Говорете македонски!

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
25.473
Поени од реакции
42.422
@Io Sono Interista
Подели по една недела бан за тие што употребуваат посекако :D
А за тие што ги мешаат летоска и налето, мислејќи за идното лето, по две недели:ROFLMAO:
Не сум на овој подфорум, а и секако имам ограничена моќ, да дадам некој казнен поен. Кога би можел, би банирал за зборот „прибидејќи“. Една година бан без предупредување :D
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
3.009
Поени од реакции
4.817
Не сум на овој подфорум, а и секако имам ограничена моќ, да дадам некој казнен поен. Кога би можел, би банирал за зборот „прибидејќи“. Една година бан без предупредување :D
Мислев на форумите за фудбал.
Таму Фрос пиша еднаш посекако и се фати заразата, посериозно од ковид :cautious:
А за летоска обично се среќава во трансфер дискусиите.
 
Член од
23 мај 2007
Мислења
143
Поени од реакции
221
@Zlatikevichius Тоа што има примери каде што се користи обожува и не е некаков показател дека е коректно. Обожува звучи килаво и неинтуитивно, едноставно погрешно. Несмасен пуритански обид да се разликува од српскиот истоветник.

Еве од најновиот Правопис:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
25.473
Поени од реакции
42.422
Мислев на форумите за фудбал.
Таму Фрос пиша еднаш посекако и се фати заразата, посериозно од ковид :cautious:
А за летоска обично се среќава во трансфер дискусиите.
Таму нуклеарка да фрлиш ќе преживеат, а не бан :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
9.386
Поени од реакции
21.282
@Zlatikevichius Тоа што има примери каде што се користи обожува и не е некаков показател дека е коректно. Обожува звучи килаво и неинтуитивно, едноставно погрешно. Несмасен пуритански обид да се разликува од српскиот истоветник.

Еве од најновиот Правопис:
Во Толковен речник ги има двата, друже. Ако тебе ти личи дека не е исправно, не значи дека не е исправно. Ете, отвори ја групата Пуздер правам од македонскиот јазик, дискутирано е, минимум 5 пати, од јазичари, и одамна апсолвирано дека двете форми се дозволени.
 
Член од
23 мај 2007
Мислења
143
Поени од реакции
221
Во Толковен речник ги има двата, друже. Ако тебе ти личи дека не е исправно, не значи дека не е исправно. Ете, отвори ја групата Пуздер правам од македонскиот јазик, дискутирано е, минимум 5 пати, од јазичари, и одамна апсолвирано дека двете форми се дозволени.
Јас сум голем обожувател на твоите извори на знаење.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
12.541
Поени од реакции
9.589
Не сум на овој подфорум, а и секако имам ограничена моќ, да дадам некој казнен поен. Кога би можел, би банирал за зборот „прибидејќи“. Една година бан без предупредување :D
So mu fali na pribidejki? Bas e blagoprijaten :).
Tuku koga sme kaj delenje banovi, da e do mene krv ke mocaat ovie sto skopskata bljuvotina od dijalekt go smetaat za reper za literaturen.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom