Гледачот Дуле од Велес

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.701
Поени од реакции
24.161
Sekoj neka si go gleda svojot zhivot. Ako imate iskustvo spodelete, a ako ne veruvate nema potreba i temava da ja otvarate i da sudite!
Јас не судам никому, освен на големиве верници што се осмелуваат да им судат на другите. :)
 
Член од
2 јуни 2019
Мислења
24
Поени од реакции
42
Дали навистина ова го читам во 21 век,дали сте нормални? Гатачи,бајачи.
Ако сте верници и ако сте барем малце од малце ја знаете Библијата,нема ни да помислите на нив.
Но секој има право да мисли како сака исто и да делува.
Но образовани луѓе,во ова доба на технологија е просто за мене незамисливо.
Taka e brate potpolno se slozuvam so tebe
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
745
Поени од реакции
1.026
Pa i vo crkva koga odis nikoj ne ti bara pari lugjeto po svoja volja ostavaat na ikoni a nemoraat.. A za popovite ti kazav kako sto ima dobri i losi lugje taka ima i popovi ne se site isti.. Zemi procitaj ja biblijata "noviot zavet" pa ke svatis sto sakam da ti kazam za bajacite i gatacite.. Pozdrav
не се мешам, само у охрид онаа црквата кај канео се плакаше влез 150 ден.

тоа што имаат ценовник за крштевки, пеење лепчиња итн. башка
 
Член од
2 јуни 2019
Мислења
24
Поени од реакции
42
не се мешам, само у охрид онаа црквата кај канео се плакаше влез 150 ден.

тоа што имаат ценовник за крштевки, пеење лепчиња итн. башка
Da se soglasuvam... I vo sveta sofija vo ohrid isto naplakjaat 200 den. mislam bese.. A toa sto imaat cenovnici za krstevka i red dr raboti no toa e sto e ima koj da sudi za tie raboti nie ne sme nadlezni..
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Ќе пишев подетално ама не знам која страна да ја фатам, побожните или суеверните. Како и да е, ако ве прај среќни да давате пари за некој да ви гледа на слика - do it by all means. Крај краева треба секој да прави она што го исполнува. Луѓе шо се влечкаат по бајачки имам в комшии две куќи. И се параноици. Зависини од бајачи. Пазете шо трн ќе нагазите само јбг.

Лично, не вервам во бајачи.

А, јас совреме да си пренасочам професионален живот, нема ќар тука. Ќе станам бајачка.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
не се мешам, само у охрид онаа црквата кај канео се плакаше влез 150 ден.
Ja ke se zamesham na debankiranje na ovaa notorna laga.

Vlezot za domasni posetiteli e besplaten, do minimum 50 denari vo nekoi crkvi.

Za stranski turisti e 150 denari.

Na kaneo 4 godini po red nikoj ne mi naplatil vlez.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.156
Не можеш да ставиш „верници приврзани за Библијата“ и „образовани луѓе во 21 век“ во еден ист пост и да ги изедначиш.
Зошто?
Кој го забранил тоа?
Автоматски споено мислење:

Да се сметаш себеси за верник, и да веруваш дека бајач ќе ти помогне е првенствено навреда за самиот себеси. Не може, едноставно двете работи не одат заедно .
 
Последно уредено:

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
745
Поени од реакции
1.026
Ja ke se zamesham na debankiranje na ovaa notorna laga.

Vlezot za domasni posetiteli e besplaten, do minimum 50 denari vo nekoi crkvi.

Za stranski turisti e 150 denari.

Na kaneo 4 godini po red nikoj ne mi naplatil vlez.

ноторна лага :pos: како којзнае за што се работи а не за влез у црква...

ок може за странци е тоа

муабетот беше во црква кога идеш никој не ти бара пари, а си имаат ценовник црквите.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Ja ke se zamesham na debankiranje na ovaa notorna laga.

Vlezot za domasni posetiteli e besplaten, do minimum 50 denari vo nekoi crkvi.

Za stranski turisti e 150 denari.

Na kaneo 4 godini po red nikoj ne mi naplatil vlez.
Плаошник лани ми побараа, викаш на странец им личев?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.511
Поени од реакции
9.410
Да се сметаш себеси за верник, и да веруваш дека бајач ќе ти помогне е првенствено навреда за самиот себеси. Не може, едноставно двете работи не одат заедно .
Одат душо, и те како одат.
Многупати верникот се замислил како би било кога би го видел Бога, како ли изгледа, па така исто има верникот желба да го види Дуле, дали навистина има некоја Божја дарба во него.
радозналоста не е лоша во овој случај:)
Многу афери има за Дуле од Велес, но повеќето се дека човекот навистина имал дарба да погодува, на многумина им помогнал.....Човек кога има мака ќе оди и на крај на светот да најде лек.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.156
Одат душо, и те како одат.
Многупати верникот се замислил како би било кога би го видел Бога, како ли изгледа, па така исто има верникот желба да го види Дуле, дали навистина има некоја Божја дарба во него.
радозналоста не е лоша во овој случај:)
Многу афери има за Дуле од Велес, но повеќето се дека човекот навистина имал дарба да погодува, на многумина им помогнал.....Човек кога има мака ќе оди и на крај на светот да најде лек.
За ова последното се согласувам, кога си во таква ситуација се фаќаш за сламка, поготово ако е за други. Јас лично мислам дека верата и овие работи не одат заедно
 
H

Hyperion VI

Гостин
O9n ho ebe Dule ,

Ziv ioi neziv takvi ko nego ne im bega pekol ako postoi
Ми ја разубави вечерта со коментарот :)
Фала ти.
Идиотов ме има спомињато,ама никако да ме „повика"(преку трета особа),ко што знаеше тоа да им го прави на некои познати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom