Гитарски појачала

Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Колку пари ќе ми отидат за да набавам материјал за појачало 15-20вати и квалитетни шеми каде има т.е од маршали,вох,фендер.....????
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Собирајте до 700 евреи и обратете се кај Јован гитаристот од Hardfaced,да го чуете Soldano-то шо го има склопено има на газ паднете сите.:drk:


Аууу, многу е топ појачалово. Башка скоро скроз е ко Солдано, и однапред по изглед и се. Браво :)))
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
1
Дали некој има број или може да ми каже како да стапам во контакт со овој Владо лампа? Фала
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Каде да го носам појачалото на сервис? Line 6 Spider 3 75 W. Проблемот е во тоа што конекторите на појачалото кои се поврзуваат со кабелот за струја при некои x услови(оптегнување, удирање на кабелот, прецвикување) ваљда губат контакт и се искривуваат али многу се осетливи и појачалото се поебува, прекинува да свири а екранчето кое што е на процесорот вграден во појачалото свети. Незнам што му е, веќе еднаш го правев ради истиот проблем, и сега пак ме ребра. Значи фирма која што повеќе има оплескано во квалитетот на конекторите од Line 6 моментално не сум сретнал.
 
Г

Господ

Гостин
Абе људи,ја у појачала не се разбирам ич...
Во некоја иднина сакам да зеам глава и кабинет,со желба да свирам prog metal и слично.
За свирка праам муабет.
Е сега дали праи вакви ствари Владо или само комбоа праи?
Уствари шо све праи?
Уствари глуп сум...али bear with me:smir:

Marked One напиша:
Абе људи,ја у појачала не се разбирам ич...
Во некоја иднина сакам да зеам глава и кабинет,со желба да свирам prog metal и слично.
За свирка праам муабет.
Е сега дали праи вакви ствари Владо или само комбоа праи?
Уствари шо све праи?
Уствари глуп сум...али bear with me:smir:

Bump

Live set-ови anyone?
Од прилика 60 ватна глава и 100ка кутија шо како иде тоа?
За метал.

--- надополнето ---

Marked One напиша:
Bump

Live set-ови anyone?
Од прилика 60 ватна глава и 100ка кутија шо како иде тоа?
За метал.
Прашање,касно ми текна не можам да едитувам.Главите шо ги праи Владо дали идат само со клин или?
И колку кеш е 2x12 кутија?
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Momentalno sakam da zemam pojacalo marshall mg30fx za po doma i me interesira dali nekoj ima takvo modelce i kolku e zadovolen od nego :)! Ili nekoj drug izbor do tie pari??
 
Г

Господ

Гостин
Momentalno sakam da zemam pojacalo marshall mg30fx za po doma i me interesira dali nekoj ima takvo modelce i kolku e zadovolen od nego :)! Ili nekoj drug izbor do tie pari??
Еве ти review...не се многу задоволни.Всушност,мислам дека цела MG серија е промашај.
http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/marshall/mg30fx/index.html

Ја го иам ова.
http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/laney/prism_p35/index.html
Слична пара,даааалеку боље.
 

Garcia

amater
Член од
29 јуни 2008
Мислења
50
Поени од реакции
14
Едно прашање,не се разбирам многу во појачала ама сакам да си земам едно асално појачало што ке можама да го користам и за проби и за свирка .Веројатно ке ми треба над 70 вати појачало па ми нудеа МГ серија маршал за 300 евра ама читав дека мн се жалат па барав нешто друго и најдов вокс.Вокс ВТ80+ моделинг појачало е ама баш и тоа ми треба затоа што не сакам да трошам пари на педали вака што го слушав на јутуб е многу јако само ми треба искусно мислење за квалитет и дали вреди да се зима најдов цена на мјузикстор за 350-400 евра.А ако имате и подобра идеја за друго појачало слободно пишете.Свирам во главно рок музика.како Џими Хендрикс ,Лед Цепелин ,РХЦП ...
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Ја сум 100% задоволен од Peavey Bandit 112 . 300 евра тачно, си пичи нема гајле, ме нема изневерено :D
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
5
Поени од реакции
1
Здраво момци..
Досега свирев акустична гитара...сакам сега да се апгрејдирам да се префрлам на електрична. Гитара планирам Epiphone Les Paul Standard или ESP LTD EC-50 пошто неам голем буџет. Е сега сакам да ми предложите појачало за околу 200 евра. Гледав Line 6 ки ама многу дигитилизирани, Marshall MG30FX ама сите викат промашена серија....Дај нешто предложете..??!!.
фала однапред...
http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CG8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fmarshallamps.com%2Fproduct.asp%3FproductCode%3DMG30FX&ei=VxesT7zOCIPdsgaxmIwF&usg=AFQjCNHk6GCTltCA2B1v5nsCCfLKBIngrw&sig2=btCVq6UeMcNPWr-6zeG_Bw

 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Вака сеа, за гитари разгледај Tokai - имаш во Артист, и се многу подобри за парите него Epiphone или ефтин LTD. Појачало за тие пари, слабо. Присобери уште 50-60 еу, и земи си Bugera V22. Не дека се нешто којзнае што, ама за парите нема подобро. И многу многу подобар избор е ова него некоe транзисторско појачало. Прашај друго што те интересира слободно...
 
Член од
28 јули 2011
Мислења
5
Поени од реакции
1
Го гледав и овој Бугера и да ти кажам ми се допаѓа и многу луѓе го фалат...И за гитара ке размислам...
Фала брат...:)
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Вака сеа, за гитари разгледај Tokai - имаш во Артист, и се многу подобри за парите него Epiphone или ефтин LTD. Појачало за тие пари, слабо. Присобери уште 50-60 еу, и земи си Bugera V22. Не дека се нешто којзнае што, ама за парите нема подобро. И многу многу подобар избор е ова него некоe транзисторско појачало. Прашај друго што те интересира слободно...
Можеби малку е оф-топик ама конкретно гитара е релативна ствар , себично е да кажеш дека Tokai се подобри од Epiphone LP Standard, различни се. Лично, највеќе на рака ми лежи вратот на Епифонките, нешто полошо ми лежи LTD Viper 400-то на едно другараче, a на него обратно. Исто и Fender Stratocaster иако е култна гитара не ми лежи на рака иако и го обожавам тонот, така да мислам дека е малце некоректно да се збори за подобри или полоши , треба да се осети.

А што се однесува до издржливоста на Epiphone-ките не е за фрлање, до сега немам поплака со LP Standard и фабричките магнетите уште ми се искористени на друга гитара и си вадат фин тон.


Назад он-топик :
Некој искуство со горенаведениоте појачала од Јове (Hardfaced) - Зограф лампажите какви им се ?
Ми фаќа уво на клипови ама немам осетено у живо. Чинат, не чинат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom