Геј парада во Скопје (анкета)

Дали ја поддржувате идејата за одржување геј парада во Скопје?

  • Да, апсолутно го поддржувам слободното изразување на сексуалната ориентација преку таква форма, па з

    Гласови: 25 5,5%
  • Да, апсолутно го поддржувам слободното изразување на сексуалната ориентација преку таква форма, но н

    Гласови: 45 9,9%
  • Не ја поддржувам идејата, но не би се ни спротиставувал доколку се одлучат да ја одржат

    Гласови: 143 31,4%
  • Не, баш напротив, би излегол на „контра-протест“ доколку се одржи парадата

    Гласови: 242 53,2%

  • Вкупно гласачи
    455
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
И што сега после долго време дебатирање на темава дека тоа ќе биде масовна парада, протест како сакате наречете го, не бидна ништо? Тоа дека немаат муда или пак многу малку хомосексуалци има во државава?
Па беше масовна парадата
Излегоа сите хомосексуалци од Македонија
Коче
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
Па беше масовна парадата
Излегоа сите хомосексуалци од Македонија
Коче
Ааааааа таква била работата? Јас па се чудев зошто сите луѓе викаат "Удај го Коче, удај го Коче" :pos:
 

maliot so Bong

напушено изгубено
Член од
2 декември 2008
Мислења
24
Поени од реакции
1
Има многу луѓе што би дошле и од страна(Србија) да помогнат на многу лош начин да нема геј парада во скопје .... ја не ја подржувам геј популацијата али па не би испаднал КУМУЊАР и да идам да ги трескам од земја .... пошто и тие се луѓе само со малку подруги сваќања од нормалниот човек .

секој си има право да си избере што би сакал во животот али .... после ебење нема каење !!! :cheeky1:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Има многу луѓе што би дошле и од страна(Србија) да помогнат на многу лош начин да нема геј парада во скопје .... ја не ја подржувам геј популацијата али па не би испаднал КУМУЊАР и да идам да ги трескам од земја .... пошто и тие се луѓе само со малку подруги сваќања од нормалниот човек .

секој си има право да си избере што би сакал во животот али .... после ебење нема каење !!! :cheeky1:
Имаш грешка у чекори, комуњарите не тепаат, активистите на владеачките партии тепаат. Да не го претворам во политички муабетот, поентата ми е дека кога толеранцијата навистина требаше да се покаже, на плоштад се појавија платени момци кои предизвикаа инцидент. Знаејќи евентуалниот нарачател на инцидентот дека тој нема да оди во негов прилог, ги активираше пензионерските леви сили (со Паркинс во развој) кои дремеа со плакатчиња. Никој не оди да тепа некого ако не му е платено за тоа. Барем не во нашава мала мрзлива државичка.

А Кочо, кој го спомињате, среќа шо се декларира како хомосексуалец, иначе не знам како ќе го познаете да го тепате, личи као секој од вас. Патем, ја се декларирам од моментов како садист, и битно во сексот ми е да видам болка, не ми е важно дали е со мажи, жени, траверстити, курци палци. Претпоставувам сега имате право да ми ја здрвите една за тоа како сакаме ја и мојот “партнер“ да уживаме дома позади затворени завеси.

И што е толку проблем што луѓе собрани на едно место сакаат да се дружат. Се пронаоѓаат себе си преку тоа што имаат иста сексуална ориентација. По истиот принцип бабите мислат дека и навивачите на ист фудбалски клуб не треба да одат на уткмици, концерти бато - Ни-ка-ко, пошто таму се собираат наркомани кои дуваат и слушаат различна музика од онаа на бабите. Никако не смеат да се соберат на едно место моторџии и да разговараат за нивните мотори, и исто така не смеат да праат конвенции јеховини сведоци, никако собирање еднаш неделно на филателисти, не смее да се собираат на плоштад со музика од Тоше и да запалат свеќи оние кои го сакаат... али... увек може да се собереме од сите градови на државата, а оние шо се од Ајватовце и пешки има да дојдат до плоштад да го слушаат Грујо, Бане, Тито и ку*ов мој да го слушаат и тоа е сосема во ред. Пали интелигенцијо... :jaj:
 
O

Out Boy

Гостин
...на геј-луѓето треба да им стане јасно дека едно општество кое со години се градело и достигнало да биде она што е, не може преку ноќ да примени нови правила кои тотално ќе ги покосуваат веќе одамна зададените вредности и норми.
Гејовите не се од вчера, па да бидат нешто “ново“.
Она што се бара од општеството, е да прифати: “Да, хомсексуалци постојат“. Тие хомосексуалци, се ГРАЃАНИ на Македонија. Според Уставот, граѓаните на РМ се еднакви пред законите. Противуставниот член 6 од ЗС го тврди спротивното: граѓаните се еднакви пред овој закон, ама само и САМО ако едниот е од машки, а другиот од женски пол. Каде е тука “доброволноста, волјата, посветеноста и способноста за одлучување“ на кое се повикува овој закон???

Дека некои не можат сè уште да се откажат од таквото уредување, покажува и тоа дека има земји кои ден-денес си имаат статус на кралства. Ете, тие земји не можат или не сакаат да се прилагодат на промените кои ги налага остатокот од светот. Сакам да кажам дека некои работи се толку силно врежани што едноставно не можат да се променат.
Ова го даде како пример за Шпанија, Белгија, Холандија, Британија, Данска, Шведска, Норвешка...???
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Гејовите не се од вчера, па да бидат нешто “ново“.
Она што се бара од општеството, е да прифати: “Да, хомсексуалци постојат“. Тие хомосексуалци, се ГРАЃАНИ на Македонија. Според Уставот, граѓаните на РМ се еднакви пред законите. Противуставниот член 6 од ЗС го тврди спротивното: граѓаните се еднакви пред овој закон, ама само и САМО ако едниот е од машки, а другиот од женски пол. Каде е тука “доброволноста, волјата, посветеноста и способноста за одлучување“ на кое се повикува овој закон???


Ова го даде како пример за Шпанија, Белгија, Холандија, Британија, Данска, Шведска, Норвешка...???

Во однос на првиот дел.
Аут_бој, јас знам дека хомосексуалците постојат и прифатени се. Реков јас, не го уживаат правото на брак затоа што години наназад се поставувани норми кои сега не се лесни да се прекршат.

Да, го дадов само како пример дека некои земји сè уште се придржуваат на старите принципи за наследување на власта.
 

maliot so Bong

напушено изгубено
Член од
2 декември 2008
Мислења
24
Поени од реакции
1
Имаш грешка у чекори, комуњарите не тепаат, активистите на владеачките партии тепаат. Да не го претворам во политички муабетот, поентата ми е дека кога толеранцијата навистина требаше да се покаже, на плоштад се појавија платени момци кои предизвикаа инцидент. Знаејќи евентуалниот нарачател на инцидентот дека тој нема да оди во негов прилог, ги активираше пензионерските леви сили (со Паркинс во развој) кои дремеа со плакатчиња. Никој не оди да тепа некого ако не му е платено за тоа. Барем не во нашава мала мрзлива државичка.

А Кочо, кој го спомињате, среќа шо се декларира како хомосексуалец, иначе не знам како ќе го познаете да го тепате, личи као секој од вас. Патем, ја се декларирам од моментов како садист, и битно во сексот ми е да видам болка, не ми е важно дали е со мажи, жени, траверстити, курци палци. Претпоставувам сега имате право да ми ја здрвите една за тоа како сакаме ја и мојот “партнер“ да уживаме дома позади затворени завеси.

И што е толку проблем што луѓе собрани на едно место сакаат да се дружат. Се пронаоѓаат себе си преку тоа што имаат иста сексуална ориентација. По истиот принцип бабите мислат дека и навивачите на ист фудбалски клуб не треба да одат на уткмици, концерти бато - Ни-ка-ко, пошто таму се собираат наркомани кои дуваат и слушаат различна музика од онаа на бабите. Никако не смеат да се соберат на едно место моторџии и да разговараат за нивните мотори, и исто така не смеат да праат конвенции јеховини сведоци, никако собирање еднаш неделно на филателисти, не смее да се собираат на плоштад со музика од Тоше и да запалат свеќи оние кои го сакаат... али... увек може да се собереме од сите градови на државата, а оние шо се од Ајватовце и пешки има да дојдат до плоштад да го слушаат Грујо, Бане, Тито и ку*ов мој да го слушаат и тоа е сосема во ред. Пали интелигенцијо... :jaj:


абе брат ти се отвори а ја само го пишав колку да си дадам мислење што би напраил и што е како е!!!:zver::smir:
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Тој Угриновски и остали комуно-ловерс паркинсоновци дојдоа на протест против парадата зашто им се досади да играат шах пред зграда и да се каже за нив по ред два низ медиумите, па кога ќе гледаат вести да им викаат на внуците - "еве го дедо на телевизија внучко". Тие Титови леви сили не се никаков авторитет во државава и сите ги толерираат затоа што се во поодминати години и никој не сака да се закача со сенилни старци.
Е мака ми е што бев во работно во Битола тој ден, а и да отидев таму мислам дека ќе ми беше грев да тепам, затоа што колку што разбрав повеќе од 60% на парадата биле жени а жени не се тепаат.
Инаку мило ми е што парадата се претвори во прошетка на амбасадрката на Холандија и оние од Хелсиншки. Мислам дека со ова а и со процентот на анкетата најубаво се виде ШТО Е ОНА ШТО Е НОРМАЛНО И ПРАВИЛНО. Колку за информација, за нормално се смета она што е прифатено од мнозинството во одреден период (подоцна може да биде оквалификувано како погрешно, доколку се создадат услови за тоа).
А тие Титови леви сили не ги величете како кој знае што, затоа што тие се обични дркаџии.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Дојде Холандската амбасадорка да соли памет толеранција ова она, чекај да ја видиме кај нив толеранцијата каква е:



http://static.rnw.nl/migratie/www.radionetherlands.nl/currentaffairs/index.html
Homophobic attacks in Amsterdam: the perpetrators


by Nicolien den Boer*
27-07-2007


Violence against homosexuals in Amsterdam seems to be on the increase. There are no hard figures but the number of reports is certainly rising. The perpetrators are mainly youths with a Moroccan background. But Arab homosexuals are also increasingly likely to be victims, says author, expert on gay issues and authority on the Amsterdam Arab gay scene, Rauf Moussad.

