Говорете македонски!

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Најверојатно е, и не е гајд него е водич, ама кој ќе мисли.....
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Иако е глагол сега моето прилепско слеано пишување потегна на таа страна иако “знам“ како таков не се пишува слеано со негација ... Како и да е фала за исправката но нели темава не треба да е танчење за збор по збор. Ако е така ќе треба цел правопис да го разработиме и го дипломираме на крај а никаква поента нема да се добие од сето тоа.

Ајде да земеме за цел на дискусија култура на пишаниот збор а не дал некој збор е српски или погрешно напишан. Кога сето тоа ќе е јасно тогаш можеме да разговараме за употреба да вистинскиот литературен збор на право место но далеку сме од тоа.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.880
Кирилица Кајганџии Кирилица !!!
И јас бев напорен за ова се додека не почнав да го отворам форумот од мобилен. Кириличната тастатура не ми врши работа од повеќе причини, па ќе мора да ме трпите. Мислам дека правилата околу кирилицата беа донесени пред смартфоните, сега би требало да има поголема толеранција.

На темата: дали е збор „прибидејќи“?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
И јас бев напорен за ова се додека не почнав да го отворам форумот од мобилен. Кириличната тастатура не ми врши работа од повеќе причини, па ќе мора да ме трпите. Мислам дека правилата околу кирилицата беа донесени пред смартфоните, сега би требало да има поголема толеранција.

На темата: дали е збор „прибидејќи“?
Секако, но правам маубет за сосила латиница кога се може не се сака, затоа и ctrl+shift...
Инаку е препорака за кирилица колку што знам, нема правило задолжителна, се смета за општа култура ако секако технички е можна...

за прибидејќи (бидејќи) мислам подобро да се употреби „затоа“ „затоа што“ „зашто“ зависно од ситуацијата.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.634
Поени од реакции
38.809
И јас бев напорен за ова се додека не почнав да го отворам форумот од мобилен. Кириличната тастатура не ми врши работа од повеќе причини, па ќе мора да ме трпите. Мислам дека правилата околу кирилицата беа донесени пред смартфоните, сега би требало да има поголема толеранција.

На темата: дали е збор „прибидејќи“?
толку е тешко да се инсталира кирилична тастатура?:rolleyes:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.333
Поени од реакции
57.880
Инсталирана е, да не замараме сега со детаљи.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Лил, македонскиот јазик е многу важен, а исто така важно е да се изразуваме литературно!
Не е ухо туку уво!
Не е палит туку пали!
Г. Убермодератор,

Штом ти е важно да се изразуваш според кодифицираните норми, тогаш прво ти малку поднаучи ги. Еве троа бисерчиња од твоиве десетина последни постови. Ме мрзеше да копам натаму, а ги има баѓи, жими тебе.

1. „артикли“ не е превод на „аrticles“, ами „(научни) трудови“ или „написи“ . Артикли се оние што ќе ти ги наплатат на каса во „Тинекс„ или „Веро.“
2. Не се вели „особа“, ами „личност“
3. Не се вели „једин начин„ ами „единствен начин“
4. Не се „митоси“ туку „митови“
5. Не „сасим трет“ туку „сосема трет“
6. Не е „количина“ ами „количество“
7. Не е „послем“, ами „после“

Ова „послемов“ го има во секој втор твој пост и многу кажува за твојата јазична експертиза. Затоа, оди прај се џандар таму на „Религија“. Не се топори кај што си недоучен. Тоа е једин фер начин.
 
Последно уредено:
D

Daedalus

Гостин
Г. Убермодератор,

Штом ти е важно да се изразуваш според кодифицираните норми, тогаш прво ти малку поднаучи ги. Еве троа бисерчиња од твоиве десетина последни постови. Ме мрзеше да копам натаму, а ги има баѓи, жими тебе.

1. „артикли“ не е превод на „аrticles“, ами „(научни) трудови“ или „написи“ . Артикли се оние што ќе ти ги наплатат на каса во „Тинекс„ или „Веро.“
2. Не се вели „особа“, ами „личност“
3. Не се вели „једин начин„ ами „единствен начин“
4. Не се „митоси“ туку „митови“
5. Не „сасим трет“ туку „сосема трет“
6. Не е „количина“ ами „количество“
7. Не е „послем“, ами „после“

Ова „послемов“ го има во секој втор твој пост и многу кажува за твојата јазична експертиза. Затоа, оди прај се џандар таму на „Религија“. Не се топори кај што си недоучен. Тоа е једин фер начин.
Навистина ми е мило што поправивте дел од моите србизми и измислени неологизми кои ги користам не ПОШТО не знам каква е нивната македонска верзија туку ЈЕБИГА, жаргони, невнимание и немам потреба да се изразувам литературно на форум, професоре. Темава како што забележавте не е создадена за мерење пениси.
Поправањето на одредени семантички грешки за мене е полезно и од бенефит (за жал во случајов вашите поправки не беа од корист пошто стварно ми е епик да користам србизми некад а и секаТ, а и не ме боли цЕФ дали ти смета тоа ). Мене не ми е проблем да се поправам и да идам ДАЉЕ.

Од друга страна разбирам зошто за вас професоре тоа е единствениот начин на кој можете да го изразите вашето его кое полека се деградира согласно со годините.
Јазикот е средство за комуникација, никако средство за изигравање грамар НАЦИ или доживување на оргазам при вербалното малтретирање на Стеф пошто поган табиет. Инаку баш сакав да споделам со вас иако е оф топик али ќе се навратам на темата на дискусија, тоа го имам заклучено многу одамна, дека едукацијата не може да го смени оној вкоренет прост и поган менталитет и карактер кој може да е всаден во луѓето. Како клетва некоја е, се влече насекаде, без разлика на тоа дали некој живее во Подмочани или у Америка. Чуден феномен, нели? Имам навика вака да забегам со муабет во петти правец, како мал ме дијагностицираа со ADHD така што знам некогаш да го пренасочам вниманието на ирелевантни топици. Да се навратам на „Говорете македонски“ пред да отидам оФф топик....

Благодарам на забелешките...

Но професоре и покрај годините предавање како професионален лингивист, вие се' уште сте релативно неписмен бидејќи...
количина постои во македонскиот јазик. Не ми е јасно како тој суштествен и круцијален поим избегал од вашиот остроумен СЕНС.
Инаку, навистина сум љубопитен, дали се пишува Мултиплекс Склероза, мултиплекс склероза или Мултиплекс склероза? Вие како стручњак во тие сфери, доволно зрел, а и во годините за лично искусување на истиот феномен, би биле соодветното лице на кое би можел да се обратам за оваа проблематика.

Однапред благодарен.

Исто така сум љубопитен како лаик, дали во светот на лингвистиката ако еден лингвист му каже на друг нешто у стилот на „не е мање, туку ПОМАЛКУ“, тоа го прави првиот победник како у фристајл битките на Ејт Мајл? Дали дебатите помеѓу двајца лингвисти се засноваат на тоа кој ќе поправи повеќе граматички грешки кај другиот, со се' жаргони и сите тие други ирелевантни стварчичи?
Ама онака ептен ми е мило кога ќе забележам таков страствен лингвист кој со жар во очите ти поправа збор и го има тоа примитивно чувство на градација како алфа мажјак.
Не е „страствен“, туку „страстен!“
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
И сега ќе си ги мерите со реплика на репликата за контрарепликата... Ај не дупете се јавно семете си соба во некоја приватна конверзачија...Оставете да оди работава како што треба според идејната намена а не дека наместо в треба ф.

Да се вратиме... Што и како треба да биде напишан еден текст за да ве предизвија да го прочитата? Овде мислам на текстови подолги од десетина редови а не некој постови со просто прочирена реченица и 10 смешковци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom