Градежна дозвола

Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
60
Дечки, како иде работава со градежна дозвола?
Не сум во МК, иначе во архитектонско биро ке си прашав директ, па еве тука.
Може ли да се добие дозвола за градба за кревање кат на куќа која сеуште не е легализирана? (едно 10 години веќе чекам)
А ако неможе, може ли диво да си изградам па после да пробувам така цела да ја легализирам или ке морам да рушам така?
 

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.416
Поени од реакции
3.634
Неможеш да добиеш дозвола за градба за нелегалиризан објект.

На диво секако дека можеш ако немаш шпиуни кај комшиите, да те пријават во општина.

пс. Најдобро најди си врски, и легализирај го прво објектот, па после дај барање за доградба.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.421
Поени од реакции
20.125
Дечки, како иде работава со градежна дозвола?
Не сум во МК, иначе во архитектонско биро ке си прашав директ, па еве тука.
Може ли да се добие дозвола за градба за кревање кат на куќа која сеуште не е легализирана? (едно 10 години веќе чекам)
А ако неможе, може ли диво да си изградам па после да пробувам така цела да ја легализирам или ке морам да рушам така?
како што ти кажа дечкото погоре, не можеш да добиеш градежна дозвола за надградба доколку не ти постои приземјето на имотен лист.
 
Член од
23 април 2014
Мислења
18
Поени од реакции
0
Знае ли некој колку време трае издавање на дозвола за реконструкција на кров по општиниве?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.706
Знае ли некој колку време трае издавање на дозвола за реконструкција на кров по општиниве?
Jas se javuvav vo opstina proletta za istata rabota.
MI bese kazano deka ako se raboti za "rekonstrukcija", znaci ne se menuva gabarit, visina I sl, ne treba dozvola da cekas od opstina. Dolzen si samo da dostavis izvestuvanje do opstinata. Zaveren dokument/izvestuvanje so arhivski broj treba da pokazes pri eventualna kontrola od inspekcija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom