Гинекомастија - Др. Даскалов

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.404
Поени од реакции
34.398
Како да знам дали е гинекомастија или само сало? И од што настанува гинекомастијата.Иначе тестостеронот ми е висок а естроген не сум испитал .Поздрав
... па види се на огледало, пипај се на градата, горе доле можеш да определиш каде ти е повеќе лоцирано „салото“

gynecomastia-by-dr-shahjada-selim-26-638.jpg

mass outside -сало на градата , странично од брадавицата,

Gyencomastia3c.jpg

concentric areola mass - гинекомастија околу и во брадавицата на градата лево, нормална состојба десно,
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.709
Поени од реакции
15.579
нели вадеа сало ( целулит) со шприцеви, од бутини ??
јас имам зголемување поради консумирање дутерид (стероид) 7 месеци... ми го прекинаа во мај, но може да има потреба некогаш пак... имав по малку и порано, уште кога земав кортикостероиди пред 20-25 години...
 
Член од
16 септември 2020
Мислења
25
Поени од реакции
6
А дали може да е предизвикано од јадење многу јајца на пример? Исто така дали ако е тестостеронот висок кај мене може да е и естрогенот покачен за да направи баланс и тоа да е причината?Сум правел испитувања само на тестостеронот мислејќи дека ако е висок не би требало да имам покачен естроген но незнаев дека тие делувале заедно и правеле некој си баланс .Можеби грешам незнам.
Автоматски споено мислење:

А дали може да е предизвикано од јадење многу јајца на пример? Исто така дали ако е тестостеронот висок кај мене може да е и естрогенот покачен за да направи баланс и тоа да е причината?Сум правел испитувања само на тестостеронот мислејќи дека ако е висок не би требало да имам покачен естроген но незнаев дека тие делувале заедно и правеле некој си баланс .Можеби грешам незнам.
И кои се причинителите за оваа состојба или гинекомастија.
 
Член од
3 февруари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Читам на интернет позитивни искуства со Tamoxifen (Nolvadex). Лекот се користи за превенција и лекување на рак на градите, само не знам дали може да се купи од аптека без рецепт. Да не има тука некој со искуство или инфо поврзано со леков и дали може да се купи слободно?
 
Последно уредено:
Член од
2 ноември 2020
Мислења
454
Поени од реакции
633
Тоа ти се блокатори на естроген. Битна е причината на проблемот. Може да биде од повисоко ниво на тестостерон. Може од покачен кортизол кој делува обратно пропорционално со тестостеронот и го намалува па доминира естрогенот. Пред каков било третман мој совет напрај си хормонска слика на гонадална оска
 

Kajgana Shop

На врв Bottom