Гостувања на странски навивачи во Македонија!

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Kaко бе тогаш хрватите седеа на сред јужна а не строго на север? Зошто да не пуштат на стадион човек кој платил еден бон за да гледа натпревар? Затоа шо носел килт?

Секој кој коментира, нека замисли ситуација пред Хампден Парк, македонец (во народна носија не пошо е премногу фенси, ал во дрес македонски) кој не е пуштен на шознам...јужната трибина таму?! Апсурд. Не сите шкоти доаѓаа преку федерацијата нивна, федерацијата организира за оние кои се заинтересирани за нејзиниот аранжман. Зошто да не би можел да оди на натпревар некој кој приватно си долетал во Македонија, пропатувал цела европа за да ја бодри земјата?!

Аман...
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Kaко бе тогаш хрватите седеа на сред јужна а не строго на север? Зошто да не пуштат на стадион човек кој платил еден бон за да гледа натпревар? Затоа шо носел килт?

Секој кој коментира, нека замисли ситуација пред Хампден Парк, македонец (во народна носија не пошо е премногу фенси, ал во дрес македонски) кој не е пуштен на шознам...јужната трибина таму?! Апсурд. Не сите шкоти доаѓаа преку федерацијата нивна, федерацијата организира за оние кои се заинтересирани за нејзиниот аранжман. Зошто да не би можел да оди на натпревар некој кој приватно си долетал во Македонија, пропатувал цела европа за да ја бодри земјата?!

Аман...
Тука си потполно во право.Хрватите беа на јужна и правеа проблеми.За Шкотланѓаните се сомневам дека ќе правеа проблеми доколку беа на полупразната јужна трибина.
 
Член од
7 мај 2008
Мислења
2.818
Поени од реакции
368
Kaко бе тогаш хрватите седеа на сред јужна а не строго на север? Зошто да не пуштат на стадион човек кој платил еден бон за да гледа натпревар? Затоа шо носел килт?

Секој кој коментира, нека замисли ситуација пред Хампден Парк, македонец (во народна носија не пошо е премногу фенси, ал во дрес македонски) кој не е пуштен на шознам...јужната трибина таму?! Апсурд. Не сите шкоти доаѓаа преку федерацијата нивна, федерацијата организира за оние кои се заинтересирани за нејзиниот аранжман. Зошто да не би можел да оди на натпревар некој кој приватно си долетал во Македонија, пропатувал цела европа за да ја бодри земјата?!
Аман...
Не ми е јасно зашто не можете да разберете во што е целата работа. Значи кога го спомнуваш веќе Хемпден Парк треба да кажеш дека на тој стадион активни се сите 4 трибини, додека кај нас се активни само 3 (од кој Запад и Исток половично).
Е сега кога веќе ги спомна навивачите на Хрватска дека седеле на Јужната трибина без проблем...Баш каде шо седев јас на тој натпревар имаше тепачка односно беа тепани навивачи на Хрватска. Имаше и клип на YouTube сакав да го поставам ама гледам го тргнале.
За да не доаѓа до нешто вакво, нормално полицијата не сака ситуацијата да излезе од контрола. Башка што им беше нагласено на Шкотите да не купуваат билети за Јужна дека нема да бидат пуштени. Второ оби беа најавани од Шкотска дека ќе дојдат оклу 1000, а видовме дека имаше преку 3000.
 
Член од
7 мај 2008
Мислења
2.818
Поени од реакции
368
Тука си потполно во право.Хрватите беа на јужна и правеа проблеми.За Шкотланѓаните се сомневам дека ќе правеа проблеми доколку беа на полупразната јужна трибина.
Ти се сомневаш, ама стави се во ситуација од тебе да зависи цела безбедност дали би превземал ризик?
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Ти се сомневаш, ама стави се во ситуација од тебе да зависи цела безбедност дали би превземал ризик?
Искрено не...не би бил сигурен дали и што ќе прават гостите на трибини.Не знам, од една страна во право си што велиш дека убаво им нагласиле нив да не купуваат карти, а од друга страна се виде дека се мирољубиви луѓе и не прават проблеми.Не знам искрено:toe:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Ти се сомневаш, ама стави се во ситуација од тебе да зависи цела безбедност дали би превземал ризик?
Другар, не видов дека шкотите низ град шетаа во полициска придружба или во блиндирани коли. Немаа бомби, или бар јас не ги видов.

А за тоа колку трибини биле активни мора да прашам шо сакал писателот да каже? Ајде де, како би се осеќал ако ти одлучиш да одиш приватно во глазгов, плаќаш авиони, хотели, им трошиш пива, ручеци и чуда на шкотите - се со една цел - да ја гледаш Македонија: а не ти даваат да влезеш на 3 трибини пошо има една за тие како тебе?

Замисли да си студент во Глазгов и немаш појма од федерации и организации - имаш 20 фунти да дадеш за татковината да си ја гледаш и да навијаш за неа!

Крајно, дали ќе влезеа ако немаа килтови и дресови на јужна? Дали е тоа гарант дека немаше да се степаат?!
Па зошо имаме полиција бе крај краева?


А за натпревари со Хрватска, Србија, Бугарија, Албанија, Грција... логично е да се натпреварите од висок ризик, поради јасни работи. Шо сме се огрешиле со Шкотите не ми е јасно за да се плаши некој? Немаат на СВЕТСКО ниво репутација ко бељаџии, пијат пиво колку нас и имаат гајди! По мили тифози не сум видел во живот...Ама, не смеат на јужна со чистокрвните :)
 
Член од
7 мај 2008
Мислења
2.818
Поени од реакции
368
Другар, не видов дека шкотите низ град шетаа во полициска придружба или во блиндирани коли. Немаа бомби, или бар јас не ги видов.
А за тоа колку трибини биле активни мора да прашам шо сакал писателот да каже? Ајде де, како би се осеќал ако ти одлучиш да одиш приватно во глазгов, плаќаш авиони, хотели, им трошиш пива, ручеци и чуда на шкотите - се со една цел - да ја гледаш Македонија: а не ти даваат да влезеш на 3 трибини пошо има една за тие како тебе?
Замисли да си студент во Глазгов и немаш појма од федерации и организации - имаш 20 фунти да дадеш за татковината да си ја гледаш и да навијаш за неа!
Крајно, дали ќе влезеа ако немаа килтови и дресови на јужна? Дали е тоа гарант дека немаше да се степаат?!
Па зошо имаме полиција бе крај краева?
А за натпревари со Хрватска, Србија, Бугарија, Албанија, Грција... логично е да се натпреварите од висок ризик, поради јасни работи. Шо сме се огрешиле со Шкотите не ми е јасно за да се плаши некој? Немаат на СВЕТСКО ниво репутација ко бељаџии, пијат пиво колку нас и имаат гајди! По мили тифози не сум видел во живот...Ама, не смеат на јужна со чистокрвните :)
Не знам како да ти објаснам дека има правило на ФИФА со кое мора да се издвојат гостинските навивачи од домашните. Има и член каде што е наведено дека МОРА да се дадат 10 % од седиштата на стадион на гостите.
Не знам зашто цело време во муабетов ми ги збориш гостинските навивачи дека биле добри, нема да правеле проблеми итн. Точно, се согласувам. Ама кај сме ние Македонците? Што ако на некоја будала му текне да ги провоцира или не дај боже да се тепа со нив. Е ама тогаш казните од УЕФА за лоша организација се големи. Само тогаш сите што зборите зошто не ги пуштиле ќе пишувавте како можело да има толку слаба организација, полицијата не ја бивало итн.
И немој да ме убедуваш дека доколку живееш во Глазгов и отидеш со обелжја на Македонија ќе те пуштат на стадион, а веќе Федерацијата имала обезбедено места за гостите.
И да, пошо викаш дека Шкотите не се шетале со полициска придружба немале да прават проблеми...Ај кажи ми дали Хрватите се шетаа со полициска придружба! Не! Си јадеа, си пиеаја најнормално, а пак имаше тепачки и проблеми. Ако се сеќаваш они беа сместени на Север и немаа врска со обичниот македонски гледач. Полицијата беше задолжена за нивната безбедност. Замисли што ќе се случеше доколку беа на иста трибина со Македонците? Не ни сакам да ги знам последиците кои ќе ни следуваа
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Македонското знаме се вееше и на вчерашниот натпревар Исланд-Шкотска


Уште еден мал гест на почит од страна на Шкотските навивачи кон Македонија.
 

Ddime

████████████████████
Член од
18 февруари 2007
Мислења
5.076
Поени од реакции
212
Братска Шкотска!

Ако се организира авионски превоз за дуелот Шкотска-Македонија...би сакал да идам.
Беспари смештај, храна, облека и пиво ке имаш. :)
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Закон се,жими све се закон!
Братска Шкотска!

Ако се организира авионски превоз за дуелот Шкотска-Македонија...би сакал да идам.
Беспари смештај, храна, облека и пиво ке имаш. :)
NAJDOBRITE NAVIVACI STO GOSTUVALE VO SKOPJE.
Не знам како да ти објаснам дека има правило на ФИФА со кое мора да се издвојат гостинските навивачи од домашните. Има и член каде што е наведено дека МОРА да се дадат 10 % од седиштата на стадион на гостите.
Не знам зашто цело време во муабетов ми ги збориш гостинските навивачи дека биле добри, нема да правеле проблеми итн. Точно, се согласувам. Ама кај сме ние Македонците? Што ако на некоја будала му текне да ги провоцира или не дај боже да се тепа со нив. Е ама тогаш казните од УЕФА за лоша организација се големи. Само тогаш сите што зборите зошто не ги пуштиле ќе пишувавте како можело да има толку слаба организација, полицијата не ја бивало итн.
И немој да ме убедуваш дека доколку живееш во Глазгов и отидеш со обелжја на Македонија ќе те пуштат на стадион, а веќе Федерацијата имала обезбедено места за гостите.
И да, пошо викаш дека Шкотите не се шетале со полициска придружба немале да прават проблеми...Ај кажи ми дали Хрватите се шетаа со полициска придружба! Не! Си јадеа, си пиеаја најнормално, а пак имаше тепачки и проблеми. Ако се сеќаваш они беа сместени на Север и немаа врска со обичниот македонски гледач. Полицијата беше задолжена за нивната безбедност. Замисли што ќе се случеше доколку беа на иста трибина со Македонците? Не ни сакам да ги знам последиците кои ќе ни следуваа
No further comments, your honour.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Jас разменив мсн со едни момци...Си пиевме пиво, зборевме за жени, искачања, се зезавме цело време...Ми дадоа и адреса у Глазгов, ми викаат, ако доаѓате, ние имаме голема куќа и ќе смислиме нешто за да не се мкнете по хотели .....Топ момци, топ нација....
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Браво за Шкотиве!Капа им симнувам.
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.546
Поени од реакции
1.538
да да

А иначе на Шкотиве им научив една песна :)
We'll be coming, we'll be coming,
We'll be coming down the road.
When you hear the noise of the Tartan Army boys
We'll be coming down the road
многу јака песна, често ја пеевме после неколку пива :)

еве го и спотот :)

 

Kajgana Shop

На врв Bottom