Гласање и избори - се што треба да знаете за вашите права и одговорности во изборниот процес!

Статус
Затворена за нови мислења.

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.337
Ова е фарса невидена со оние списоци на фантомски гласачи!
Си го прегледав маалото во кое живеам, и фраерите од ДИК ме прогласиле за фантом!
Исто така, фантоми од моето маало, се и луѓе кои се отселиле многу оддамна, а има и починати.
Чудно ми падна што скоро сите маалски активисти на СДСМ се фантоми.
И, замислете, јас фантом, а сопругата не...
И сега, јас ли треба да се пријавам дека НЕ сум фантом, или дома ќе ми дојдат?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.271
ќе ти дојдат дома ќе бараат твоја лк а ако може и дома да ги пуштиш да ѕирнат колку четки за заби има во купатило (последново е шега).
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.377
Поени од реакции
5.293
Некои мислат дека свесно се тие манипулации со “фантомските“ гласачи, со цел да се дискредитира самиот процес.

Не би ме чудело.
Знаеме како испадна аферата “лични карти“, сите слушавме за изработка на лични карти, и тоа од високи партиски функционери, за “пепик, човекот што ни ги прави личните карти“, за тоа како биле готови 300 лични карти за Струмица што треба да се подигнат, за незакнска изработка на лични карти за човечињата..... Наеднаш се пушта патка со “фаслификувани“ ЛК, ( што, патем, се докажа дека не биле употребени во гласање ) , ВМРО оддеднаш е многу агилно и повикуваат под итно да се најдат фалсификаторите, па и се апсат осомничени. Малку луѓе се занимаваа зошто нема притвор за осомничените, а и тој едниот што е затвор, лежи за друго кривично дело, не за фалсификат ! Братот и сестрата, што исто се приведени како помагачи и се во притвор, исто не се обвинети за фалсификат, туку за друго кривично дело.
Многу нешта не штимаат, ама битно , општиот впечаток кај народот, потпомогнати со јака пропаганда од куртон медиуми, е дека СДСМ ги фалсификувал.( никој не прашува, ако веќе фалсификувал, што е тешко кривично дело, -зошто не ги употребил, па да победи на избори? )
Се мириса на добро изрежирана игра

Исто и за фантомските гласачи.
Ако се било чисто, зошто имаше толку противење од ВМРО за проверка ? Нели, јас да сум за некоја работа чист - јас самиот ќе инсистирам на проверка, а не да правам опструкции ! Зошто пазарење - 300, па 200, 150 илијади....

Како е можно “ моето име и името на мојот сопруг се најде на список на “… македонски државјани со валидни адреси, но кои ги нема во актуелните бази со кои располагаат домашните институции последните неколку години“ , кога ние двајцата живееме на иста адреса веќе 35 години, работиме и сме во списоците за вработени веќе 35 години, имаме здравствено осигурување веќе 35 години, имаме електронски здравствени книшки и сл.“

Значи, дали е мошно да се изрежира - свесно да се стават познати фаци на тој список на “фантоми“ , Шекеринска читам, Најчевска, Макрадули....., па да после ВМРО има основа да тврди дека целата приказна за фантоми е местенка од СДСМ ?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.957
Поени од реакции
14.559
Некои мислат дека свесно се тие манипулации со “фантомските“ гласачи, со цел да се дискредитира самиот процес.

Не би ме чудело.
Знаеме како испадна аферата “лични карти“, сите слушавме за изработка на лични карти, и тоа од високи партиски функционери, за “пепик, човекот што ни ги прави личните карти“, за тоа како биле готови 300 лични карти за Струмица што треба да се подигнат, за незакнска изработка на лични карти за човечињата..... Наеднаш се пушта патка со “фаслификувани“ ЛК, ( што, патем, се докажа дека не биле употребени во гласање ) , ВМРО оддеднаш е многу агилно и повикуваат под итно да се најдат фалсификаторите, па и се апсат осомничени. Малку луѓе се занимаваа зошто нема притвор за осомничените, а и тој едниот што е затвор, лежи за друго кривично дело, не за фалсификат ! Братот и сестрата, што исто се приведени како помагачи и се во притвор, исто не се обвинети за фалсификат, туку за друго кривично дело.
Многу нешта не штимаат, ама битно , општиот впечаток кај народот, потпомогнати со јака пропаганда од куртон медиуми, е дека СДСМ ги фалсификувал.( никој не прашува, ако веќе фалсификувал, што е тешко кривично дело, -зошто не ги употребил, па да победи на избори? )
Се мириса на добро изрежирана игра

Исто и за фантомските гласачи.
Ако се било чисто, зошто имаше толку противење од ВМРО за проверка ? Нели, јас да сум за некоја работа чист - јас самиот ќе инсистирам на проверка, а не да правам опструкции ! Зошто пазарење - 300, па 200, 150 илијади....

Како е можно “ моето име и името на мојот сопруг се најде на список на “… македонски државјани со валидни адреси, но кои ги нема во актуелните бази со кои располагаат домашните институции последните неколку години“ , кога ние двајцата живееме на иста адреса веќе 35 години, работиме и сме во списоците за вработени веќе 35 години, имаме здравствено осигурување веќе 35 години, имаме електронски здравствени книшки и сл.“

Значи, дали е мошно да се изрежира - свесно да се стават познати фаци на тој список на “фантоми“ , Шекеринска читам, Најчевска, Макрадули....., па да после ВМРО има основа да тврди дека целата приказна за фантоми е местенка од СДСМ ?
голем к*р баба најче и рада што се фантоми
( вампири, крвопијци ?), па обични луѓе во влезот ги ставиле у тој список , само затоа што жената го задржала своето презиме ( пред 40 години) ... Работата е тие што го правеа алгоритмот и програмата за одредување фантоми за уши и да се фрлат во Вардар крстот да го фаќаат...

И што го*на јаде сдсм што повлекуваат список по адреси, па Најчевска се закани дека ќе ги тужи сите од ДИК зошто секој можел да и го види името, презимето , адресата и дека е стара како фосил... од сега само со ЕМБГ, секој ќе си провери за себе, а партиите си земаа ЦД-инја од Избирачки список и нека си проверуваат... КАКО и ДО СЕГА што беше...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.337
Aпдејт:
Како што спомнав погоре, ДИК ме прогласи за фантом...
И, денес ме начекаа баш на излегување :)
Најпрвин се легитимираа, побараа лична карта и се ОК.
Ги прашав како сум јас фантом, а сопругата не, а во исти ден имаме издадено лични карти со иста адреса и се тоа, не знаеја да кажат, така им рекле... што е точно, не е нивна работа тоа, нивно е да проверат.
Туку, навистина ме заинтригира зошто сум фантом, па проверував малце по дома разни бази на податоци :)
Открив дека во ФЗО т.е. на здравствена книшка се водам на старата адреса, на која живеев до пред четири години, и мислам дека тоа е можеби проблемот, кога вкрстувале бази.
Сепак, оние паметните во ДИК знаат за сигурно што е.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.957
Поени од реакции
14.559
Aпдејт:
Како што спомнав погоре, ДИК ме прогласи за фантом...
И, денес ме начекаа баш на излегување :)
Најпрвин се легитимираа, побараа лична карта и се ОК.
Ги прашав како сум јас фантом, а сопругата не, а во исти ден имаме издадено лични карти со иста адреса и се тоа, не знаеја да кажат, така им рекле... што е точно, не е нивна работа тоа, нивно е да проверат.
Туку, навистина ме заинтригира зошто сум фантом, па проверував малце по дома разни бази на податоци :)
Открив дека во ФЗО т.е. на здравствена книшка се водам на старата адреса, на која живеев до пред четири години, и мислам дека тоа е можеби проблемот, кога вкрстувале бази.
Сепак, оние паметните во ДИК знаат за сигурно што е.
те деФантомизираа ли ?
Списокот на Фантоми е тргнат од Интернет, ама Активен е Избирачки Список по ЕМБГ, а како што си беше од поодамна, секој да си провери за себе...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.957
Поени од реакции
14.559
22.04.2016, 16:05
Meсто фантомите, фотографиите отпаднаа од избирачкиот список
....
Останатите неконзистентни гласачи, околу 139 илјади кои имаат само пасоши, а за кои постои сомнеж дека се иселени, ќе останат во списокот...
Толку пенење и галама а никој досега не излезе со правно толкување, каков е законот и уставот, како досега овие 25 години се гласало?
А колку знам има евиденција за трајно иселени луѓе
( Диаспора), но веројатно само од РМ ( од 1991, а нема за предходно иселени).
Ако само заради тоа биле нелегали изборите, тогаш биле нелегални сите избори од 1991 навака...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.337
те деФантомизираа ли ?
Списокот на Фантоми е тргнат од Интернет, ама Активен е Избирачки Список по ЕМБГ, а како што си беше од поодамна, секој да си провери за себе...
Сега проверив, ме има... Дефантомизиран сум :)
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.957
Поени од реакции
14.559
Сега проверив, ме има... Дефантомизиран сум :)
важно го тргнаа Изб.Список со имиња и адреси од интернет, иако СДСМ најави дури и тужба против ДИК за тоа... а парадоксот е во исто време баба Најче ја тужи ДИК зошто објавила на интернет список каде живее и колку е стара , сега никој не сакал да ја онадуе...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.957
Поени од реакции
14.559
Чавков до ДИК: Македонија има повеќе гласачи од тоа што е заведено
Дали треба некој да сноси одговорност ако испадне дека навистина има толку државјани со право на глас ?
не е само одложување на избори, трошоци за проверки, има доста луѓе малтретирано, запленети лични карти па после им ги враќаа... и други работи, па и Најчевска се побуни и ги тужеше ДИК
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
za ovie izbori,sve e dozvoleno. i na dvete partii im odgovara taka.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.957
Поени од реакции
14.559
za ovie izbori,sve e dozvoleno. i na dvete partii im odgovara taka.
МОСТ досега нотирал низа нерегуларности во кампањата
ама само за владеачката партија, не им се гледа за сдсм..
а еве предвремена кампања од Август месец...https://www.youtube.com/watch?v=Qx2ZJuZQJGIhttps://www.youtube.com/watch?v=Qx2ZJuZQJGI

https://www.youtube.com/watch?v=Qx2ZJuZQJGI
и не само од зајко, купишта овакви работи има од Спасовски и Ременска, а Николовски е година дена 24/7 во прердизборна кампања...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.957
Поени од реакции
14.559
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=Право-на-глас-имаат-1784416-граѓани&id=5f88707b-75b9-497b-9277-7fcfac11ebc5
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B3%D0%BB%D0%B0%D1%81-%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%B0%D1%82-1784416-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%93%D0%B0%D0%BD%D0%B8&id=5f88707b-75b9-497b-9277-7fcfac11ebc5
Во Избирачкиот список за предвремените парламентарни избори на 11 декември запишани за гласање се 1.784.416 полнолетни државјани на Република Македонија
во Македонија ќе гласаат 1.531.368 граѓани
на посебниот Избирачки список запишани се 230.122 лица кои согласно евиденцијата на надлежен орган се смета дека се на привремена работа во странство, за гласање во дијаспората прифатени се пријавите на 20.573 граѓани.
сега 210000 од надвор НЕМА да гласаат, а тој што ќе изгуби ќе се вади на тоа иако бил за тоа НИКОЈ од странство да не гласа
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom