Голем соларен минимум (Еди минимум, мини ледено доба).

Член од
28 март 2006
Мислења
16.069
Поени од реакции
8.909
Според температуриве надвор, ова е глобално затоплување. До октомври негде.

Најниските измерени температури во Македонија
Овие два месеци бевме сведоци на доста ниски температури на воздухот, кои во одредени региони достигнуваат и до -27°C. Меѓутоа, таквите ниски температури не се некоја невообичаена појава и се јавуваат барем секоја втора или трета година во месец јануари или февруари. Всушност, од кога се мерат температурите во нашата држава, забележани се и многу пониски вредности.
Така, на 27 јануари во 1954 година, во Берово е забележана температура од -31,5°C , а на истиот датум, во Битола се измерени -29,5°C. Тоа се најниските досега измерени температури на воздухот во Македонија. Прилеп, иако е на само 40-ина км од Битола, нема толку изразени ниски температури, а најниската измерена минимална температура изнесува -23,6°C. Други градови каде температурата може да се спушти под -25 степени се: Тетово со најниска измерена температура од -28,6 °C, Делчево со -28,5°C, Ресен со -26,5°C и Македонски Брод, Кичево, Кочани и Скопје со по околу -25,5 степени.


Утре ни пристигнува долго, жешко и „нестабилно“ лето!
20/06/2019,
Прогнозите на големите светски метеоролошки центри, укажуваат дека оваа лето на Балканот и во Македонија ќе биде натпросечно топло и со чести појави на невреме. Се очекува температурите да бидат високи, но не и екстремни (ретко ќе поминуваат над 40 степени Целзиусови), а голема е веројатноста и за т.н. „продолжено лето“ кое ќе трае до крајот на септември и почетокот на октомври. Чести непогоди проследени со интензивни врнежи, грмежи и град, ќе има до средината на јули, а помалку во август и септември, со можни поплави во пониските предели, силна ерозија и свлечишта. Спротивно на тоа, во западниот и централниот дел на Европа, се очекува летото да биде екстремно топло, со голем број на шумски пожари. Овие прогнози се во согласност со сценаријата и проценките за климатските промени во овој дел на Европа. Затоа планирајте каде и како ќе се разладувате, но воедно внимавајте на претераната изложеност на високите температури и УВ зрачење, кое често ќе се искачува над ризичниот индекс 9!Инаку невреме град и дожд не значи и ледено доба, глобално заладување и што ти ја знам поими. Зголемени се глобално но не значи дека идел некаков ајс ејџ. Едноставно зависат од метеоусловите и човечкиот фактор ваљда плус и нема или не се одржувани канали, мелиоративни системи и градобијна заштита.
Има два предмети на земјоделски Метеорологија со климатологија и Мелиорации, како основа за овие појави.
 
Последно уредено:

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.772
Поени од реакции
7.340
Београд на води моментално.

[DOUBLEPOST=1561317364][/DOUBLEPOST]Затворен автопатот Белград-Загреб.

 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.772
Поени од реакции
7.340
Село Дреновци Македонија.

[DOUBLEPOST=1561472715][/DOUBLEPOST]Невреме во цела Европа: Автомобилите до кров во вода, реки течат по улиците! Во Унгарија за еден ден паднал дожд како за еден месец

Скопје24
| јуни 24, 2019


Унгарија и Полска биле силно погодени од невремето кое минатите денови ја зафатило Европа, а снимките кои доаѓаат од таму се алармантни.

Посебно е тешко на западот на Полска, каде водата на улиците се искачила до еден метар.Автомобилите одвај се движат, низ улиците течат реки, жителите газат по тротоарите мокри до коленици.

Снимени се бројни автомобили до половина и повеќе во вода, како и нивните сопственици кои ги придвижуваат со тешка мака.

Во Унгарија било уште подраматично бидејќи за еден ден паднало дожд како за цел месец.

Во најтешко настраданото место се интервенирало дури 20 пати за 24 часа, а на луѓето најважно им било да се испумпа водата од подрумите, куќите, гаражите и останатите објекти.

Во Унгарија се гледаат паркинзи со целосно поплавени автомобили, на кои им се гледаат само делови од кровот.

Ден претходно во Турција биле забележани уште подраматични последици од невремето.

[DOUBLEPOST=1561472757][/DOUBLEPOST]
https://skopje24.mk/nevreme-vo-cela-evropa-avtomobilite-do-krov-vo-voda-reki-techat-po-ulicite-vo-ungarija-za-eden-den-padnal-dozh-kako-za-eden-mesec/[DOUBLEPOST=1561482761][/DOUBLEPOST]

 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.923
Поени од реакции
5.589
Постираш се што предвидува моделот. :zver:
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.772
Поени од реакции
7.340

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.772
Поени од реакции
7.340
02.07.2019
Подготвил: Тамара Гроздановски

Лектор: Ивана Кузманоска

Фото: ВВС

Шест предградија во мексиканскиот град Гвадалахара се прекриени со дебел слој мраз откако градот беше погоден од силна бура со град. Дебелината на мразот изнесува 1,5 метар, а некои автомобили беа затрупани до половина.


Фото: ВВС

Цивилната одбрана распоредила машини за чистење на улиците на градот во кој живеат околу 5 милиони жители. Локалните власти известуваат за поплави и паднати дрвја, меѓутоа, досега немало ниту едно повредено лице.


Фото: ВВС

Градот ова лето има температури повисоки од 30 степени. Иако и претходно се соочувал со бури со град, ваков вид бура досега не била видена.


Фото: ВВС

Властите велат дека се оштетени околу 200 куќи и десетици возила.


Фото: ВВС

- И потоа се прашуваме дали климатските промени се реални. Ова се природни феномени што никогаш претходно не биле видени - изјави државниот гувернер Енрике Алфаро.

https://www.fakulteti.mk/news/02072019/meksiko-prekrieno-so-mraz-od-1-5-metar-srede-leto?fbclid=IwAR179yue5J0oMLut76qE3ecu2rtNbQ1MXBqd3oq9E9Dxq8loG9SKZOftFe8
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.772
Поени од реакции
7.340
Немет жито е немет, јас уште пролетва предвидов дека имат да немит :icon_lol:.

Македонија може да остане без леб
July 1, 2019 12:130825
0

Македонија годинава може да остане без лебно жито. Жетвата во Србија започна од пред неколку денови, но тамошните земјоделци велат дека годинава нема доволно пченица за извоз. Ова е многу важно за нас, бидејќи најголем дел од увозот на пченица и брашно во земјава доаѓа токму од српските ниви.Србија годинава ќе нема доволно пченица за извоз. Српските агрономи од Факултетот за земјоделство во Белград велат дека годинава се очекува принос многу помал од лани. Како причина за ова се наведуваат неповолните временски услови кои го зафатија Балканот. За да состојбата биде уште полоша, пченица има многу малку и на нашите ниви. Според Земјоделските здруженија има големи плантажи каде скоро и да нема род на пченица. Таму пак каде се жнее, приносте се могу мали и се за 25 до 30 отсто пониски од вообичаено. Според последните проценки на експертите годинава се очекува приносот да биде понизок од 1,5 тони по хектар.

-Временските услови кои беа многу неповолни за пченицата но и за останатите житни култури се главна причина за ниските приноси. Квалитетот е добар, но количина нема. За разлика од минатите години количините кои ги извезувавме ќебидат десеткувани, вели Јован Веселиновиќ, директор на „Борец“ од Војводина кој е еден од најголемите производители на пченица во Србија.Нашите земјоделци велат дека производството на пченица во Македонија ова година се наоѓа во најтешка ситуација. Воедно цената за пченицата во последниот период се намалува.

Земјоделците велат дека доколку и оваа година откупната цена на житото биде како лани ќе го преполоват производство . Според нив годинава ќе има 50 отсто помалку пченица за разлика од лани кога родот беше добар. Според нив не е точно дека нашата пченица не е квалитетна, за разлика од српската. Доколку проценките за приносите се исполнат, тогаш за да се покријат домашните потреби ќе се зголеми и увозот на пченица. Но ќе нема од каде да се увезе пченица бидејќи состојбата е секаде иста, има недостиг на пченица. Вообичаено во вакви случаи на намалено домашно производство не е исклучена можноста да има пораст на цените на финалните производи од жито односно на лебот.Пченицата е стратешки производ во Републка Македонија и сеуште голем број на земјоделците произведуваат пченица на мали површина. Според последниот извештај на Држаниот завод за статистика површина засена со пченица се 80.924 ха (односно 34 % од вкупната земјоделска површина) од која 64.706 ха се индивидуалне сектор, а 16.218 се деловни субјекти и 104.853 мали земјоделски стопанства произведуваат пченица.

Валентина Ангеловска

https://24info.mk/македонија-може-да-остане-без-леб/?fbclid=IwAR2SYqQlOf_6fphte2w__ssvUIwXDkPAOff4OyDZ4KHrpTLVbEFMAYqKAc0
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.772
Поени од реакции
7.340

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.772
Поени од реакции
7.340
Член од
28 март 2006
Мислења
16.069
Поени од реакции
8.909
Просечните температури на Аљаска во јули биле 24, највисока била 1964 со 29 степени. Сега се измерени 32.2 степени Ц. Просечните температури за јули Атина биле 32 степени, сега се измерени 35.6 Ц.
Чудни температури за еден соларен минимум.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
138
Поени од реакции
63
Untitled.png
Следнава недела демек се предвидуваат температури коишто нема да го надминат 28 степен преку ден, освен во југоисточниот регион. Изгледа ќе имаме соларен минимум следнава недела....:pos:
 
Последно уредено:

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.772
Поени од реакции
7.340
Поплави Тафала Шпанија.


[DOUBLEPOST=1562678687][/DOUBLEPOST]Невреме во Хрватска, Србија, Италија итн...
A potent Arctic front stuck at the Alps produced violent storms over much of Croatia late Sunday, July 7, 2019, causing widespread damage to homes, cars and agriculture. Damage reports are coming in from more than half of the country. At least 3 people were injured.

Authorities described the storm as the worst of the year. 12 of the country's 20 counties were affected by heavy rain, strong winds and intense hailstorms.

Zadar took the brunt of the storm with heavy damage reported across the city. At least 58 people were rescued, with a number of tourists.

One city firefighter with 41 years of service said the storm lasted 10 - 15 minutes, but the damage it caused was like nothing he has ever seen before.

Ministry of the Interior said it received over 1 200 calls for help from residents across the country.

Bad weather is expected again late July 8, 2019, but the worst is forecast for the night from July 9 to 10 when the front is expected to cross the Alps and move over Croatia.

https://watchers.news/2019/07/08/worst-storm-of-the-year-hits-croatia-widespread-damage-reported/
 
Последно уредено:

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
10.971
Поени од реакции
2.845
А јас мислев дека нема поголем талент од Бафра...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.772
Поени од реакции
7.340
Силно невреме во Преспа, откорнати покриви од куќи, дрвја и бандери
Ураганско невреме со силен дожд и ветер ја зафати вечерва Песпа. Силниот ветер половина час корнел дрвја, бандери и носел покриви од куќи, јавува градоначалникот на Ресен, Живко Гошаревски. Тој вели дека има огромна маеријална штета, вклучително и на овоштарниците, но за среќа нема повредеи или жртви.

Откорнати дрвја и бандери имало и на регионалниот пат кој води до Долна Преспа, поточно кон селата Арвати, Крани, Наколец, но екипите на локалната противпожарна брзо го расчистиле патот. Известени се сите надлежни институции. Населението е уплашено и вознемирено, а старите мештани на селата велат дека не паметат вакво невреме и толку силен ветер.https://telma.com.mk/silno-nevreme-vo-prespa-otkornati-pokrivi-od-kuki-drvja-i-banderi/[DOUBLEPOST=1562829819][/DOUBLEPOST]Néa Pláyia, Грција[DOUBLEPOST=1562839067][/DOUBLEPOST]Град со големина на портокал: Невреме вечерва и утре и во Македонија- повредени 18 лица во Италија (ФОТО)
Од
Уредник
-
јули 10, 2019
http://www.facebook.com/sharer.php?u=http%3A%2F%2Fjavno.mk%2Fgrad-golemina-na-portokal-nevreme-vecherva-utre-vo-makedonija-povredeni-18-litsa-vo-italija-foto%2F


Најмалку 18 лица се повредени во невреме, проследено со град со големина на портокал, што денеска го зафати италијанскиот град Пескара.

Повредените се однесени во болница, со повреди на глава и модрици.

Невреме проследено со грмотевици вечерва и утре се очекува и во јужна Србија, Македонија, Грција, Бугарија и Турција.

Инаку, во невремето во Италија паднале и двестегодишни борови дрва во близина на Равена, а поплавени се делови на Ромања и Абруцо.По бурата во Пескара, улиците се претворени во реки на неколку локации.

Патот над градот е напукнат, поради што градоначалникот Карло Масци испрати итна помош на местото на настанот.

Силното невреме што изминатите два дена ја зафати Италија предизвика незапаметени поплави.

-Особено сум загрижен поради силните дождови, бидејќи можат да предизвикаат нови поплави и лизгање на земјиштето во Италија, изјави метеорологот Тајлер Роуз.Бурата во централниот дел на Италија исто така може да предизвика проблеми и на патиштата.

Според метеоролозите, утре се очекува ново невреме во јужна и југоисточна Европа.

http://javno.mk/grad-golemina-na-portokal-nevreme-vecherva-utre-vo-makedonija-povredeni-18-litsa-vo-italija-foto/?fbclid=IwAR2ex0zTV_C10CqGNh349KxFoUveL3v8BYRsS67WCNbqz-OixOq0PRDrEkM
 
Последно уредено:
На врв Bottom