Голем соларен минимум (Еди минимум, мини ледено доба).

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.778
Поени од реакции
7.359
Дали сте свесни колку многу е ладно за овај период до годината? Ова ти е некој језиво морничав студ,а оваа зима ќе биди пресвртница на перцепцијата кон времето од многу луѓе.[DOUBLEPOST=1555491245][/DOUBLEPOST]Сонцето заспива, клипче од Јули 2015, бројките на смрт поради глад можи да се проверат мене не ми се проверени :icon_lol:.

 
Последно уредено:

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.778
Поени од реакции
7.359
Рекордно најстуден ден во Западна Австралија, температура е 20 степени целзиусови под нормалата.

 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.778
Поени од реакции
7.359
Штета од град на 90 проценти од житото во област од држава Пунџаб земја Индија.

 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.778
Поени од реакции
7.359
Russia’s Brutal Arctic Blast Takes Out Many All-Time Temperature Records
April 23, 2019 Cap Allon

Over the last few nights, temperatures in Southwest Russia have hit new record lows for the time of year.

While a slice of Northern and Western Europe basked in warm African air dragged up from the south, much of Eastern and Southern regions of the continent were descend upon by a brutal Arctic air mass from the north — this contrast serving as yet more evidence of the weak and wavy meridional jet stream associated with low solar activity.


For more on that, click here.


Below I’ve compiled a list of a few of the all-time cold records that tumbled in SW Russia over the Easter weekend (data courtesy of www.hmn.ru):

  • In Bezenchuk, -6.3 degrees was recorded which broke the previous record set in 1978 by a whopping 2.5 degrees.
  • El’ton dipped to -1.7 degrees, enough to beat a 90 year old record.
  • -4.4 degrees was measured in Frolovo, beating the 1945 record.
  • In Dombarovsk, -8.2 smashed the former record of -4.9 set in 1998.
  • And in the village of Yekaterino-Nikolsky, the mercury plummeted to -8.3 degrees breaking the previous record of -6.1 degrees set 63 years ago.

The cold is forecast to push further north and east into central and southern Russia over the coming days.

North Africa and the Middle East are also experiencing anomalously frigid temperatures for the time of year.


https://electroverse.net/russias-brutal-arctic-blast-takes-out-many-all-time-temperature-records/
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.778
Поени од реакции
7.359
Slovenija: Snijeg pravi probleme
Snijeg koji pada u Sloveniji stvorio je probleme u saobraćaju pa je zimska oprema obavezna na pojedinim putnim pravcima na sjeverozapadu zemlje.

Nedjelja, 28.04.2019. | 17:53

Snježnih padavina jutros je prvo bilo na području Kranjske Gore, a kasnije i na Bohinju i u Selškoj dolini, prenose slovenački mediji.

Snijeg pada na nadmorskoj visini od oko 800 metara.

Saobraćajni informativni centar za državne puteve upozorio je vozače da je zbog zimskih uslova zatvoren put koji ide preko prevoja Vršič, kao i prevoj Korensko sedlo na austrijskoj strani.

Zimska oprema je obavezna na putevima u Gorenjskoj i na putu preko prevoja Predel.

U popodnevnim časovima padavine će jačati i postepeno se širiti na veći dio zemlje, dok će mnogo manje padavina biti na istoku.

(SRNA)

https://www.rtvbn.com/3950196/slovenija-snijeg-pravi-probleme[DOUBLEPOST=1556554993][/DOUBLEPOST]Pola metra snega na Velebitu, hladni snežni talas ide ka nama VIDEO
U sred proleća, na severnom Velebitu palo je pola metra sneg

Izvor: B92, Tanjug, index.hr ponedeljak, 29.04.2019. | 11:26 -> 17:22


"Opet nam je pao sneg", saopšteno je iz Nacionalnog parka Severni Velebit na na svom fejsbuk profilu uz fotografije Zavižana gde je jutros palo 29 centimetara snega

Početak sedmice u kojem počinjen mesec maj doneo je, kako je i bilo najavljeno, naglu promenu vremena sa zahladnjenjem pa čak i snegom u planinama.

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2019&mm=04&dd=29&nav_category=167&nav_id=1536009&utm_source=prva&utm_medium=box&utm_campaign=b92_prva_vesti_sidebar[DOUBLEPOST=1556558320][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.778
Поени од реакции
7.359
Библиски поплави по америките, поплавен третиот по големина град во Ајова откако попуштиле бариерите за заштита.

 
Член од
3 март 2017
Мислења
51
Поени од реакции
18
Оке оке , нејќум да бидам оној супер скептик или ти оној тип што на сите "апокалиптични" теми реагира со "ова не е возможно , ова е лага" а во себе се плаши за најмала глупост , али верувајте дека не е толку страшна работава , ова се случувало и се случува па и ќе се случува и сасвим е норамлно , нема за што да се паничи , а тоа за снегот во ова време , било и полошо , П.С. моментално сум во Словенија кај што паѓаше "снег као лудо" и моментално е претопло , пролет је бе луџе ќе паѓаат малу трмпературиве...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.778
Поени од реакции
7.359
Оке оке , нејќум да бидам оној супер скептик или ти оној тип што на сите "апокалиптични" теми реагира со "ова не е возможно , ова е лага" а во себе се плаши за најмала глупост , али верувајте дека не е толку страшна работава , ова се случувало и се случува па и ќе се случува и сасвим е норамлно , нема за што да се паничи , а тоа за снегот во ова време , било и полошо , П.С. моментално сум во Словенија кај што паѓаше "снег као лудо" и моментално е претопло , пролет је бе луџе ќе паѓаат малу трмпературиве...
Не знам како е во Словенија ама во Македонија се е расцветано и Аленчо се има да измрзни...


Славчо Попоски: Балканот пред зимскиот АЛЕН во мај – се очекуваат ниски температури, дожд, снег и бела покривка

  • 16:09 01.05.2019


Иако веќе влеговме во новиот месец мај сепак на зимата не и се гледа крајот иако зимата календарски заврши веќе одамна, кривец за оваа ситуација е зимскиот АЛЕН, циклон кој на Балканскиот Полуостов од овој викенд како и на почетокот на следната недела повторно ќе донесе зима и врнежи од снег на повисоките места и на план ините како и формирање на нова снежна покривка. Сепак овој пат снежната граница има услови да се спушти дури и на помала надморска височина со што услови за врнежи од снег ќе има и во некои од населените места низ регионот.

Локално пак се очекуваат и поинтензивни атмосферски процеси кој ќе бидат застапени во форма на невреме проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења како и со појава на град.

Во Македонија пак истиот циклон АЛЕН исто така ќе не зафати овој викенд и ќе услови нови врнежи од дожд кој локално ќе бидат поинтензивни и проследени со појава на грмежи а ќе започне да дува и јужен ветер кој на почетокот од следната недела ќе го промени правецот во северен со што од север ќе започне да се спушта постуден воздух и токму поради падот на температурите на воздухот врнежите од дожд на планините ќе поминат во врнежи од снег со што се очекува да дојде до формирање и на снежна покривка. Исто така на почетокот од следната недела во голем дел од регионот наутро температурите се очекува да се спуштат и под нулата со што растат условите за појава на утрински мраз.

Локално исто така се очекува да наврне и позначително количество на воден талог кој ширум регионот може да услови и локални поплавувања.

Подготви: Славчо Попоски


https://1tv.mk/popularni/славчо-попоски-балканот-пред-зимскио/
 
Член од
3 март 2017
Мислења
51
Поени од реакции
18
Не знам како е во Словенија ама во Македонија се е расцветано и Аленчо се има да измрзни...


Славчо Попоски: Балканот пред зимскиот АЛЕН во мај – се очекуваат ниски температури, дожд, снег и бела покривка

  • 16:09 01.05.2019


Иако веќе влеговме во новиот месец мај сепак на зимата не и се гледа крајот иако зимата календарски заврши веќе одамна, кривец за оваа ситуација е зимскиот АЛЕН, циклон кој на Балканскиот Полуостов од овој викенд како и на почетокот на следната недела повторно ќе донесе зима и врнежи од снег на повисоките места и на план ините како и формирање на нова снежна покривка. Сепак овој пат снежната граница има услови да се спушти дури и на помала надморска височина со што услови за врнежи од снег ќе има и во некои од населените места низ регионот.

Локално пак се очекуваат и поинтензивни атмосферски процеси кој ќе бидат застапени во форма на невреме проследено со интензивен пороен дожд, силен ветер, електрични празнења како и со појава на град.

Во Македонија пак истиот циклон АЛЕН исто така ќе не зафати овој викенд и ќе услови нови врнежи од дожд кој локално ќе бидат поинтензивни и проследени со појава на грмежи а ќе започне да дува и јужен ветер кој на почетокот од следната недела ќе го промени правецот во северен со што од север ќе започне да се спушта постуден воздух и токму поради падот на температурите на воздухот врнежите од дожд на планините ќе поминат во врнежи од снег со што се очекува да дојде до формирање и на снежна покривка. Исто така на почетокот од следната недела во голем дел од регионот наутро температурите се очекува да се спуштат и под нулата со што растат условите за појава на утрински мраз.

Локално исто така се очекува да наврне и позначително количество на воден талог кој ширум регионот може да услови и локални поплавувања.

Подготви: Славчо Попоски


https://1tv.mk/popularni/славчо-попоски-балканот-пред-зимскио/
Ма јасно ми е... колку што знам имало и бетер бе , знам еднаш одамна уште , помал бев , на средина мај фати снег еден у пм еј..... ал ај било поминало , па и Аленчо ќе замине , опрајте ме ако сум преоптимистичен. :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.778
Поени од реакции
7.359
Ма јасно ми е... колку што знам имало и бетер бе , знам еднаш одамна уште , помал бев , на средина мај фати снег еден у пм еј..... ал ај било поминало , па и Аленчо ќе замине , опрајте ме ако сум преоптимистичен. :)

Вчера Галичица ја гледав од кај страната на Преспанско езеро, сотолку многу снег на нејзе ја немав видено досега, не сум од тој крај можеби имало и порано, ама кога надојдоа облаци темни па ги прекрија врвовите нејзини, ми дојде една мисла само, Ноември а Мај е.


Си потпрашувам јас земјоделци луѓе шо е како е, не спомнувам ништо од ова на темава онака ме интересира, викаат житото ниско останало поради недостаток од топлина и комбајните не можеле да го жнеат. Храната ќе биди проблем не толку многу студ снег дожд како клима, туку како последица врз посевите.
 
Член од
3 март 2017
Мислења
51
Поени од реакции
18
Вчера Галичица ја гледав од кај страната на Преспанско езеро, сотолку многу снег на нејзе ја немав видено досега, не сум од тој крај можеби имало и порано, ама кога надојдоа облаци темни па ги прекрија врвовите нејзини, ми дојде една мисла само, Ноември а Мај е.


Си потпрашувам јас земјоделци луѓе шо е како е, не спомнувам ништо од ова на темава онака ме интересира, викаат житото ниско останало поради недостаток од топлина и комбајните не можеле да го жнеат. Храната ќе биди проблем не толку многу студ снег дожд како клима, туку како последица врз посевите.
Имаше еден хрват баш се занимаваше за оваа тема малу забеган лик тбх на јт свекакви теории има ставано , баш знам викаше , ако дојде до тоа демек не е проблем студот , проблем е храната , ако сакаме да преживиме демек ќе треба сами да си се снаоѓаме за храна енд стаф , тбх незз не сакам да веруам во ова зш малу е теоријава апокалиптична а и овио доказиве од тип снех во мај не се ништо озбилно зошто памтам и полошо , мада пак ќе видиме што ќе биде...
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.778
Поени од реакции
7.359
И како необичен феномен досега невидено нешто чудна временска појава, торнадо во Романија, тоа топол воздух ладен воздун не се разбирам премногу...

 
Член од
21 април 2019
Мислења
115
Поени од реакции
97
Не се паламудете меѓу себе. Буцио, дај препорака: што ако такви студови има во следните неколку години?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
15.778
Поени од реакции
7.359
Не се паламудете меѓу себе. Буцио, дај препорака: што ако такви студови има во следните неколку години?
Што да ти препорачам на полошо сценарио од венецуелското на светско ниво. Моментално во Венецуела ги изедоа животните од зоолошките, имаш случаеви на канибализам итн.
 
На врв Bottom