Градежни парцели

Член од
17 октомври 2020
Мислења
14
Поени од реакции
0
Me interesira ako e nekoj zapoznat so sledniov problem.Imam objekt legaliziran na parcela,sega koga sakam da pravam dogradba pri vadenje na tocki od dup za parcelata,geometarot mei nformira
deka mojata gradezna parcela bila katasterski navlezena kaj komsiite i poradi toa moze da mi pravat problem vo opstina. Dali moze nekoj da mi pomogne sto treba da pravam so ovoj problem
i dali ustvari ima problem bidejki mene gradeznata markica mi e daleku od kosiskata mega 20tina metri????
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.952
Поени од реакции
2.657
Катастарот има испогрешено по цела Македонија. За да излезе од гревот, го сменија Законот и, дозволија засегнатите да се разберат, да изготват елаборат да дадат изјави пред нотар, каде да бидат меѓите. Меѓутоа, ако не можат да се договорат или, ако граничат со државно земјиште, проблемот е речиси нерешлив.
Во нормална земја би требало Катастарот како знае да си ја исправи грешката
 
Член од
17 октомври 2020
Мислења
14
Поени од реакции
0
Rabotata e sto faka po 1 metar od dvajca sosedi, i sega izgleda ke treba so niv da pravam nekoj dogovor veze nemam
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
6.899
Поени од реакции
17.018
Неусогласеност на подлогите врз кој е работен ДУП-от и катастарот. Искрено да ти кажам дека свесно е направено тоа заради криминал. Ти си колатерална жртва. Мислам дека и без тоа мора да правиш елаборат во приватен катастар, па најдобро да си обратиш таму. Не сум мераклија на генерализирање, ама и тие се криминалци за мои сфаќања. Ако си планирал градба, сега ќе мора да ја одложиш за да ја комплетираш таа документација.
 
Член од
17 октомври 2020
Мислења
14
Поени од реакции
0
Pravev jas privatno elaborat bidejki delevme parcela so moite, mojot plac nema dopirna tocka so komsiite, placot od moite granici so niv ama gradeznata parcela se protega niz dvata placa i kaj komsiite 1 metar zavrsuva
Автоматски споено мислење:

 

Attachments

Член од
7 декември 2019
Мислења
1.913
Поени од реакции
2.827
Тоа ти е кога урбанистите си играат, после никој жив не може да ја размрси ситуацијата!Плус се дели обично по ДУП, ова изгледа има голем раскорак временски од физичката декба и ДУП от. А и народот неозбилно си ја сваќа работата кога се носи ДУП! Законски тој се достава на увид и има период за приговори, каде може да се исправат некои вакви грешки(несовпаѓања). Сте го пропуштиле рокот или не ве интересирало тогаш, сега е касно!
Најидеално е да си ги докупите тие квадрати од соседите кои влегуваат во во вашата ГП, нормално ако стоите добро со комшиите, што во Мк е сајенсфикшн!
Одамна не го пратам законот за градење, дали дозволува со согласност од сопствениците на зафатениот дел да добиете дозвола за градење.
правењето Елаборат за нумерички податоци не го решава проблемот, само ќе се констатира состојбата.
Инаку вашата ГП зафаќа 4 парцели, чија е 383/35? А вие плус сте легализирале помошен објект, не станбен, но тоа не е тема на муабетот.
Неусогласеност на подлогите врз кој е работен ДУП-от и катастарот.
ДУП се прави врз основа на Ажурирана подлога, очигледно е дека урбанистот не ја гледал физичката делба и ГП то е формирано како 383/35 да е цела без издвоена 383/4. Или делбата е извршена во периодот додека се носел новиот ДУП или Ажурираната подлога е од ракав направена. Плус суглупа е нумерацијата при делбата, обично оделениот и помал дел носи поголем именител, ама тоа не е тема овде.
 
Член од
17 октомври 2020
Мислења
14
Поени од реакции
0
Drugar Fenner, zboris na pamet ne treskaj bidejki delbata e pravena pred 3 meseci so dup od opstina zboris na pamet bez da znaes sto kako, ako znaes da mi pomognes pisi ako ne nepisuvaj voopsto
Автоматски споено мислење:

A drugata parcela e na moite taa 35
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
1.913
Поени од реакции
2.827
Drugar Fenner, zboris na pamet ne treskaj bidejki delbata e pravena pred 3 meseci so dup od opstina zboris na pamet bez da znaes sto kako, ako znaes da mi pomognes pisi ako ne nepisuvaj voopsto
Автоматски споено мислење:

A drugata parcela e na moite taa 35
Другар Тасе, тебе ти нема помош!
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
630
Поени од реакции
89
Me interesira ako e nekoj zapoznat so sledniov problem.Imam objekt legaliziran na parcela,sega koga sakam da pravam dogradba pri vadenje na tocki od dup za parcelata,geometarot mei nformira
deka mojata gradezna parcela bila katasterski navlezena kaj komsiite i poradi toa moze da mi pravat problem vo opstina. Dali moze nekoj da mi pomogne sto treba da pravam so ovoj problem
i dali ustvari ima problem bidejki mene gradeznata markica mi e daleku od kosiskata mega 20tina metri????
Објектот ти е легализиран со законот за бесправни објекти?
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
630
Поени од реакции
89
Da pred 2-3 godini
Автоматски споено мислење:

Megutoa objektot ne mi e sporen, sporna mi e gradeznata parcela sto e granicata vlezena kaj komsiite
Мислам дека можиш да правиш доградба, прочитај го член 59 до член 62 мислам беше од законот за градење. Член 59ѕ поточно....... Без разлика што твојата гп се состои од повеќе катастарски парцели. Со фактот дека тој објект добил правен статус врз основа на законот за легализација, има одредени бенефити да кажам. Јас не сум правник, но познавам луѓе кои врз основа на тој член, ја бркаат работата за доградби и надградби, дури кај некои се работи за објекти кои се наоѓаат на јавна површина. Воопшто нема предвидена гп. Но кај нас во Македонија тоа зависи и од многу други работи... Како на пример добрата волја на службениците итн..... Секоја општина си има свој став..... Како да нема закони и правилници по кои треба да се водат :cautious:
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
9.817
Поени од реакции
14.383
Pravev jas privatno elaborat bidejki delevme parcela so moite, mojot plac nema dopirna tocka so komsiite, placot od moite granici so niv ama gradeznata parcela se protega niz dvata placa i kaj komsiite 1 metar zavrsuva
Автоматски споено мислење:
Постои нешто што се вика, "договор за пренесување на право на градење", доколку во случај земјиштето има приватна сопственост. Доколку земјиштето е на Република Македонија, тогаш ќе треба да биде не повеќе од 10% од вкупната површина на градежната парцела. Ти што сакаш да направиш, доградба или надградба ?
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
9.817
Поени од реакции
14.383
Zemjata e privatna sopstvenost, ke se pravi dogradba i nadgradba
мене малце повеќе ми е чудна градежната парцела, каде се наоѓа ова ? да ми го пратиш изводот од планот да го погледнам.
 
Член од
17 октомври 2020
Мислења
14
Поени од реакции
0
мене малце повеќе ми е чудна градежната парцела, каде се наоѓа ова ? да ми го пратиш изводот од планот да го погледнам.
Opstina ilinden,
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Praveno e delba pred 3 meseci moe e toa kockata so patot
 

Attachments

На врв Bottom