Готска Архитектура

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.473
Поени од реакции
5.789
ГОТСКА АРХИТЕКТУРА | ФРАНЦИГЕНУМ ОПУС

Почетоците на овој стил потекнуваат од 12 век сè до 16 век во Франција.
Оваа архитектура е позната по своите големи катедрали,
опатии и цркви, замоци, дворци, сали, универзитети.
Нејзината главна карактеристика е создавањето на емоција.
Со еден збор, проучувањето на готската архитектура е проучување на
изградбата на различни видови цркви и
катедрали во Европа.

Дуомо ди Милано | XIV | Италија


Jiuguang Wang / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Катедралата во Стразбур | XI | Франција


This Photo was taken by Wolfgang Moroder / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Катедралата во Линколн | XI | Англија


Source - Lincoln Cathedral

Свети Петар | XIII | Германија


Source: F. Ermert Derivative: Zachi Evenor / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)

Катедралата Сент Андре во Бордо | XI | Франција


Bordeaux. Cathedral of St André by vs1k. 1 500 000 visits, Thanks so much !, on Flickr

Ахенер Дом | IX | Германија


Unknown author / Public domain

Нотр-Дам де Ремс | XIII | Франција


Cathédrale de Reims [France] by Vins 64, on Flickr

Улмер Минстер | XIV | Германија


Aerial view of Ulm Minster by danielc, on Flickr

Нотр-Дам де Турнај | XII | Белгија


Source

Ла Сеу | XIII | Шпанија


https://flic.kr/p/27bhJmU28th May 2018. La Seu, Cathedral of Santa Maria of Palma, Parc de la Mar, Palma, Majorca by Barnsley Victor, on Flickr

Пресвета Богородица во Руан | XII | Францијаhttps://flic.kr/p/m7ztpFRouen Trio by Albert, on Flickr

bc47c9946142082dc213607c737118da.jpg
 
Последно уредено:

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.473
Поени од реакции
5.789
mn los dizajn mi e ova got arch nz zosto, odvratno
Кај нас ја нема оваа архитектура веројатно затоа? можеби се што е странско-далечно ти е одвратно.
На Балканот ја има само во Грција, Хрватска и Словенија.
Мислам дека најголемиот дел од луѓето кои ја обожаваат (ко мене) се одушевени од две работи. Прво пропорциите, идејата дека нешто од толку џиновски размери било градено во Европа во 11ти век. Европските Катедрали се првите згради на цел свет кои ги надминуваат Египетските Пирамиди во висина.
Второ, деталите, да се изрезба нешто во камен не е лесно, осебено не толкави зданија наредени на нив и со по 40.000 статуи.
Дали ни се допаѓа нас или не, неважно - камените Катедрали се симбол на културата на Европа и се тука да останат како трајна плетка-везба по зелените полиња од Европа.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.676
Поени од реакции
27.586
Кај нас ја нема оваа архитектура веројатно затоа? можеби се што е странско-далечно ти е одвратно.
Уф колку добро резонираш. Мора да е тоа, да, дека кај нас ја нема :D
Се што ми е далечно ми е одвратно, тачно.
 

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.473
Поени од реакции
5.789
Јас од себе гледам, пример мене ми се гади од Руски цркви. Кичерија од бои на фасадата и црешата на шлагот е златниот кромид за покрив - за да ја направи да изгледа што поориентално.

Мене Руската архитектура ми е далечна и грозна - и не ми е срам да го признаам тоа.

Најстрашно од се е што тврдат дека се инспирирале од Византиската. Bitch Please барем ние во Македонија знаеме како изгледа Византиската архитектура (во мојот потпис). Кога ќе видам дека и во Скопје по населбите почнаја да никнуваат цркви со златни кромиди ми се гади, комплетна узурпација на нашиот културен идентитет.


Во Европа има три Христијански архитектонски правци - првиот е Византиска, вториот Романескна, третиот Готска архитектура - сите три се развиваат и еволуираат еден од друг.

Руските кромиди се некој далечен, неповрзан енитет. Од друга страна глупаво е да бараш од земја која предоминантно се наоѓа во Азија да биде поврзана со Европа.
 

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.473
Поени од реакции
5.789
Она што во Византиските цркви како Светата Мудрост во Констанинопол и во Романескните зданија како Марија Лах во Германија се фрески на ѕидовите, тоа се во Готските Катедрали витражни прозорци во различни бои во кои како и кај Византиските доминира сината и лиљаковата боја.


Photo by PtrQs, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons


Vassil, Public domain, via Wikimedia Commons


Vassil, Public domain, via Wikimedia Commons

Roland45, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons


25544
by Ben Abel, on Flickr


Bielsko-Biała Museum and Castle, Public domain, via Wikimedia Commons


King James IV. Linlithgow Parish Church, Scotland
by Grangeburn, on Flickr
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.702
Поени од реакции
14.143
Готиката е многу поубава на око него многу поразвиканиот барок
 
Член од
1 мај 2021
Мислења
183
Поени од реакции
738
Она што во Византиските цркви како Светата Мудрост во Констанинопол и во Романескните зданија како Марија Лах во Германија се фрески на ѕидовите, тоа се во Готските Катедрали витражни прозорци во различни бои во кои како и кај Византиските доминира сината и лиљаковата боја.


Photo by PtrQs, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons


Vassil, Public domain, via Wikimedia Commons


Vassil, Public domain, via Wikimedia Commons


Roland45, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons


25544
by Ben Abel, on Flickr


Bielsko-Biała Museum and Castle, Public domain, via Wikimedia Commons


King James IV. Linlithgow Parish Church, Scotland
by Grangeburn, on Flickr
Не за џабе рекле, витражите (и фреските кај нас) биле Библијата за неписмениот народ.
 

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.473
Поени од реакции
5.789
Готиката е многу поубава на око него многу поразвиканиот барок
Да Барокот е тежок и нападен, посебно ако е црковен.
Зборот Барок значи расипан бисер на Португалски. Кога Италијанците купувале бисери од Португалците оние кои биле со неправилна форма (бароко) ги враќале. Но не и во таа ера - Барокот го носи своето име затоа што тогаш овие бисери станале особено популарни иако немале правилна топчеста форма. Барокот е тежок и наметлив - не цели кон тоа да е вкусен на око. Барок = Мелодрама.

Манеризмот - Ренесансата од друга страна :love: - најубав стил во Европа на сите времиња, по мое мислење.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.702
Поени од реакции
14.143
So zadovolstvo sekogas gi gledam onie emisiite za Renesansata od holanskiot umetnički kriticar što mi nalikuva na Frcko...isto se debeli dvajcata :vozbud:

Posto ne sum umetnik( inženjer sum) .....za mene toj stil na emisii mi e prikladen za razbiranje
 

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.473
Поени од реакции
5.789
Се што е функција на едукација е супер по мое мислење, не мора да е книга, емисија која може да го информира човек и да го натера да ги цени работите што се за ценење, е супер.

Ренесансата е скрос нов левел на кул, како во уметноста (плафонот на Микеланџело во Систинската капела со фигури кои ти го ебаат умот, се движат низ целиот простор а воедно се залепени на статичните ѕидови на физиката), така и во архитектурата, пример Ренесансните училишта во Венеција или палатите во Франција.

Омилен правец? Тешко. Сите ми се свои и комплетно различни. Но како и многу други, така и јас кај Ренесансата застанувам да погледнам два пати.

Делот БеНеЛукс (Белгија, Холандија и Луксембург) ги има некои од најубавите Катедрали. Имало рудник за сиво-син камен и кога ќе ги видиш нивните средновековни градби каков син отсјај имаат на сонцето сваќаш дека се нешто посебно.
И се рзбира во северна Франција и југот на Белгија каде живеат французи (Валонија) се наоѓаат и познатите Камбанарии (Белфри) - џиновски кули во Готски Стил, околу 80 на број - сите заштитени од УНЕСКО.
Ако најдам време ќе постирам се од споменатото.
Автоматски споено мислење:

Океј знам дека ако оставам нема да постирам, па ајде дур сум тука. Еве примери на градби од сиво-син камен во БеНеЛукс. Во живо бледо сината нијанса повеќе паѓа во очи, зависно и од времето.
Сите се во Белгија, кулата во Турнај, црквата Св. Никола во Гент, Нотрдам де Динант и Трговската хала за текстил во Ипр.


Извор


ViktorEP, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons


Saint Nicholas Church, Ghent
by Sandra Whiteway, on Flickr


Marc Ryckaert, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons
 
Последно уредено:

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.473
Поени од реакции
5.789
Ајде малку инфо за Катедралата во Ремс.
Во неа биле крунисувани сите Француски Кралеви за целото време додека Франција сеуште беше Монархија. Токму зато оваа Катедрала е мета на мнгу напади низ нејзината историја.
Она по што е препознатлива и рзлична од таа во Париз е нејзиниот Западен Ѕид.
Во него има издлабено статуи на начин кој не е виден било каде на друго место.
Игра на Тронови y'all.
DXR / Daniel Vorndran, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons


Mbzt, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons


Tony Bowden, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons


Vassil, Public domain, via Wikimedia Commons
 

Византиецот

Бета маж, со темнорубин вкус на Алфа.
Член од
14 март 2021
Мислења
2.473
Поени од реакции
5.789
На Балканот е невозможно да најдиш секуларна (нерелигиозна) архитектура од средниот век (кажете им фала на Турците).
Во Европа има тони нерелигиозна архитектура која иди од средниот век, а е зачувана до денес. Најчесто станува збор за општински згради или администрација.


Градското собрание на Лувен | БЕЛГИЈА

I. Првиот архитект на Готското ремек дело е Сулпициј Ван Ворст,
тој починал наскоро откако започнала градбата на задните крилја од комплексот.
II. Него го наследил архитектот Јан Келдерманс Втори, со кој во 1445 година
завршува првата градежна кампања.
III. Проектот продолжил со градба во 1448 година под раководство
на архитектот Метју де Лајанс.
IV. Првичните планови, вклучувале камбанарија на еден од аглите.
V. Овој дизајн бил модифициран од Де Лајанс,
што резултира со симетричното распоредување
на кулите забележливо денес.


prefeitura de Leuven
by Leandro Mise, on Flickr


Leuven Town Hall and St. Peter&#x27;s Church
by Fiona Byrne, on Flickr


The town hall
by Pedro, on Flickr


Source

The Town Hall, Leuven - detail
by Jones-McAuley, on Flickr


Gothic wonder
by Johan_Leiden, on Flickr


Town hall Louvain
by Kristel Van Loock, on Flickr
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.944
Поени од реакции
33.496
mn los dizajn mi e ova got arch nz zosto, odvratno
... кога ќе ги посетам внатре и јас имам некоја нелагодност или непријатност, посебно катедралите се некако со високи, ладни зидови, затемнети со некој лош непријатен мирис и студенило, што ме прави да имам исто аверзија спрема овој стил на градби, иако и надвор и внатре изгледаат моќно и фасцинантно, внатре ја немаат таа топлина, љубов што можеби го дава друг стил на градба!

Катедрала во Милано „Duomo di Milano“ Италија

duomo-early-morning.jpg

пред катедралата Дуомо во Милано,

IMG_3561.jpg

Duomo di Milano, Milan, Italy

68a1147fa31a49ed11e1accd72071662.jpg hno5ny37knhagxazozfj.jpg

интериер на Duomo di Milano,

IMG_3557-e1472290361487.jpg e9af08f60183821539a2132ce77edfcd.jpg

Milan-DSC_0251.jpg

скулптури и витраж во внатрешниот дел на Duomo di Milano,

68.jpg

покривниот дел на Duomo di Milano,

101193411-amazing-view-of-milan-cathedral-roof-duomo-di-milano-in-milan-italy-beautiful-luxuri...jpg

готски орнаменти на покривниот дел,

84152213-view-of-piazza-del-duomo-from-the-top-of-milan-cathedral-duomo-in-milan-italy-milan-d...jpg duomo_di_milano_rooftop-819x1024.jpg

поглед од покривниот дел кон истоимениот плоштад Duomo,

DUOMO_milan_priya_os-10.jpg Duomo_di_Milano_-_roof_detail.jpg

скулптури во надворешниот покровен дел на Duomo,

xc.jpg Scale_interne_per_l'ascesa_alla_cupola_del_duomo_di_firenze_08.JPG

скалишниот дел од Duomo,

Piazza_del_Duomo,_Milan_panorama.jpg

панорама на плоштадот и Duomo di Milano, Milan, Italy
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom