Големо невреме во Скопје!

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
14.437
Поени од реакции
32.532
Ова се го прават они свињине од Канал 5. Они паразитираат на сензационализам , не им ова прв пат да креваат хистерии меѓу народот .
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
А колку луѓе биле засегнати од она што се случило вчера? Има ли поплавени куќи? Има ли загинати, исчезнати, луѓе кои останале без домовите, повредени?
Не ме заебавај, ако ова е сериозно, ондак тука да се прелее Вардар кај ќе ни биде крајот.
Немаше дури ни проблеми со дефекти со струјата како што забележав (може грешам), нешто што се случува доста често при секое врнење кај нас.

Еве не мора ни да правиме споредби со тоа што се случило во соседството, што нема допирна точка со ситуацијава кај нас. Единственото нешто што не е за потценување се никаквите канализации. Дали е тоа нешто ново? НЕ! При секој дожд коли пливаат кај Мавровка, кај подвожњакот накај Црниче, ГТЦ се поплавува...
Нема потреба да се остава грешна слика, но секако има потреба ( и тоа многу одамна, а не од сега заради состојбите во соседството, градските власти да реагираат). Кога паѓа град низ Источна Македонија особено, има 1000 пати поголеми штети од оние од вчера, бидејќи се уништуваат цели насади, па земјоделците остануваат со празни раце затоа што цела работа им паѓа во вода.
Временските неприлики може да предивикаат многу полоши ситуации, дај боже да остане на тоа дека она што било вчера е најлошото што може да не снајде.
Нема поплавени куќи (има поплавени автомобили додуша). Тоа и јас се обидувам да кажам. Не се случи апокалипсата, затоа нема потреба од паника, ама и не беше вообичаен пороен дожд, туку беше прилично гадна бура. Кој ја искуси на своја кожа (буквално), знае.
Имаше проблеми со дефекти со струјата, не си забележал.
Поентата е дека ниту треба да паничиме, ниту треба да се правиме дека ништо не се случило за да изиграваме мангупи по интернет.
За среќа не траеше долго, ама што ако траеше неколку часа повеќе?
Каде ќе беше Скопје сега штом после час и пол дожд се поплави пола град?
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.072
Нема поплавени куќи (има поплавени автомобили додуша). Тоа и јас се обидувам да кажам. Не се случи апокалипсата, затоа нема потреба од паника, ама и не беше вообичаен пороен дожд, туку беше прилично гадна бура. Кој ја искуси на своја кожа (буквално), знае.
Имаше проблеми со дефекти со струјата, не си забележал.
Поентата е дека ниту треба да паничиме, ниту треба да се правиме дека ништо не се случило за да изиграваме мангупи по интернет.
За среќа не траеше долго, ама што ако траеше неколку часа повеќе?
Каде ќе беше Скопје сега штом после час и пол дожд се поплави пола град?
Бурата не беше ич страшна, значи стандард, тоа што имало поплавени автомобили е заради немањето на соодветна проточна канализација (се гледа од фактот што вардар не се прели). Поентата е дека тие што земаат плата за вакви работи, ич уво не им чуе и ова треба да им се тресне по лице и да засукаат ракави. Па во Југославија, колку и да не биле напредни, секогаш биле спремни да се мобилизираат во случај на војна (ова е најлошата катастрофа), планови и слични правила на службата, овие нашите еден снег ќе заврне во Јануари не биле спремни, една стандард бура во Македонија, што циклично се повторува на секој 2-3 години, во различен дел од Македонија, а да не правиме муабет да се случи 10% од тоа во Србија и Босна
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Бурата не беше ич страшна, значи стандард, тоа што имало поплавени автомобили е заради немањето на соодветна проточна канализација (се гледа од фактот што вардар не се прели). Поентата е дека тие што земаат плата за вакви работи, ич уво не им чуе и ова треба да им се тресне по лице и да засукаат ракави. Па во Југославија, колку и да не биле напредни, секогаш биле спремни да се мобилизираат во случај на војна (ова е најлошата катастрофа), планови и слични правила на службата, овие нашите еден снег ќе заврне во Јануари не биле спремни, една стандард бура во Македонија, што циклично се повторува на секој 2-3 години, во различен дел од Македонија, а да не правиме муабет да се случи 10% од тоа во Србија и Босна
Бурата дефинитивно не беше стандард. Барем не за македонски услови. Пак ќе повторам, не била гадна за тие што си седеле дома или некаде подзатскриени.
За другото се согласувам. Срамота е. Ама канализацијата не е толку важна колку спомениците, крстовите, и мостовите од злато, нели.
 

Dr. Wish

Bastard.
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.343
Поени од реакции
2.790
Бурата дефинитивно не беше стандард. Барем не за македонски услови. Пак ќе повторам, не била гадна за тие што си седеле дома или некаде подзатскриени.
За другото се согласувам. Срамота е. Ама канализацијата не е толку важна колку спомениците, крстовите, и мостовите од злато, нели.
Namesto da gradime spomenici podobro da sredime kanalizaciite. Celosna podrska. (Y)

Sent from my Vodafone Smart II using Tapatalk 2
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.072
Бурата дефинитивно не беше стандард. Барем не за македонски услови. Пак ќе повторам, не била гадна за тие што си седеле дома или некаде подзатскриени.
За другото се согласувам. Срамота е. Ама канализацијата не е толку важна колку спомениците, крстовите, и мостовите од злато, нели.
Мене слична бура ме има заварено на отворено и тоа кога интезинтет и беше намален, кога се враќав во Кавадарци имаше грат како тој во Скопје, така да не преувеличувајте дека ова е нешто посебно од бура
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.550
Поени од реакции
4.465
ова за во Велес е најголемата глупост, градов нема никаква инфраструктура водата цела оди по улици кој се полни дупки и секогаш било така а сега секоја страна објавила што било хахаха, ова е нешто најнормално
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.158
Поени од реакции
11.334
6 и 30 сабајле, 20 степени надвор.....намалете со молитвите не планирам во џимирнка да се претворам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom