Горанци на Косово - етнички Македонци?

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Морам да признам да не знам пуно о Горанцима. Једино што сигурно знам је да су Словени муслиманске вероисповести. Међутим, имао сам комшију Горанца који је рођен тамо и он ми је рекао да је њихов матерњи језик - старомакедонски, и да су они Македонци који су примили Ислам. Зна ли неко нешто више о томе?
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Елмаг, мало си промашио тему чини ми се. Ради се о Горанцима , Словенима који су примили Ислам. Нешто слично као Помаци у Бугарској. Тема није Косово и српска, бугарска и албанска верзија историје.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
изгледа е платен по тоа колку ќе напише / пастира, па му требат екстра финансии :cst3: :poos:
на темата:

тоа шо јас го знам за горанците е од Непокор и од неколку интернет статии, ама сум со намера да се информирам во најскор рок...

од тоа шо го прочитав на Непокор и слични страни...

- фолклорните песни се соодветни на тие од територијата на Република Македонија или Егејска Македонија,
- јазикот е Македонски Дијалект
- преданијата се скоро истоветни, од тие за Александар, Самуил, Крале Марко

ама мене многу повеќе ме интересира каков е односот на Албанското население кон нив, него какви се нивните корења...

дека не се ни геги ни тоски јасно е, најверојатни затоа албанците не ги сметаат за свои (од друга страна, поголем дел од денешните албанци се и самите Македонци или Срби по потекло, али продаше вјеру своју...

јебига, премногу брдовит балканов, секоја планина една „супер-стара-ариевска-одбогададена-нација„ :roll:

а да се делевме помалце... не сакам да мислам кај ќе бевме
 
Член од
30 август 2005
Мислења
28
Поени од реакции
0
Serdarot напиша:
изгледа е платен по тоа колку ќе напише / пастира, па му требат екстра финансии
Просто намерих в интернета статија от руски историк за Косово да не ревнат наште братја и другарчета - скопските историчарчета, че пак е Бугарска пропаганда.
А инак чини ми се, че во тоја форум ако се вземат пари то е за избришени постови и за заклјучени теми!
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Gerard је постовао овај линк на форуму политика, мислим да треба да буде и овде.

Горанците велат - Ние сме Македонци
30.04.2002

Околу 2000 Горанци од Косово во изминатиов период побарале македонско државјанство. Исмаил Бојда претседател на Сојузот на Македонци со исламска религија, вели - „државата на нас требаше многу порано да ни ги даде државјанствата, бидејќи ние сме Македонци“.

Во изминатиов период се поголем број горанци кои живеат во Косово на границата со државава бараат македонско државјанство. Горанците се всушност Македонци со исламска религија.

Според одредени информации до почетокот на 50-тите години од минатиот век пределот населен со Горанци бил под јурисдикција на Македонија, но по тоа работите се измениле.

„Ние сме Македонци. Грешка е што Македонија порано не се ангажираше за државјанствата на овие луѓе„ - вели Исмаил Бојда претседател на Сојузот на Македонците со исламска религија.

Во МВР без да прецизираат бројка потврдуваат дека горанците се почесто доставуваат барање за македонско дравјанство.

Неофицијалните бројки покажуваат дека од вкупно 6 до 7.000 Горанци досега 2.000 од нив побарале македонско државјанство.

Македонија треба да посвети уште поголемо внимание на националниот идентитет вели Бојда и додава дека би било многу добро Македонците од Гора во Косово да се образуваат на македонски јазик.

Тој воедно ги отфрли тврдењата на еден косовски пратеник кој во текот на минатата недела изјави дека македонските власти вршат притисок кон Косово со давањето државјанства.

„Во ниеден момент не сакаме ние Горанците да сме јаболко на раздорот меѓу две држави, ниту пак да ја менуваме границата“, вели Бојда.


http://www.a1.com.mk/vesti/vest.asp?VestID=8266

Ови људи стотинама година знају ко су и којим језиком говоре.
 
Член од
17 септември 2005
Мислења
305
Поени од реакции
0
Б'лгарите в Косово имат 2 организации: С'јуз на гораните / от името на областта Гора в обштина Драгаш / и дружество Бугарски мохамедани с'с седалиште Долно Лјубине обштина Жупа. Нај интересното е че Б'лгарската мисија в Косово е подкрепила финансово и организационно тези сдруженија .
 
Член од
7 април 2005
Мислења
174
Поени од реакции
0
Јас бев изненаден кога видов на Википедија дека Србите форсираат дека Горанците се „еден вид“ Срби.

Имаше една емисија со интервјуа со нив на некоја наша телевизија, луѓето зборуваа чист македонски од западните наречја.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
Секое понатамошно бегање од темата, и ширење на пропаганда, ќе биди избришано.

благодарам за разбирањето и за културата која шо ќе ја покажете (важи претежно за Бугарите)
 

Konstantin

Филозоф
Член од
6 мај 2005
Мислења
244
Поени од реакции
0
Ama Makedonci ovie Gorancive...
kako onie za edna torba brasno so odele kaj s`o odele.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
шопски, кој дел од

„Секое понатамошно бегање од темата, и ширење на пропаганда, ќе биди избришано.

благодарам за разбирањето и за културата која шо ќе ја покажете (важи претежно за Бугарите)„



не го разбра????????

со сила си бараш бан или?
 
Член од
15 мај 2005
Мислења
134
Поени од реакции
0
Јагма меѓу Горанците за бугарски пасоши

Во Косово е основана бугарска национална заедница, која е регистрирана кај УНМИК, а нејзини припадници се граѓани од Средачка Жупа и од Гора на Шар Планина, пренесе МИА.

Општинскиот координатор во Драгаш, Зеќир Зарупи, изјави дека пред два месеца граѓаните на Гора почнале да поднесуваат барања за добивање бугарско државјанство. Според сознанијата на Зарупи, бугарски пасоши побарале околу 200 Горанци.

Зарупи изјави дека основен мотив на Горанците за оваа постапка е непречено движење во земјите од Западна Европа. Тој вели дека луѓето што се заинтересирани за добивање бугарско државјанство земаат уверение од граѓанската иницијатива „Гора“ и со потврдата дека се Горанци одат во Софија, каде што поднесуваат барање за издавање бугарски пасоши.

Шефот на бугарската канцеларија во Приштина Николај Колев изјави за косовските медиуми дека повеќе пати разговарал со претставниците на граѓанската иницијатива „Гора“, но никогаш за нивното добивање бугарско државјанство.

Зарупи, пак, изјави дека Горанците не се единствени што бараат бугарско државјанство.

„Голем број муслимани од Средачка Жупа, исто така, поднеле барање и формирале таканаречено Културно-просветно здружение на исламизирани Бугари на Косово“, изјавил Зарупи.

Шефот на бугарската канцеларија во Приштина потврди дека во Средачка Жупа е формирано културно-просветно здружение „Бугари-Мухамедани“.

Колев додаде дека Бугарија не учествувала во тоа.

Весник Време

Toa e по темата, Сердарот, не бриши Jaсно е дека мегу Горанците има и такви кои се изjaснуват како Бугари
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
да, има и такви...

од ко можат со букарски пасоши да одат во ЕУ :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom