 милиони евра. Во услови кога останатите оператори на пазарот работат со загуби ова е класичен доказ за монопол на пазарот, велат познавачите.
Иако речиси на секој агол се нудат реклами со ветувања за бесплатни разговори, во фиксна, во мобилна мрежа, сепак во пракса тоа не е така.
„Стандардот наш е многу низок и кога зборуваме на мобилен треба да водиме сметка дали да продолжиш да зборуваш или не, без разлика што имаат разни пакети, но мислам дека тоа е само земање на пари и ништо повеќе“, вели граѓанин.
Владата со 35 проценти од капиталот е втор по големина сопственик во Ти групацијата. На одлуките влијае преку нејзините директори што ги поставува на клучни позиции во компанијата.
Но сето наместо да им помогне на граѓаните и натаму им носи високи сметки за телефон на сметка на толеранцијата на деценискиот монопол.


Превземено од:
http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=124076
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Државата има удел во Т-home 35 % од капиталот,а не реагира да се намалат цените... Наравоучение: Не се замарајте со T-педерите,земете си друг оператор, говеда се тоа,претплата да им плаќаш :uvo: алоо, плаќав до пред 1 година 400 ден претплата и + разговори,се преместив на ONE и за 400 ден имам 200 минути разговор.. Зашто владата ги штити..не само ова,туку и претходната ?? Што се случи со финансискиот скандал со бившиот директор Атила Сендрејс мислам се викаше ??
Некои прашања заслужуваат одговор.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
одамна се освестив и ги баталив ...
ВИП сум сега и сум прероден :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
одамна се освестив и ги баталив ...
ВИП сум сега и сум прероден :)
А и тие ВИП не се баш најнормални..ако не ја платиш на време сметката одма камата ти лупаат 250 ден мислам,и плус те исклучува..Единствено што ми се допаѓа кај Т- е што се малце потолерантни кон тоа,нема камата, барем до месец дена ако закасниш
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
А и тие ВИП не се баш најнормални..ако не ја платиш на време сметката одма камата ти лупаат 250 ден мислам,и плус те исклучува..Единствено што ми се допаѓа кај Т- е што се малце потолерантни кон тоа,нема камата, барем до месец дена ако закасниш
епа сеа имаш време за плаќање .. мислам 10дена има фора ..
ама со секој ВИП број си збориш безпари .. за 590денара (ддв инкулдед) претплата си фураш цел месец .. .имаш 15саати разговор .. да сме сите на ВИП у државава би било супер :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
епа сеа имаш време за плаќање .. мислам 10дена има фора ..
ама со секој ВИП број си збориш безпари .. за 590денара (ддв инкулдед) претплата си фураш цел месец .. .имаш 15саати разговор .. да сме сите на ВИП у државава би било супер :)
Се зезнав земав телефон на пост-пејд и сега ќе гурам 2 години :toe: Нема никакви пакети ни поволности кај нив,док си беше Мобимак,барем комбинираа нешто сега тапа..

Иначе кој профит го прават,тоа е ненормално,150 милиони годишто,за 9 години негде беше мислам околу 900 милиона, а го купија телеком за багателни 300 и нешто милиона..:tapp:
за 3 години ги извадија парите и сега лупаат милиони..Огромни грешки на нашиве говеда е што продадоа 2 златни кокошки Телеком и ЕСМ
 
T

Tetro

Гостин
зошто бе, зошто се толку скапи? пратениците разговараат безпари, + имаат гратис телефони од т-мобајл. ете затоа :toe:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Амди Бајрам е нај мобилизиран :pos2:
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
зошто бе, зошто се толку скапи? пратениците разговараат безпари, + имаат гратис телефони од т-мобајл. ете затоа :toe:
Грешка, Космофон(поранешно) го доби конкурсот
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
На фиксен сум преку Он нет(ОНЕ) со оглед на тоа дека не зборам многу на телефон, а Т - home имаа претплата од 500 денари што не ми се исплатеше.

На Т - Mobile се согласувам дека цените им се за никаде, едноставно скапи се, но поголем дел од тие со кои најчесто зборам се исто така преку нив и затоа не ги менувам. НО трпението си има своја граница, ако ја претераат може да размислам за ссмена.
 

Night Crawler

Fear of the dark
Член од
26 јануари 2007
Мислења
187
Поени од реакции
5
Мислам дека не е до пратениците...Штом државата има 35% се ни станува јасно...Во годината на светска економска криза овие прават профити до небо и после ќе живеат како богови.
Наместо народот да се организира да им блокира систем и слични опструкции неплаќање и слично.На пример сите во 12.00 сите да звониме од домашни мобилни на нет нон стоп симињање и ќе видите како ќе им се блокира системот...ама тоа е МАКЕДОНЧЕ ќе го јаде до крај на живот
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Скајпот го замени домашниот телефон, а фејсбукот мобилниот.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
кога ќе научи народот дека со Т не се прави договори и бизнис.....
 
?

..........

Гостин
Па баталете т-мобиле, земете од вип или уан, никој не не тера со сила да сме на т-мобиле:toe:
 

jyvation

Пургер
Член од
4 ноември 2009
Мислења
2.152
Поени од реакции
2.754
Некој ќе прави астрономски профити некој ќе трпи загуба.Тоа е Македонија!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom