Героски: Секој следен предлог ќе биде полош од Северна Македонија

Дискусија во форумот 'Политика и вести' започната од dzonyb, 16 мај 2009.

 1. dzonyb

  dzonyb

  Член од:
  7 октомври 2008
  Мислења:
  6.054
  Допаѓања:
  6.434
  Героски: Секој следен предлог ќе биде полош од Северна Македонија
  Бранко Героски, главен уредник на новиот магазин „Сега“ и еден од најгласните поборници за решение на спорот со името зборува во интервју за А1.
  Героски, денеска во „Шпиц“ најавувате засилени активности во правец на решавање на спорот со Грција. Од каде таквиот впечаток?
  - Информациите што ги слушнавме денеска, посетата на Штајнберг, иницијативата од минатата недела кога Американците јасно посочија на двете страни да се фокусираат на решавање на името и само за името, зборуваат дека станува збор сепак за една нова енергија што се обидува новата американска администрација да ја внесе во процесот.
  Мислам дека попрецизно би било да се каже дека тоа е почеток на една нова иницијатива, која ќе трае секако неколку месеци.
  Но, тоа се пораки од меѓународните фактори, каква е состојбата дома?
  - Состојбата дома е прилично хаотична, како што и се очекуваше дека ќе биде. Груевски и Иванов заминаа во една кратка европска турнеја, од која се вратија со еден тотално нејасен резултат и се разбира, со еден нов помагач во процесот, тоа е господинот Саркози.
  Од друга страна, нивните советници постојано испраќаат пораки дека Македонија останува цврсто на својата непроменлива позиција, така што мислам дека ситуацијата во овој момент е нејасна и тоа би бил најпрецизен одговор на прашањето.
  Еден од советниците на Иванов, амбасадорот Никовски денеска изјави дека името Северна Македонија е апсолутно неприфатливо за Македонија. Што мислите Вие?
  - Јас мислам дека предлогот Северна Македонија беше добар предлог и не сум сигурен дека било кој следен предлог што би бил искамчен од наша страна ќе биде подобар.
  Во вакви има едно правило кое е многу непријатно за послабите страни, а тоа е дека секој предлог што ќе го добивате следен ќе биде полош од претходниот.
  Изјавата на господинот Никовски за мене е очекувана, тој не кажува ништо ново од она што го изјавуваше претходно. Позицијата на другиот советник на Иванов, господин Мирчев, дека Македонија треба да ги напушти преговорите со Грција во рамките на процесот Нимиц е исто така позната.  Celo intervju:


  http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=108647


  Kako mu go secat moralot na narodot toa e neverojatno...
  I toa samo posle nekolku saati od izjavata od Kabinetot na pretsedatelot deka Severna Makedonija ne e dobar predlog i deka treba da izlezeme od pregovorite...
  Gerovski sekako ne zaboravi da go kaze onaa koe so kodini ni bese kazuvano deka: SME POSLABATA STRANA...

  Ne gospodine Geroski nikako nema da prifatam deka sum poslabata strana ...
  NAprotiv....
   
 2. exlexmk

  exlexmk

  Член од:
  8 април 2008
  Мислења:
  6.341
  Допаѓања:
  614
  овие па у А1 ... кој релевантен гостин го канат ...
  да ни соли памет ... :kesa::kesa:
   
 3. Neemo

  Neemo

  Член од:
  24 ноември 2008
  Мислења:
  1.037
  Допаѓања:
  41
  :toe: нешто ново е ова ????
   
 4. Serpico

  Serpico Сковинистратор

  Член од:
  25 јануари 2007
  Мислења:
  11.157
  Допаѓања:
  661
  ABC, коментар?
   
 5. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  14.788
  Допаѓања:
  6.016
  Има предлог да ги прекинеме преговорите? Ако е вистина ова е најдобрата вест што ја имам слушнато во последно време.
   
 6. Branko is Back

  Branko is Back Im The Best

  Член од:
  16 мај 2009
  Мислења:
  114
  Допаѓања:
  8
  Можеби требаа да ги викнат Латас.
   
  На FOREX-Macedonia му/ѝ се допаѓа ова.
 7. dzonyb

  dzonyb

  Член од:
  7 октомври 2008
  Мислења:
  6.054
  Допаѓања:
  6.434


  Никовски: Република Северна Македонија апсолутно неприфатливо

  [​IMG]
  Предлогот за името, Република Северна Македонија, апсолутно го игнорира и директно и индиректно го загрозува постоењето на македонскиот народ“.


  link:
  http://alsat-m.tv/mk/vesti/zemja/13339.html
   
 8. Alex The_Great

  Alex The_Great

  Член од:
  1 ноември 2008
  Мислења:
  7.396
  Допаѓања:
  1.870
  за тебе Героски релевантен е?
   
 9. Katunec

  Katunec

  Член од:
  7 мај 2005
  Мислења:
  1.233
  Допаѓања:
  302
  Соросоидот Геровски воопшто не е релевантен, но тој ни е наметнат односно се наметнува во медиумите со сила за да ја гледаме неговата ружна муцка (за предавничката политика ич да не зборам).

  Ко да сме дебилни, демек “Северна Македонија’’ земете сега или полошо ве чека.Треба да ги одјебеме и да излеземе од преговорите. Соросоидите нека најдат друг извор за заработување.
   
 10. Branko is Back

  Branko is Back Im The Best

  Член од:
  16 мај 2009
  Мислења:
  114
  Допаѓања:
  8
  Секој човек има право на мислење, и нормално Геровски е порелевантен фактор од Латас.
   
 11. Alex The_Great

  Alex The_Great

  Член од:
  1 ноември 2008
  Мислења:
  7.396
  Допаѓања:
  1.870
  во што?
  во ставот за промена на име? идентитет? јазик?
  во тоа е порелевантен?
   
 12. Branko is Back

  Branko is Back Im The Best

  Член од:
  16 мај 2009
  Мислења:
  114
  Допаѓања:
  8
  Стабилизирај се малце, можеби сега си млад и ти врие крвта и не размислуваш рационално. Северна Македонија е одличен предлог.
   
  На acetetovo и DarthMakedon им се допаѓа ова.
 13. dzonyb

  dzonyb

  Член од:
  7 октомври 2008
  Мислења:
  6.054
  Допаѓања:
  6.434

  A tvoe mislenje okolu tezata na Gerovski...
  Bi se soglasil li ti so predlogot Severna MAkedonija...
   
 14. goodman_91

  goodman_91 Бубалица

  Член од:
  2 јануари 2008
  Мислења:
  1.342
  Допаѓања:
  26
  И после комуњарите биле патриоти за Македонија. Чист пример е постот на комуњарот Branko is back
   
 15. Alex The_Great

  Alex The_Great

  Член од:
  1 ноември 2008
  Мислења:
  7.396
  Допаѓања:
  1.870
  Република Македонија со македонски јазик и идентитет е одличен предлог
  се останато нечини
   

Сподели преку: