Говорете македонски!

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
I kako toa bi izgledalo govorno. Aj za lulka e nisalka, malo krevetce koe se nisa nameneta za bebinja pa bi doslo nekako deka bebeto go lulav vo lulkata, lulalkata.
Многу глупава грешка од моја страна, веројатно мислев да пишам "лулашка", лулка е нешто сосема друго, во право сте.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.782
Поени од реакции
21.188
Член од
10 октомври 2009
Мислења
2.954
Поени од реакции
1.349
Можеби, но која е разликата, на македонски и без србизми Ве молам, точно и прецизно? "Љуља" секако не е, ко што пиша членот погоре.

Сте едитирале, гледам, едитирам и јас. Добро, така е веќе посфатливо. ;)
На македонски наводниците почнуваат со долни („) и завршуваат со горни (“) наводници.

Една ситница што ме нервира многу а ја среќавам се почесто, било да е низ форумов, фејсбук или па на посериозни портали што е најтрагично а нормално со цел да се изгледа многу интелигентно, начитано или не знам што, е употребата на апостроф наместо надреден знак. Или напиши го како што треба или воопшто не импровизирај, полошо е.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
На македонски наводниците почнуваат со долни („) и завршуваат со горни (“) наводници.

Една ситница што ме нервира многу а ја среќавам се почесто, било да е низ форумов, фејсбук или па на посериозни портали што е најтрагично а нормално со цел да се изгледа многу интелигентно, начитано или не знам што, е употребата на апостроф наместо надреден знак. Или напиши го како што треба или воопшто не импровизирај, полошо е.
Ќе звучам неуко, но каде се лоцирани долните и горните наводници на тастатурата? За надредените знаци поднаучив во меѓувреме. Благодарам.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.789
Поени од реакции
33.590
Ќе звучам неуко, но каде се лоцирани долните и горните наводници на тастатурата? За надредените знаци поднаучив во меѓувреме. Благодарам.
Shift + 2 и Shift + 3 на македонска поддршка.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Човек учи додека е жив.
Јас како мал научив да ЗБОРУВАМ, сега морам да ГОВОРАМ.
Во книгите имаше УВОД, сега има ВОВЕД.

Ајде да видиме ова:
1 000 - илјада;
1 000 000 милион;
1 000 000 000 ???
Како е правилно? Како децата учат сега?
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Човек учи додека е жив.
Јас како мал научив да ЗБОРУВАМ, сега морам да ГОВОРАМ.
Во книгите имаше УВОД, сега има ВОВЕД.

Ајде да видиме ова:
1 000 - илјада;
1 000 000 милион;
1 000 000 000 ???
Како е правилно? Како децата учат сега?
Милијарда.

Милијарда

милијарда
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.335
Поени од реакции
57.908
Ќе звучам неуко, но каде се лоцирани долните и горните наводници на тастатурата? За надредените знаци поднаучив во меѓувреме. Благодарам.
На тастатура како што рече Злате. Сакам да прашам дали имате проблем со наводниците на Андроид телефон. Јас инсталирав кирилична тастатура и се е нормално освен наводниците (има само горни). Чисто да знам дали кај сите е така или до телефонот е.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
На тастатура како што рече Злате. Сакам да прашам дали имате проблем со наводниците на Андроид телефон. Јас инсталирав кирилична тастатура и се е нормално освен наводниците (има само горни). Чисто да знам дали кај сите е така или до телефонот е.
Исто е и кај мене, на кириличната има само горни и колку што гледам нема „е“ и „и“ со надреден знак.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
На многу места сретнувам дека 1 000 000 000 е билион. Мислам дека пред дваесетина години така се учеше (можеби грешам).

милл.png
Кратка скала, долга скала, Македонија... секој по свое.
Во мое време:
илјада;
милион;
милијарда;
билион;
билијарда;
трилион;
трилијарда;
квадралион;
квадралијарда;
......
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
На многу места сретнувам дека 1 000 000 000 е билион. Мислам дека пред дваесетина години така се учеше (можеби грешам).

Прегледај го приврзокот 241080
Кратка скала, долга скала, Македонија... секој по свое.
Во мое време:
илјада;
милион;
милијарда;
билион;
билијарда;
трилион;
трилијарда;
квадралион;
квадралијарда;
......
„Билион“ е исправно и го означува истиот број, но е на англиски, а не на македонски, барем според нашиве извори од поново време. Поздрав!
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.789
Поени од реакции
33.590
На тастатура како што рече Злате. Сакам да прашам дали имате проблем со наводниците на Андроид телефон. Јас инсталирав кирилична тастатура и се е нормално освен наводниците (има само горни). Чисто да знам дали кај сите е така или до телефонот е.
Исто и јас, на телефон имам само горни наводници на оваа тастатура која сега ја користам. И немам е и и со надреден знак. Ај за нив се снаоѓам некако преку латиничната тастатура, ама наводниците...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom