Глодари (општи дискусии)

Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Имам зајак раса лавја глава и ми избегал од кафезот и јадел жив компир , може ли нешто да му се случи?
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.591
Поени од реакции
924
Имам зајак раса лавја глава и ми избегал од кафезот и јадел жив компир , може ли нешто да му се случи?
Не,мислам зависно од количината која ја изел.Ако е лавја глава незначи дека несмее да јаде тоа шо го јадат обичните зајци,значи смее јаболки,моркови,компир не давај му,исто и зелка не давај му.Тоа е голема заблуда,во зелката има состојка која прави застој во дигестивниот систем и умираат зајчињата и многу им е макотрпна смртта.Може зелка но по маалце мноогу малце.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Имам верверичка и никако не сака да седи во кафезот буквално спобудалуваааа хистерија го фаќа,и затоа живее во мојата соба и моча кај што ке стигне,понекогаш ке влезе ке се измоча во кафезот и пак надор, да не знаете некоја финта како да го воспитам да го научам САМО во кафез да врши нужда :)))))
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.063
Поени од реакции
8.178
Јас и моето морско прасе ви се јавуваме од мојата соба, оптегнати на кревет.
Мене ми се спие, ама малово не ми дава, сака да спие со мене, а не во аквариум кај што му е место.
Не знам што пол е, ама мн е ситно и ми е жал да го мотам низ раце да видам што е - сега е само бебе, колку дланка е големо.
Се изнабарав по нетов информации, оти сум чувала и кучиња, и мачки, и папагали, ама м.п. не.

Ако знае некој кои се среќни, а кои тажни звуци нека приложи видео :)
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.063
Поени од реакции
8.178
Каде можам да најдам сено?
Значи сено, не слама. Слама лесно се наоѓа..

Ми треба за прасицава моја, ама ептен поим немам кај да го барам. И колку е продажна цена?
 

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.813
Поени од реакции
3.852
Каде можам да најдам сено?
Значи сено, не слама. Слама лесно се наоѓа..

Ми треба за прасицава моја, ама ептен поим немам кај да го барам. И колку е продажна цена?
Сточен пазар :D
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.063
Поени од реакции
8.178
Сточен пазар :D
Како ми објасни, санки јас дома кокошарник имам :D
Кај се наоѓа тој сточен пазар, која цена е за кг сено, и дали воопшто се продава на кг? :)
Можда глупи прашања, ама прв пат во животов ми треба сено :D
 

Doc Holliday

Модератор
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.813
Поени од реакции
3.852
Како ми објасни, санки јас дома кокошарник имам :D
Кај се наоѓа тој сточен пазар, која цена е за кг сено, и дали воопшто се продава на кг? :)
Можда глупи прашања, ама прв пат во животов ми треба сено :D
Цела бала ако сакаш :D
На шала го пишав тоа,незнам види во некој поопремените продавници за миленичиња.Има еден човек кај мене има зајци па и сено има,да му украдам малце па ти продадам сакаш? :D
 

PurplePuma

Somewhere, over the rainbow...
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.063
Поени од реакции
8.178
Цела бала ако сакаш :D
На шала го пишав тоа,незнам види во некој поопремените продавници за миленичиња.Има еден човек кај мене има зајци па и сено има,да му украдам малце па ти продадам сакаш? :D
Mоже, ама немој да е слама па за џабе да се мачиш :) Слама и јас имам :D
 
Член од
9 март 2010
Мислења
359
Поени од реакции
362
Каде можам да најдам сено?
Значи сено, не слама. Слама лесно се наоѓа..

Ми треба за прасицава моја, ама ептен поим немам кај да го барам. И колку е продажна цена?
Имаш скоро по сите пет-шопови, 70 денари отприлика...
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.548
Поени од реакции
2.388
Планирам да купам морско прасе, но незнам колкав кафез да земам и дали да земам едно или две, ако некој има искуство со тоа дали би се тепале меѓу нив ?
Отприлика колкав кафез ќе ми треба и некој да не знае цените како се движат на кафези?
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.331
Планирам да купам морско прасе, но незнам колкав кафез да земам и дали да земам едно или две, ако некој има искуство со тоа дали би се тепале меѓу нив ?
Отприлика колкав кафез ќе ми треба и некој да не знае цените како се движат на кафези?

Ако земаш две, би ти бил потребен кафез прилично голем, бидејќи кога ќе наполнат над 6 месеци ќе се бајаги големи и секој кафез пократок од метро би им бил тесен.

Мој совет, земи едно отпрвин и чувај го во кафез 80/50, па подоцна ако ти е мерак за друго земи поголем кафез со то шо мораш полека да ги прилагодиш едно кон друго. Во спротивно се агресивни меѓусебе. Кафезите се отрприлика 800-1000 денари. Провери во пет-шоп Амазон(близу грчка амбасада, долу в подрум).
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.548
Поени од реакции
2.388
Ако земаш две, би ти бил потребен кафез прилично голем, бидејќи кога ќе наполнат над 6 месеци ќе се бајаги големи и секој кафез пократок од метро би им бил тесен.

Мој совет, земи едно отпрвин и чувај го во кафез 80/50, па подоцна ако ти е мерак за друго земи поголем кафез со то шо мораш полека да ги прилагодиш едно кон друго. Во спротивно се агресивни меѓусебе. Кафезите се отрприлика 800-1000 денари. Провери во пет-шоп Амазон(близу грчка амбасада, долу в подрум).
А ако ги земам уште од мали заедни, ќе имам некаков проблем? (Како во пет-шопови што ги чуваат, по 3-4 во кафез)
Исто така, важно е од кој пол ќе ми се ако се две? Да не се спарат случајно ако се машко и женско, инцестно?
 
На врв Bottom