Градинки

Дали е добро детето да оди во градинка?

  • Да, зошто да не.

    Гласови: 130 90,9%
  • Не, никако.

    Гласови: 13 9,1%

  • Вкупно гласачи
    143

Сталин

Висарионович
Член од
24 декември 2008
Мислења
239
Поени од реакции
11
Подобро е детето да оди во градинка бидејќи таму се социјализира, го губи срамот, ја развива комуникацијата и не се повлекува само во себе како што се децата кои не биле во градинка. Но, не треба да го изгуби воспитанието од родителите кое сепак доваѓа од дома не од градинка.
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Не сум одела во градинка и од сите другари/ки кои оделе имам слушано само лоши работи:вошки, валкано, ментални учителки, избор на зарази.....
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
8.785
Поени од реакции
1.554
Кога ќе видиш и у школо има болести, нечистотија, ретардирани и ред други работи.
Убаво е детето да иде уште од рана возраст.Да научи да се дружи, да не остане дифтар од сите да бега.Кога ќе отиде во школо да му биде полесно околу тоа.Ќе има повеќе другари и се.Моите деца здравје боже ќе ги пуштам како мене од 9 месеца у градинка нека се образоваат, што дека ќе седи дома.:salut:
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
НАјдоброто нешто што можи на едно дете да му се случи е да оди во градинка. Баба и дедо на детето никогаш нема да можат да му овозможат на детето доволно да се социјализира и правилно да се развие ... шо ќе прави со нив ??? ќе гледа Касандра или вести .
Во градинка има соодветна програма по која шо си работат воспитувачките .. игри преку кои децата си ги вежбаат умчињата а исто така и се друштвени .. подобро се осознаваат работите а еве баш пред некој ден разбрав дека и си учат по малку англиски .
Да не зборувам за воспитувањето на децата ..бон тон .. и такви работи.

Е да нема мазнење како кај баба и дедо и не можиш да бидеш центар на внимание но сепак јас мислам дека тоа е добро за понатаможното прифаќање на детето на општеството и содружништвото.

Е сега во некои од градинките има сопроведено спартански систем а и некои од воспитувачките не се баш некои педагози ....ама јас сепак мислам дека градинките .. децата во нив и програмата која се спроведува се многу подобри отколку воспитување на детето во домашна атмосфера.
 
Член од
22 септември 2008
Мислења
153
Поени од реакции
13
Мене не ми беше којзнае што во градинка, учителките беа добри. Не тераа да спиеме дури и со сила попладне, нас не ни се спиеше и цело време муабет си правевме. Ни храната не ми се свиѓаше.

Градинките се за детето уште од мала возраст полесно да може да се социјализира, да стекне другарчиња а сето тоа неможе да се оствари ако седи дома со баба и дедо. Исто така, учевме и француски во градинка. Не дека нешто разбиравме многу, него ни покажуваа слики од Париз, имавме такви боенки и баш беше интересно. И секоја година имавме креативни приредби и сите бевме вклучени. Кога ќе ги пуштам касетите кога сум играла таму балет :pos:
 
Член од
6 септември 2009
Мислења
2.566
Поени од реакции
933
Мислам дека е добро за едно дете да оди во градинка. Ќе научи да се дружи, да игра да се забавува и ред други работи.

Јас на пример сум одел во градинка од многу мал и ми било многу убаво. Учителките ми беа многу добри (едно време и мајка ми ми беше учителка но тоа беше многу кратко) запознав другари со кои и ден денес се дружам.
Во градинка сум ја имал и првата симпатија и ред други убави работи ми се имаат случено.

Кога заминував од градинка ми беше многу жал што ја напуштам и ми беше жал што учителките веќе нема да ги гледам, пошто стварно беа многу добри.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Не сум одела во градинка и од сите другари/ки кои оделе имам слушано само лоши работи:вошки, валкано, ментални учителки, избор на зарази.....
Вошки мојш секаде да фатиш ако гледаш за така.
Валкано си нема врска,ние в градинка ќе се извалкавме единствено ако излезевме надвор во дворот на градинката и си игравме со песокот,во занималните беше чисто.
Ментални учителки?? WTF?
Тоа што неможат само на ЕДНО дете да го насочат целото внимание ги прави ментални?
Нема врска то,јас пак ќе речам јака им душа на воспитувачките..после сето тоа тегнење за мантилот,пиштење и вриштење ретко кој има нерви да издржи.
Никој не прима воспитувачки ако имаат проблеми со нервите.. сите гледаат пред се да се педагози и да те научат малку на ред.
Во ниту една градинка нема да се чувстуваш како дома то е факт.
Избор на зарази?
Санитарните инспекции колку шо знам на секои пет-шест месеци ги проверуваат градинките.
И за крај, не е само една градинка во државава.. мајка ми пред да ме запиши ги прошета сите градинки убо и ја одбра та шо мислеше дека е најдобра за мене.
И за некое чудо во градинка ниту еднаш не се разболив,ниту еднаш не сум фатила вошки или некакви си зарази.
Ако гледаш за така ич не ни оди нашколо.Сто пати е повалкано,отколку во градинките.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
ехх памтам ја ко мал идев али на почетокот несакав да слушнам за градинка.. знаете какви се сите почетоци глупо е досадно е не разбираш нишо и не ти се иде.. е арно после недела дена ги будев моите и пред време сза да ме носат :vozbud:

Не гледам причина зашо да не се иде у градинка.. убаво кажаа погоре сталим мислам беше. таму детето губи срам се социјализира се дужи едноставно почнува да се вклопува во поразлични средини, а тоа имало вошки ретардирани учителки и други работи нема врска.. и во основно и у забавиште и секаде има тави работи така да не е страшно...
 
Член од
25 април 2011
Мислења
24
Поени од реакции
45
Јас бев во градинка едно 6 години и многу добро памтам како беше таму. Тоа беше мојот најлош дел од животот. Сите деца беа против мене, а глупите и непосветени учителки не се решија да направат разговор со моите родители за да се разјасни ситуацијата. И така ми беше последните 3 години таму. Градинката за мене беше како затвор. Не сум бил у затвор, не можам да кажам дека е така но барем пола како затвор, само што не ги прашуваш дали можеш во WC да идеш, а во некои ситуации се случувало и тоа. Исто така ќе напоменам и дека не тепаа. Физички не малтретираа и не понижуваа и плус ни се дереа ако не ги извршиме и исполниме нивните задачи. И благодарени на тоа искуство од тој дел од животот јас денес имам трауми. Па сега внимателно решете се каде ќе ги праќате децата и кој ќе ви ги чува.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.037
Поени од реакции
36.381
Јас ептен им бев миленик на тоа воспитачките многу муабет им кршев и политика им правев , и тоа малаците ептен ми се намерачија и се бев натепан. А и едно кускуле бев , со се алишта тежев 9 кг. :pos: Дојдете сега мамицу ви ... :boksix:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
треба градинки, ама не набрзина, без потребните услови
http://zurnal.net/?p=11698

градинката нема кујна, нема соодветен пристап, односно влезот во објектот е заеднички со влезот на децата кои одат во училиштето, не се адаптирани санитарните простории соодветно за деца до 6 години, нема соодветна опрема за деца до 6 години, нема воопшто дидактички средства за работа со деца до 6 години, нема соодветен кадар.
 
Член од
2 септември 2015
Мислења
36
Поени од реакции
30
Одсекогаш ме интересирало работа со деца и завршив Педагошки факултет ( Проф. по предучилишна возраст ). Самата наука ја носи вистината на виделина за развојот на самата индивидуа, детето дома со баба и дедо или во градинка.....Секако во предучилишна установа и воспитно-образовен процес.
За кадарот е точно дека некој од нив не припаѓаат таму или доаѓаат од постарите генерации и се несоодветно остручени за новите методи и принципи на работа.
Или дека работата воспитувач по дифолт се поврзува со понежниот пол...
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
122
Поени од реакции
40
jas 2 godini imam odeno vo gradinka i fala im na moite sto me zapisaa.decata taka polesno i pobrzo se socijaliziraat .i sum ZA
 
B

Bafra

Гостин
:чда: http://off.net.mk/links/nabrzinka/70478
Децата што не одат во градинка потешко се снаоѓаат во животот :vozbud: :facepalm:


Море најдобро штом се породат мајките, земете ги децата и како сакате така растете ги. Така подобри слуги ќе си има власта. :kuracc:


 
Член од
26 август 2019
Мислења
351
Поени од реакции
763
Добра приватна градинка за бебиња под годинка?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom