Градинки

Дали е добро детето да оди во градинка?

  • Да, зошто да не.

    Гласови: 130 90,9%
  • Не, никако.

    Гласови: 13 9,1%

  • Вкупно гласачи
    143
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Толку а? Здосадија бебињата? :)
Хаххахахахахахахаха... Ваљда бебињата пораснаа и треба за некое време да тргнат во градинка, а пошто се 3 и места по државните нема ни за лек ќе мора да ги пуштам во приватна, нема веројатно да ги чувам дома до матура.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.370
Поени од реакции
5.131
Хаххахахахахахахаха... Ваљда бебињата пораснаа и треба за некое време да тргнат во градинка, а пошто се 3 и места по државните нема ни за лек ќе мора да ги пуштам во приватна, нема веројатно да ги чувам дома до матура.
Па нели крај на Јуни се породи? :) Цицалчиња неопулени ќе пушташ во градинка?
Буквално нема аргумент под годинка да се пушти дете во дневен престој? А не твоите едвај 5 месеци стари.....
Работата те чека? И да имаш работа - Покриена си со породилно отсуство.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Па нели крај на Јуни се породи? :) Цицалчиња неопулени ќе пушташ во градинка?
Буквално нема аргумент под годинка да се пушти дете во дневен престој? А не твоите едвај 5 месеци стари.....
Работата те чека? И да имаш работа - Покриена си со породилно отсуство.
Не дека е важно и дека нешто ќе ти смени, али да ти ја смирам душата, планирам да ги пуштам откако ќе наполнат годинка. А се породив во април, ако е толку важно де. Смеам ваљда да побарам мислења за градинки, или ако сум мајка треба да заборавам на мојот живот, бизнис и работа? Пак да прашам, може сум пропуштила, да не треба да ги чувам до матура дома оти се тројка?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.370
Поени од реакции
5.131

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.964
Поени од реакции
12.496
Па нели крај на Јуни се породи? :) Цицалчиња неопулени ќе пушташ во градинка?
Буквално нема аргумент под годинка да се пушти дете во дневен престој? А не твоите едвај 5 месеци стари.....
Работата те чека? И да имаш работа - Покриена си со породилно отсуство.
Зошо ваков mom shaming одма? Америка породилното завршува после 6 недели, Холандија после 3 месеци. Како одат тие деца во градинка? Си има секоја градинка јасли за помали деца. До пред 20 години и во МК породилното отстуство беше 6 месеци ако не се лажам, како ли само израснаа тие деца во градинка?
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Зошо ваков mom shaming одма? Америка породилното завршува после 6 недели, Холандија после 3 месеци. Како одат тие деца во градинка? Си има секоја градинка јасли за помали деца. До пред 20 години и во МК породилното отстуство беше 6 месеци ако не се лажам, како ли само израснаа тие деца во градинка?
Јас сум пораснала во градинка, од 6м, после градинка баба ми ме зимаше и додека дојдат моите бев кај нив. Фала богу израснав и еве имам свои деца. Би ги пратила и јас на 9м, ама се премали, на 7м реално се како на 4-5 месеци деца родени во термин и нормално, не близначка триплет бременост. Нека се живи и здрави, ќе си одат во градинка од пролет и тоа е тоа.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
Добра приватна градинка за бебиња под годинка?
Колорес, има во Карпош а и во Аеродром... за бебиња со пелени мислам е 300 евра месечно, за поголемите 200....
треба да се праша точно за цената, внукот го носевме до пред школо, пред короната; пред тоа беше 150/250евра, ама качија
Автоматски споено мислење:

Зошо ваков mom shaming одма? Америка породилното завршува после 6 недели, Холандија после 3 месеци. Како одат тие деца во градинка? Си има секоја градинка јасли за помали деца. До пред 20 години и во МК породилното отстуство беше 6 месеци ако не се лажам, како ли само израснаа тие деца во градинка?
секогаш беше 9месеци, многу поодамно имаше 6месеци +6месеци скратено да работи мајката, ама мислам го укинаа...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
И овој па и здосадиле децата па ај во градинка. Размислување 19 век.
Па и ќе му се оправдуваш.
Види посети ги сите приватни градинки, ќе најдеш различно искуство.

Градинка се планира уште од раѓање. Едно е нема место, друго мора да врати мајката на работа и треба да го задржи работното место.
Ај ако не мајката нека седи дома, да остави работа и да го чува до прво одделение.
Децата се приоритет да, ама ако се изгуби добра работа значи не и е важно со што ќе го издржува. Важно дома си го чува она како што сака.


Зошо ваков mom shaming одма? Америка породилното завршува после 6 недели, Холандија после 3 месеци. Како одат тие деца во градинка? Си има секоја градинка јасли за помали деца. До пред 20 години и во МК породилното отстуство беше 6 месеци ако не се лажам, како ли само израснаа тие деца во градинка?
Па какви се тие родители????
Повеќе си ја сакаат работата отколку децата, па затоа во градинка ги носат од 2 и 3 месеци.
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Ништо лошо во тоа да ти "здосади" детето по малку, особено ако е тројка, би полудела ако не ги носам во градинка. Секоја чест за мајката!

Инаку според мене, идеално е мајката да не оди на класична 9-5 работа барем во првите 1,5-2год од животот на детето, иако убаво е дел од денот тоа сепак да биде во градинка, заради социјализација и промена на средина, учење. Али мора да работиме. Стварно е тешко да се грижиш за детето/децата со милион настинки од градинка, а истовремено да работиш. Градинката во првите месеци не се ни рачуна, додека се адаптира се разболело, и пак сите оброци и дремки испаѓаат да бидат дома.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Ништо лошо во тоа да ти "здосади" детето по малку, особено ако е тројка, би полудела ако не ги носам во градинка. Секоја чест за мајката!

Инаку според мене, идеално е мајката да не оди на класична 9-5 работа барем во првите 1,5-2год од животот на детето, иако убаво е дел од денот тоа сепак да биде во градинка, заради социјализација и промена на средина, учење. Али мора да работиме. Стварно е тешко да се грижиш за детето/децата со милион настинки од градинка, а истовремено да работиш. Градинката во првите месеци не се ни рачуна, додека се адаптира се разболело, и пак сите оброци и дремки испаѓаат да бидат дома.
Јас имам сопствен бизнис и никој не ме бара на работа, засега ми е во мирување и не ми се брза, ама па би сакала да си работам, си ја сакам работата. Не ми е тешко со трите дома, имам помош, ама сепак сакам и среќни бебиња и среќна јас, а така ќе биде само ако ги пратам во градинка зошто дома со жениве што ги чуваат не е опција да останат, деца со деца треба да растат а не со жени и затворени во соба.
 
Член од
17 ноември 2021
Мислења
109
Поени од реакции
201
Се сеќавам кога бев у градинка со едно девојче шо бевме таму у градинката се договоривме да им ги соблечеме гаќичките на сите дечиња што спиеа во моментот. И оваа лудачава мала рече ајде бе принц, ќе им ги соблечеме. И пошто бевме мали и будалести, почнавме да им ги соблакаме гаќичките на нашите врсници. И во еден момент во собата во градинката имаше 20 дечиња на наша возраст (4-5 години) со соблечени гаќички и панталончиња и сите беа со голи газиња дур беа во 50ти сон.

Убави времиња.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.124
Поени од реакции
3.554
Се сеќавам кога бев у градинка со едно девојче шо бевме таму у градинката се договоривме да им ги соблечеме гаќичките на сите дечиња што спиеа во моментот.
Ние кога ќе поминеше хелихоптер се деревме нато педери.
 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Се сеќавам кога бев у градинка со едно девојче шо бевме таму у градинката се договоривме да им ги соблечеме гаќичките на сите дечиња што спиеа во моментот. И оваа лудачава мала рече ајде бе принц, ќе им ги соблечеме. И пошто бевме мали и будалести, почнавме да им ги соблакаме гаќичките на нашите врсници. И во еден момент во собата во градинката имаше 20 дечиња на наша возраст (4-5 години) со соблечени гаќички и панталончиња и сите беа со голи газиња дур беа во 50ти сон.

Убави времиња.
WoW колку забавно! Страшна работа...

Сепак ќе остане на блискава државна градинка, под услов да останат условите кои важат во Ковид ситуацијава, ако зголемат групи ќе бараме чаре. За три деца ми побараа 1200е за градинка, божем диплома за мастер студии ќе добијат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom