Глодари (општи дискусии)

Член од
2 јануари 2010
Мислења
62
Поени од реакции
20
Чувам морско прасе, има веќе скоро 1 годинка, обожава морков да јаде, дури и кога јас јадам морков приметува и одма цивка за да му дадам, лушпи од јаболко му давам, вода пие како лудо од тоа цуцлата. Порано стално и сено му купував и него доста го обожава, сега одамна му немам купено.Еве и една фотка од него кога беше мало.
 
Член од
26 февруари 2012
Мислења
271
Поени од реакции
231
Зајаците се глодари!
Хартиени кеси може и не ги јаде туку си прави пилевина ама подобро дрво да му дадеш да глода....
Живеат од 5-10 години ;)
Не се. :D
Разлика помеѓу зајците и другите глодари е тоа што имаат четири секачи (за разлика од две, кое е кај глодарите) и се хербивори (додека глодарите се и омнивори)...мислам. :oops:
 

Sofist?

Ула
Член од
11 јануари 2010
Мислења
160
Поени од реакции
12
Ako poznavate nekoj sto cuva beli gluvcina i eventualno podaruva ili prodava edna zenka ( za domasno milenice ne za hrana :D )bi bila mn srekna :D
 

LaraB

Шеф
Член од
13 декември 2011
Мислења
13
Поени од реакции
3
na morskite prasinja ne samo sto treba da im se dava voda, tuku treba da pijat i pijat mnogu voda, na den dva mu ja menuvam :)
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.529
Поени од реакции
2.750
od kade mozam da kupam vo skopje morsko prase????
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.529
Поени од реакции
2.750
daj kazete dobar vetirinar u skopje za morski prasinja...ima nekoja ranicka na nasot,i prede neso celo vreme i ne izlaga od kukickata...pod stres e neso...
 
L

Lu

Гостин
daj kazete dobar vetirinar u skopje za morski prasinja...ima nekoja ranicka na nasot,i prede neso celo vreme i ne izlaga od kukickata...pod stres e neso...
Нашиве ветеринари не се занимаваат многу со глодари.
Јас не би ти препорачала да го носиш на ветеринар, туку носи го кај луѓе што се експерти во областа на глодарите (кога станува збор за глодари многу повеќе се разбираат од нашите ветеринари).
Однеси го кај Војо (Зоовивариум), дечкото има навистина огромно знаење за глодарите, па нека го види и ќе ти даде совет.
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Дали морското прасе може да се остави само дома, да речеме 8-9 часа?
Куче не можам да чувам, на маче сум алергична, па викам прасе да си земам или хрчко? На кое нема да му е досадно ако е само дома? :)
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.591
Поени од реакции
924
Дали морското прасе може да се остави само дома, да речеме 8-9 часа?
Куче не можам да чувам, на маче сум алергична, па викам прасе да си земам или хрчко? На кое нема да му е досадно ако е само дома? :)
На хрчакот ич нема да му е досадно а ни на прасето.Едно тркало да најдеп да врти че биде добро.А на хрчакот нема да му е досадно зашо по цел ден спие а активно е вечер. А прасето се повече приврзува за сопанинот
 

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.813
Поени од реакции
3.853
Дали морското прасе може да се остави само дома, да речеме 8-9 часа?
Куче не можам да чувам, на маче сум алергична, па викам прасе да си земам или хрчко? На кое нема да му е досадно ако е само дома? :)
Што бидна со Лулу? :( :(
 
На врв Bottom