Градинки и се за нив

Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Ја отварам темава бидејки разбрав многу глупа шпекулација, демек во градинка детето ако не сакало да ти препива не можело да оди т.е. можело ама кога ке дошло време за препсивање си требало да отидеш да си го земеш. Е сега вистина е ова или само гомна јадење? Пошто кај мене малото ке почне да оди од наредната недела, а барем сега за сега нема шанси никакви да препива.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ја отварам темава бидејки разбрав многу глупа шпекулација, демек во градинка детето ако не сакало да ти препива не можело да оди т.е. можело ама кога ке дошло време за препсивање си требало да отидеш да си го земеш. Е сега вистина е ова или само гомна јадење? Пошто кај мене малото ке почне да оди од наредната недела, а барем сега за сега нема шанси никакви да препива.
Во принцип ДА. Ќе прашаш како и зпшто така? Па тоа е време за одмарање, а едно дете кое не сака да одмара, берем да лежи мирно во кревет е пречка за другите деца. И нема тука што да се буниш, или детето ќе биде мирно во кревет, или ќе си иде дома. Моето беше такво, но ете научи да лежи мирно.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Aj, valjda ke go naucat toa vospitackite da spie iskreno se nadevam, ne im e prvo ni posledno takvo veruvam.

Inace nema da go nosam doma, fala bogu, ko prvo nema koj da go cuva, ko vtoro se rasprasav i imalo druga zanimalna za tie deca so ne sakaat da spijat. Samo na vospitackite im bilo po lesno da ti go tupat i da si go zemes doma nego li oni da trcaat po nego i tie 2-3 casa dodeka e vreme za spienje, mesto i da odmaraat pusat cigari, pijat kafinja ili so ti ja znam....

E sega, ako navistina smeta na drugite deca ok, nema sansi toa da go dozvolam, nit sakam na moeto nekoj da mu smeta nit pa moeto na drugi da smeta, svesen sum za toa 100% i ke si go baram chareto, dali doma, dali baba dedo itn... megutoa ako navistina ima baska zanimalna za tie deca so ne sakaat da spijat a probaat da mi go vratat doma, e togas ke se bunam do smrt. :)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Aj, valjda ke go naucat toa vospitackite da spie iskreno se nadevam, ne im e prvo ni posledno takvo veruvam.

Inace nema da go nosam doma, fala bogu, ko prvo nema koj da go cuva, ko vtoro se rasprasav i imalo druga zanimalna za tie deca so ne sakaat da spijat. Samo na vospitackite im bilo po lesno da ti go tupat i da si go zemes doma nego li oni da trcaat po nego i tie 2-3 casa dodeka e vreme za spienje, mesto i da odmaraat pusat cigari, pijat kafinja ili so ti ja znam....

E sega, ako navistina smeta na drugite deca ok, nema sansi toa da go dozvolam, nit sakam na moeto nekoj da mu smeta nit pa moeto na drugi da smeta, svesen sum za toa 100% i ke si go baram chareto, dali doma, dali baba dedo itn... megutoa ako navistina ima baska zanimalna za tie deca so ne sakaat da spijat a probaat da mi go vratat doma, e togas ke se bunam do smrt. :)
ДА, пијат кафе и полесно им е. Али не е тоа целта на спиењето, него едноставно дете кое е станато ко за на работа, во 6 или 7ч, и притоа цело сабајле со некакви активности е веќе уморно до пладне. И пожелно е да одмара, или ко што викаат старите да расте :pos:
 
Член од
31 август 2013
Мислења
149
Поени од реакции
338
Син ми одбиваше да спие во градинка и после ручекот во 12, во 12 и 30 мораше да си го земеме. Не знам дали има просторија за деца што не спијат, зашто СИТЕ деца спијат или барем лежат мирни. Ама не викај дека од сега знаеш дека нема да сака да спие, јас така се зезнав со поголемото. Помалото да видиш како си спие во градинка (иако дома прави проблем). Таму нема сакам- не сакам, сите лежат и тоа ќе лежи, кај и да е ќе се предаде и ќе заспие :). Не се откажувајте од спиењето пред да пробате сѐ за да преспива. Му треба тој сон на таа возраст, инаку ненаспано дете, како што знаеме, е тешко прво само за себе, после и за околината, нервозно е, преактивно, нетрпеливо... Ќе се навикне и тоа, како и другите :)
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Сабајле рано стануваат за во градинка и во 11 кога е време за спиење не верувам дека има дете што нема да заспие. :D
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Сабајле рано стануваат за во градинка и во 11 кога е време за спиење не верувам дека има дете што нема да заспие. :D
ИМА,, моето. Маме им еба на воспитачките. Али важно научи дека бар треба да лежи мирно. :love:
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не може да го вратат детето кога на нив им одговара, се знае до колку часот се должни да го чуваат. Ако не пак цел ден да спијат, а они нека пијат кафе и нека јадат пудинг. :D

Мене ме нервираше безбедноста во градинката. Кога го носев повеќе пати ми се имаше случено да нема никој одговорен да го прибере внатре. Имало и поголемо дете во нивната група кое им наредувало да спијат.
Реагирав кај директорката и ми вика ако не ти одговараат условите не го носи тука.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.700
Поени од реакции
19.736
Jas nikat mesto ne najdov...
Se na lista na cekanje bese malata, po 30 I kusur deca vo grupa haos opshtonaroden, poise vreme posle toa bolno ke e nego li vo gradinka tuku nejse koga nema drugo toa e.
Tuka pa za da go nosis vo gradinka nedelno e 290 $ :) E sega gi chuvaat ko kapka ama pa za tie pari koj ne bi.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Чул те господ, пари давам да се навикне. :)


Син ми одбиваше да спие во градинка и после ручекот во 12, во 12 и 30 мораше да си го земеме. Не знам дали има просторија за деца што не спијат, зашто СИТЕ деца спијат или барем лежат мирни. Ама не викај дека од сега знаеш дека нема да сака да спие, јас така се зезнав со поголемото. Помалото да видиш како си спие во градинка (иако дома прави проблем). Таму нема сакам- не сакам, сите лежат и тоа ќе лежи, кај и да е ќе се предаде и ќе заспие :). Не се откажувајте од спиењето пред да пробате сѐ за да преспива. Му треба тој сон на таа возраст, инаку ненаспано дете, како што знаеме, е тешко прво само за себе, после и за околината, нервозно е, преактивно, нетрпеливо... Ќе се навикне и тоа, како и другите :)
[DOUBLEPOST=1409375295][/DOUBLEPOST]Prvo ke go predupredam tatkoto na deteto da prevzeme nesto. Ako ne prevzeme ke go pretepam pred deteto, a us pat i deteto ke dopie nekoja vospitna. :) (Se zezam, mada ima verojatnost da go napravam toa, familija ne smee nikoj da mi dira, ni mlado ni staro)

Imas bre druze ministerstva i sl. svari kade da ja prijavis, i dokolku ne e vmro a ti se uporen ke ja naebe i toa za site pari, direktorkata mislam.

Имало и поголемо дете во нивната група кое им наредувало да спијат.
Реагирав кај директорката и ми вика ако не ти одговараат условите не го носи тука.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Чул те господ, пари давам да се навикне. :)
Битен момент е да НЕ попуштате. Оно ќе плаче, ќе се буни, нема ни да јаде од инат и многу слични глупости, но вие НЕ смеете да попуштите.
Само за пример, моето првите 3 месеци не јадеше скоро ништо во градинка. Доручек ИЧ, а за ручек пошто ептен гладно, па за да се залаже малку салата и толку. А дома ко да не видело јадење. Е сега, имаше коментари дека сме биле лоши и сл, дека не требало така да го оставаме да не јаде по цел ден, ........ но после тој период и до ден денес знае да спомне дека јадењето во гардинка било најубаво:love:
Само бидете упорни и доседни во намерата. Секоја промена која потекнува од детето, или пак заради детето, тоа ќе го осети тоа и ќе го злоупотреби максимално. Ако на оставање плаче, ...... нека плаче, остави го, сврти се и оди си. Ќе го среди воспитачката. Во спротивно, АКО решиш дека тој ден “многу“ плаче, и го вратиш дома, или пак премногу го убедуваш и смируваш, и сл работи, знај дека не ти се пишува на арно. Абе заебанции се, кои откако ќе поминат се смешни, но во тој момент никако не се смешни.
Со среќа!!!
П.С. биди спремен дека првите 6 месеци повеќе ќе биде дома него во градинка заради слабиот имунитет и ќе биде доста често болно и со мрсулаво носе. Но тоа трае додека не “ојача“, затоа што до тој момент било изложено само на 5-10 луѓе, а сега наеднаш на 50+, и секој со себе носи свои бактерии и сл на кои треба да се навикне телото.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Работам на педијатрија. Докторката со која што работам кога ја завршила специјализацијата имала за идеа да отвори градинка за болни деца (болни се мисли на полесни болести се разбира, не оние болести што бараат болница). За да не се мешаат болни со здрави, здравите ке си идат во една, а болните во ваква градинка. Децата ке бидат згрижени од докторка и сестри. Терапијата ке си ја примаат редовно, ке јадат она што им дозволува болеста, а родителите ке можат "безгрижно" да си одат на работа. Идеата е прекрасна. Поднела барање или што и да требало за да отвори таква градинка, ја одбиле затоа што тоа кај нас не било изводливо немало како да се заведе и бла бла. Епа сега од триесет дечиња 29 ке бидат болни. Ама тоа е кога сме глупава држава!
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Prvo ke go predupredam tatkoto na deteto da prevzeme nesto. Ako ne prevzeme ke go pretepam pred deteto, a us pat i deteto ke dopie nekoja vospitna. :) (Se zezam, mada ima verojatnost da go napravam toa, familija ne smee nikoj da mi dira, ni mlado ni staro)

Imas bre druze ministerstva i sl. svari kade da ja prijavis, i dokolku ne e vmro a ti se uporen ke ja naebe i toa za site pari, direktorkata mislam.
Не сум таков да се замарам со нив и тогаш го преместивме во друга градинка.
 
Член од
7 април 2014
Мислења
28
Поени од реакции
68
la-loca
И во ред е да се мешаат деца со разни болести? Едното со ангина, другото со бронхит, трето со воспаление на уво, па кај една малку посериозна болест нека фанат уште две-три плус.
 

la-loca

Immortal...
Член од
24 јули 2009
Мислења
2.545
Поени од реакции
1.252
Сите се под терапија и заштитени. Башка 90% би биле со горно респираторни заболувања. Во болница да не се ставени сите во поединечна соба или се по 4 дечиња во соба што се со слично заболување. Само џабе би коментирале кога кај нас ова никад нема да го има така да ке се помириме со ова што го имаме :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom