Готварски мини трикови и совети

T

Torchyrus

Гостин
Може да е истата каша...Нема многу филозофија во тоа да ја направиш црвена...Само додаваш црвен пипер...
Лукче има да.
Иначе се прави од маслото во кое се пржеле ќофтињата.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
Може да е истата каша...Нема многу филозофија во тоа да ја направиш црвена...Само додаваш црвен пипер...
Лукче има да.
Иначе се прави од маслото во кое се пржеле ќофтињата.
Во некои рецепти за црвена каша се користат домати.
Да, се прави во маслото од ќофтињата, брашно, задолжително лукче, Вегета, бибер, магдонос
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.609
Поени од реакции
34.798
... барем да се кажеше дека темата што ја отворив се стопи тука, да не ја барам, како и да е темата не ми беше „рецепти“
...се пишува околу „кашата“ на ќофтињата, прашање ми беше дали кога се тркалат обликуваните ќофтиња во брашно треба да се обликуваат повторно со дланката пред да се стават на врелиот зејтин во тава или само се тркалат во брашно и така се ставаат во тава ... и зошто? ако некој се одлучи за една опција!
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.845
... барем да се кажеше дека темата што ја отворив се стопи тука, да не ја барам, како и да е темата не ми беше „рецепти“
...се пишува околу „кашата“ на ќофтињата, прашање ми беше дали кога се тркалат обликуваните ќофтиња во брашно треба да се обликуваат повторно со дланката пред да се стават на врелиот зејтин во тава или само се тркалат во брашно и така се ставаат во тава ... и зошто? ако некој се одлучи за една опција!
Јас не сум ги правел ниту на едниот ниту на другиот начин. Би сакал да го знам конечниот одговор, како е подобро, па би пробал
 

Kajgana Shop

На врв Bottom