Голем соларен минимум (Еди минимум, мини ледено доба).

Дискусија во форумот 'Општи муабети' започната од bucio, 12 март 2019.

 1. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  15.670
  Допаѓања:
  7.180
  Теорија на глобално заладување. Ова нешто ме заинтригира после Поларниот Вортекс што го имаа САД годинава паимаше рекордно ниски температури па буквално замрзна Чикаго реката Хадсон и езерото Мичиген. Па оди дефиниција колку повеќе Сончеви дамки (Sunspot) толку потопла климава, аколку помалку толку поладно. Луѓе астрономи што ги бројат велат дека Сончевите дамки се во опаѓање и дека влегуваме во ново мини ледено доба, дури му имаат и дадено име Еди минимум по астрономот John Allen "Jack" Eddy (March 25, 1931 – June 10, 2009). Најпознати експерти на оваа тема се професорката Валентина Заркова и Џон Кејси научник којшто има работено во НАСА, според нив ни следи глобално заладување, недостаток од храна поради ладното време, промена на голфските струи, зголемување на вулканската активност, екстремно ладно време со доста снегови и со големи климатски промени.

  Нашето сонце е наша ѕвезда и низ историјата се обожувало,се опевало и се живеело од него, со зголемување или намалување на неговата активност се обележувале топлите и ладните периоди на оваа планета. Килиматските промени не
  се поради луѓето не се поради Јаглеродниот диоскид туку заради сонцето.


  Извори:

  https://en.wikipedia.org/wiki/John_Casey_(climate_change_author)

  https://www.cnsnews.com/news/articl...model-solar-cycles-predicts-mini-ice-age-2030

  https://en.wikipedia.org/wiki/Maunder_Minimum

  https://en.wikipedia.org/wiki/Homeric_Minimum

  https://en.wikipedia.org/wiki/Dalton_Minimum

  https://en.wikipedia.org/wiki/Spörer_Minimum

  http://www.iceagefarmer.com/

  https://www.youtube.com/channel/UCI-Am0t4qQaP_Do9FwMWw3Q

  https://www.youtube.com/user/MyanmarLiving

   
  Последно уредено: 12 март 2019
  На INFECTED му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Петра П.

  Петра П. насмевка

  Член од:
  16 јануари 2008
  Мислења:
  1.956
  Допаѓања:
  2.401
  Ништо ново. Климата се карактеризира со цикличност и во текот на предисторијата и историјата по завршувањето на леденото доба ( некаде околу 10 000 -8 000 г п.н.е.) вакви период се повторувале.
  https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-16006-1_2 - ете еден убав преглед на супер книга.

  Секако прашање колкава е улогата на човекот. Дали покрај природните игра некаква улога и антропогениот фактор.

  А еве една листа на климатски промени забележани низ историјата.

  Holocene
  All dates are BC (BCE) and approximate. "(B-S)" means this is one of the periods from the Blytt-Sernander sequence, originally based on studies of Danish peat bogs.

   
  На Bafra и bucio им се допаѓа ова.
 3. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.506
  Допаѓања:
  5.153
  Рамноземјашки муабети.
   
 4. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  15.670
  Допаѓања:
  7.180
  Се случува некој чуден феномен кинезите прават железници сред пустини во Африка, па има теорија дека кога последен пат била промената Африка била зелена и имала две големи езера. На кинезите им треба таа инфраструктура за од таму да носат жито затоа што нивните големи житни полиња имаат големи загуби поради студ или поради суша.

  [​IMG]

   
 5. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.117
  Допаѓања:
  30.803
  не баш, али close
   
 6. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.506
  Допаѓања:
  5.153
  Човекот верува во секоја можна теорија на заговор посебно во фејк видеа за НЛО.
  Шта чеш...
   
  На whatto му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.117
  Допаѓања:
  30.803
  И ја верувам во понешто од тоа, само на друг начин.
   
  На whatto му/ѝ се допаѓа ова.
 8. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  15.670
  Допаѓања:
  7.180
  Мапа од 4000 години на климатски промени и историско политички случувања.  [​IMG]
   
  Последно уредено: 12 март 2019
  На Bafra му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Не-го-знам

  Не-го-знам svetac ivan iscelitel

  Член од:
  3 мај 2015
  Мислења:
  516
  Допаѓања:
  206
  Ете еден график како изгледа моменталниот соларен миниумум.
  [​IMG]
  Соларните циклуски се на секои 11 години. Тие имаат големо влијание како на климата , така и на тектонските движења , електромагнетните зрачења и космичките зраци. При соларен минимум соларните ветришта се намалени , така што голем број од космичките зраци наместо да се одбиени од соларните ветришта , стигнуваат до земјата. Кои при влез во атмосверата доаѓаат до допир со други атоми и дисоцираат на субатомски честички , што подоцна влијаат врз пропагирањето на облаци. Зголемениот број на овие зраци, што се должи на соларниот минимум доведува до забрзување на процесот затоа се можни промени во климата.
  [​IMG]
   
 10. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  5.765
  Допаѓања:
  2.851
  Еј заебан график е овај, значи ни претстои нова глобална рецесија како во 2008.
   
 11. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.527
  Допаѓања:
  6.505
  I sega sto e muabetot. Da prikupam uste nekoj kubik drva ili ...
   
  На Јаневски му/ѝ се допаѓа ова.
 12. LordDragonII

  LordDragonII Dr.Strangelove

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.506
  Допаѓања:
  5.153
  Нормално е да веруваш во по нешто, во се е ненормално.
   
 13. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  15.670
  Допаѓања:
  7.180
  Повеќе од некој кубик, како ќе оди се поладно затоа што сега е почетокот на циклусот Еди минимум 2020-2030 ќе се видат резултати.
   
 14. Bafra

  Bafra Гостин

  Ти веруваш во администрација/ системот, во нивните тврдења, кои после 2-3 децении се покажуваат спротивни, така да, слично е и со верувањата во некои теории :P .

  Што се секираш, според тебе нели дрвјата се обновлив извор, па кога и да ти затребаат, ќе си имаш :D
   
 15. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.527
  Допаѓања:
  6.505
  Da be mene vo dvorot mi rastat i a mi zatreba mu ja mavam sekirata i zavrsena rabota.
  P.s obnovliv se , ne se inaeti za djabe.
  --- Споено дупло мислење, 12 март 2019 ---
  Ehee dottogas da sme zdravi i zivi ;)
   

Сподели преку: