Голем соларен минимум (Еди минимум, мини ледено доба).

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.284
Поени од реакции
32.313
Голем дел од постовиве со кои се трудиш да докажеш дека човекот не врши влијание врз климата глобално, баш се доказ дека е обратно.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.765
Поени од реакции
7.318
Голем дел од постовиве со кои се трудиш да докажеш дека човекот не врши влијание врз климата глобално, баш се доказ дека е обратно.
Чекај наесен Октомври месец снег, од што ќе биде ладно, од глобално затоплување поради CO2 :icon_lol:.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.765
Поени од реакции
7.318
Град во Хрватска.

[DOUBLEPOST=1560774186][/DOUBLEPOST]Град и во Кичево...

[DOUBLEPOST=1560784325][/DOUBLEPOST]Поплава и во Скопје.

 
Последно уредено:

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.765
Поени од реакции
7.318
Поплави и во Англија.


[DOUBLEPOST=1560843833][/DOUBLEPOST]Violent hailstorms swept through southeastern France on June 15 and 16, 2019, causing significant infrastructural and agricultural damage. One person was killed in the town of Taninges, Haute-Savoie department of Auvergne-Rhône-Alpes region.

The storm brought winds in excess of 100 km/h (62 mph), heavy rain and large hail, causing widespread and, in many cases, catastrophic damage.

The epicenter of the sudden storm which struck Saturday afternoon, June 15, was at Romas-sur-Isere where streets quickly transformed into raging rivers.

Farmers reported hail the size of golf balls and up to tennis balls decimated their orchards and vineyards. In some cases, entire harvests were destroyed.

A farmer from La Roche-de-Glun in the Drome department, south of Lyon, told AFP his entire harvest (apricots, peaches and cherries) was ruined.

Agriculture Minister Didier Guillaume said the state would declare a natural emergency to trigger insurance payments and other help to farmers facing huge losses.

"It's catastrophic, I've rarely seen scenes like this," Guillaume said Sunday. "It's unthinkable that farmers would be forced into bankruptcy because of this."

A 51-year-old woman was killed in the town of Taninges, neighboring Haute-Savoie region, after a tree fell on a camper she was in.

Lieutenant-Colonel Herve Gabion of the fire brigade for the Drome department told AFP that weather episodes as violent as this are quite rare. "I've never seen one like it in this area."

https://watchers.news/2019/06/16/violent-hailstorms-batter-france-catastrophic-agricultural-damage-reported/
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
6.242
Поени од реакции
3.674
Ќе биде и позаебана климата, чек да видиш ко ќе се стопат Грнланд и Антарктик, како ќе биде ...

Инаку за тој од Велес, @kekoman1234 што кажуваше, еден податок што ми го кажа еден стар метероолог, во Македонија владеаат влажни и сушни период во просек од по 10 години.

Се разбира последниот сушен што заврши некаде 2003-2005 беше 15 години затоа и Дојранско и Преспанско се пресушија.

Најверојатно заврши влажниот период, па сега пак суша ...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.765
Поени од реакции
7.318
Мислам дека немам пишано следи објаснување зошто има зголемување на поројни дождови, снегови и град односно општо зголемувње на влажноста на планетава.

Сончевите дамки се резултат на магнетното сончево поле, појако магнетно поле повеќе дамки, тоа како споредба може да се објасни кога се остава вода да зоврива, колку повеќе клокоти толку поголема температура има, така и сонцето колку повеќе сончеви дамки има (клокоти) толку повеќе температура испушта. Има таму четири варијабли на магнетното поле ама многу сложено за објаснување и не многу важно сега. Планетава земја исто така има магнетно поле со северен јужен магнетен пол исто како сонцето. Колку повеќе сончеви дамки има односно јако сончево магнетно поле, толку е и јако магнетното поле и на планетава земја, кое што е бариера на разни космички зраци. Колку е послабо магнетното поле на сонцето толку е послабо и на планетава. Е сега со слабо земјино магнетно поле кое е бариера на разни космички зраци, тоа ги пропушта тие зраци кои влијаат врз облаците на планетава со зголемување на нивната маса, и со тоа се зголемуваат дождовите снеговите, поплавите, град итн...
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.284
Поени од реакции
32.313
Вечниот мраз почна да се топи 70 години порано, научниците изненадени

Вечниот мраз на станиците на канадскиот Арктик се одмрзнува 70 години порано од предвиденото, откри една експедиција. Ова е последниот знак дека глобалната климатска криза се одвива дури и побрзо од што се плашеа научниците.

https://www.mkd.mk/svet/nauka-i-tehnologija/vechniot-mraz-pochna-da-se-topi-70-godini-porano-nauchnicite-iznenadeni
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.765
Поени од реакции
7.318
XAOC ВО КИСЕЛА ВОДА ПОРАДИ ДОЖДОТ: Пoплaвeни домови, надвозниците пoлни- градоначалникот нe peaгира на повиците на жителите
  • June 19, 2019
Дождот кој кратко врнеше во Скопје, но беше пopоен направи пpoблеми.


Невремето особено на своја кoжa го почyвxтвуваа жителите на Кисела Вода каде во некои населби во општината дури беа пoплaвени домови.


Според постовите на Фејсбук жителите велат дека биле пoплaвeни куќи во близина на патот за „Теферич“, додека Општината Кисела Вода и градоначалникот Филип Темелковски никаде ги немало и не реагирале.

Следниот пост е од еден надвозник во Кисела Вода кој буквално се наполнил со вода и било отeжнaто движењето со коли, додека надлежните од Град Скопје и општината не реагираат на пpoблемите на жителите.

https://infomax.mk/wp/xaoc-во-кисела-вода-поради-дождот-пoплaвeни/?fbclid=IwAR31Kc__GthXNfp6n6fqr6Dvkty8V1NKPS6mOZdGhMGIZ5_DsR10EJeoefE[DOUBLEPOST=1560977967][/DOUBLEPOST]https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2372698762786516&id=717485268307882
 
Последно уредено:
Член од
21 април 2019
Мислења
112
Поени од реакции
94
Викам јас и белите шетачи ќе дојдат. Кај и да е очекуваме калиси и џон да се појават.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.765
Поени од реакции
7.318
Снег во Канада моментално, а не би требало да има.

There’s snow right now on a major B.C. highway (PHOTO)

Rob Gibson - Castanet

By
Castanet
-
June 19, 2019

If you’re driving in the interior Wednesday morning be prepared for a slippery drive.


Screenshot/Drive BC
DriveBC’s highway cameras at Elkhart on Highway 97C, the Okanagan Connector, shows snow accumulating on the ground. The elevation is 1621 metres.

https://www.vancouverisawesome.com/2019/06/19/snow-okanagan-connector-highway-june-2019/[DOUBLEPOST=1561037658][/DOUBLEPOST]ФОТО: Да не знае човек дали е Неготино или, Венеција?
јуни 19, 2019

Градот Неготино денес беше поплавен од поројните дождови. На момент тој доби налик на Венеција.

Неготино ли е Венеција ли е?, е често поставувањето прашање на социјалните мрежи во ироничен стил, но и нешто што сериозно треба да ги замисли градските власти.

Поројниот дожд едноставно за краток период направи проблем, кој ќе остави и големи последици, допрво се очекува да се пресметаат материјалните штети од истиот.


https://shilomagazine.com.au/2019/06/19/фото-да-не-знае-човек-дали-е-неготино-и/
 
Последно уредено:

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.765
Поени од реакции
7.318
Град во Торино Италија.


[DOUBLEPOST=1561218181][/DOUBLEPOST]Град и во Загорје Хрватска.

 
Последно уредено:
Член од
21 април 2019
Мислења
112
Поени од реакции
94
Град во Торино Италија.


[DOUBLEPOST=1561218181][/DOUBLEPOST]Град и во Загорје Хрватска.

На сам почеток ти реков дека си во право. Да, winter is coming но, што треба, ние обичните луѓе, да преземеме? Доаѓа мини ледено доба и што ние треба да правиме? Тоа кажи нѝ.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
27.284
Поени од реакции
32.313
На сам почеток ти реков дека си во право. Да, winter is coming но, што треба, ние обичните луѓе, да преземеме? Доаѓа мини ледено доба и што ние треба да правиме? Тоа кажи нѝ.
prepper way or highway
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.765
Поени од реакции
7.318
Кои мерки да се превземат, да се фатите за рачиња и пеете Кумбаја :icon_lol:, па читај гледај слушај цела тема е со препораки.


Иначе град во Србија вечерва можи и кај нас да дојде.


[DOUBLEPOST=1561307734][/DOUBLEPOST]https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2246821925433430&set=pcb.1292120060969009&type=3&ifg=1&__tn__=HH-R&eid=ARBp4FAWqNh5s-R6AF-pWDmKbfb1EvBxXhmge2W0f41NJPVfp3njC89DkVmax0m89trNil9Jk9HVWv9p
 
Последно уредено:
На врв Bottom