Градежен факултет - геодезија

Член од
11 јануари 2012
Мислења
78
Поени од реакции
22
mozhi so geodezija da se raboti profesor fizika?? kolku se zapishuvaat godishno?
Зошто да бидеш прфесор по физика, кога можеш геодетски инжинер да бидеш.
Ако веќе толку сакаш да си професор по физика, оди на ПМФ (физика).
Мислам дека не можеш со геодезија. Малку се учи физика. Само во прв семестар ја има како предмет.


Инаку, ladyA ,може колeшки ќе бидеме. :)
 
Член од
11 мај 2012
Мислења
12
Поени од реакции
0
Ako ima nekoj na ovaj smer dali kje moze da mi kazhe sto potocno se uci? Dali ima mnogu matematika i kakva.... Imam prosek jas mozham da se zapisham blagodaram odnapred...
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.019
Site sto se na geodezija i idnite studenti na ovoj fakultet, veruvajte mi ke imame rabotni mesta so sigurnost i poveke ke ni se isplati nego li onie na finki ili praven ili ekonomski. Kako prvo geodezija e deficitarna oblast vo makedonija, vtoro sega napravite za merenje na zemjisteto se mnogu posovrseni nego li prethodno i edna naprava e 20 iljadi evra, treto se isplaka bidejki ako otvoris svoja geodetska firma, nemas problem za pari, ni pocetokot ne e tezok kako kaj advokatite, koi treba da se dokazuvaat. Mojot komsija e geodet i covekot e bogat, zatoa sto eden elaborat(dokument okolu izmerena povrsina od neceli 10 strani iznesuva 200-300 evra). Pa veruvam deka se isplaka, pa sega dajte i vasi mislenja.
Само сонувај , има хиперпродукција на кадри во геодезијата , снемува државни инвестиции во крупни проекти каде би се одвлекол вишокот на кадар , најди 30-40 000 евра за почеток и надевај се дека внатрешната контрола и ујп ке ти остават нешто и за тебе .
Инаку за оние 200-300 евра за 10 страници , кумановци би рекле " у туѓега батка - поголема патка"
 
Член од
14 јули 2015
Мислења
5
Поени од реакции
1
дали некој планира годинава да се запишува на градежен дали ќе имам колегии од тука?
 
Член од
26 ноември 2014
Мислења
834
Поени од реакции
1.368
Годинава примаат во државна 50, а +25 со кофинансирање. Ме интересира дали можам да влезам во државна квота со ~85 поени годинава во тие 50. Еве ја ранг листата од лани, со 79 примени во првиот циклус. Тројката по матура математика ме уништи, сега не знам дали треба приговор да поднесам.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
3
Поени од реакции
0
Мислење од студенти на факултетот? Лесно... тешко... математики...
 
Член од
6 јули 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
има ли некој на форумов што студи showbox ра геодезија ??? Јас сум 4 година и планирам тоа да се запишам и ме интересираат некои работи ама никој не познавам што студира геодезија :unsure:
issue got solved
 

Kajgana Shop

На врв Bottom