Moussad is a regular at the Habibi Ana in Amsterdam, a popular café with many Arab homosexuals. He is hearing more and more stories of violent assaults. Serious concerns were also expressed at a recent meeting for homosexuals held in the Amsterdam venue Paradiso. "I'm also more careful than I used to be when I leave Habibi Ana at night. The situation has really become more dangerous."Media attention
The matter is receiving increasing attention in the Dutch media. This week and last week articles appeared on attacks on homosexuals by groups of youths. One of the victims was seriously injured. Rauf doesn't think the increasing media attention is fuelling fears. He thinks the attention is "appropriate" because it makes people aware of what is happening.
The homosexual interest group COC is also sounding the alarm. It says that "old-fashioned queer-bashing" is back. The Amsterdam police have also observed an increase in the number of reports of violence against homosexuals. In the first half of this year a special phone line received 17 reported cases, a higher figure than for the whole of 2006. It is possible that the number of reports has also increased as awareness of the phone line has grown, but Elly Lust of the Amsterdam police thinks there is more to it than this alone: "For a long time Amsterdam has been the 'gay capital of the world', but now that seems to be changing. And of course, it's something we don't want to happen."And although Officer Lust emphasises that although people with a purely Dutch background also harass homosexuals, most of those responsible are Moroccan. "As society has become more diverse, with different religions and cultures, the levels of tolerance towards homosexuality have also become more diverse."Anti-Islamic reaction
But Rauf Moussad then wonders why the incidence of violence against homosexuals should have increased particularly in the last few years, when Dutch society has been "diverse" for much longer. He believes it is a reaction to the anti-Islamic sentiments that have permeated the parties of the right since the rise of Ayaan Hirsi Ali. And many young Moroccans feel isolated and frustrated, says Mr Moussad. "They speak Dutch and they're getting qualifications, but they aren't part of Dutch society. Yes, with all due respect, they get jobs at supermarket checkouts. But the media is white and all the other prestigious professions are dominated by people with an ethnic Dutch background."
Habibi Ana (My Sweetheart) in Amsterdam claims to be the world's
first and only gay bar for Arabs
And Mr Moussad believes this is why they are looking to religion and attending mosques where hatred towards homosexuality is sometimes preached. The young people also develop feelings of hatred towards the society which is excluding them, and hence towards all its typical values, such as tolerance of homosexuality. The increase in attacks on Arab homosexuals is easily explained, says Mr Moussad. They represent these Western values. Furthermore, they are defenceless. They keep their sexual orientation hidden from their families, so they are unlikely to report an assault to the police. Pink in blue
It isn't known how many of the reports to the special Amsterdam police phone line come from Arab homosexuals. Els Lust points out there is also a high threshold for Dutch heterosexuals to approach the police. Consequently a special unit has been created, consisting entirely of homosexual police officers, known as "pink in blue". They man the special phone line and patrol events like the Gay Parade in Amsterdam, which will take place next week on Saturday 4 August.



ИЗВОР.
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Немам ништо против ваква парада, дури и би излегол на подршка. Сепак сме во 21 век и во Европа а не во Саудиска Арабија.
 

CHELSEA_SR

SAXON
Член од
27 март 2009
Мислења
73
Поени од реакции
2
геј парада и подарок да добијат:violent1::violent1::violent1::violent1::violent1::violent1::violent1::violent1::violent1::violent1:
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Аман више со тие геј паради, не ми сметаат хомосекцуалци се додека не почнат со барања од типот Ние сме тука прифатете не! Ало луѓе тука има еден куп хетеросекцуалци кој јас не сум ги прифатила па што морам да се изјаснувам и да ве прифаќам вас. Во ред постоите и толку терајте си работа, не ме масирајте. Сте виделе ли на што личат геј парадите во Германија-чиста перверзија, лапање, шлатање по улици. Премногу сте агресивни и опрететени со вашата фобија и истата инсистирате да ни ја пренесете и нас. Македонија е земја во која се применуваат чудни правила на демократија каде малцинство малтретира мнозинство, каде важи позитивна дискриминација пак на штета на мнозинство така да не ме чуди ништо и во поглед на геј парадиве да се измисли пак нешто на штета на мнозинството. Не ме сваќајте геј момци погрешно не ве негирам ама и не се замарам со вашата ориентација, па ваша си е. Што се однесува до „немање права“ се извинувам ама како човечко суштество ги имате сите права, ама вие сега пак ги барате како геј-е доста ми е од плачковци. Ако веќе решите да правите парада ве молам нека биде достоинствена...
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Ај, помина целата фрка околу парадава:)
Така да време е за :locked:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom