Германското ПВО возило “Гепард’’

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Германија сака да заштеди 30 милиони евра со тоа што ќе го исфрли од употреба Гепард. Германскиот воен буџет инаку е 30 милијарди евра. Ми делува како доста глупава одлука.

Гепард е конципиран во 1960-тите и развиен во 1970-тите, но последниве години е освежен со нај технички новитети.

Најверојатно е најнапредно оклопно ПВО возило на светот.

Рамката е превземена од тенкот Leopard 1 со комплетна NBC заштита за војниците внатре.

Проектилите се компјутерски насочени со можности за разликување меѓу свои и непријатели. Fire and forget.

Ајде ако има некој со познавања од ПВО да се искаже за системов односно за ваквиот потег на германската влада? Мене ми делува на лудило.

 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.658
Поени од реакции
8.116
Ова возило е наменето за студената војна и не може да се носи со ракетите кои ги испалуваат денешните авиони, едноставно е лесна мета за проектилите кои се против радари.

 
B

Black Guard

Гостин
Таман е сдистемот со солиден радар за навремена детекција и 5 км домет на топовите,друга предност е што исто така може истите топови да носат противоклопна муниција,но негативност и тоа огромна е тенковската шасија од леопардот што го прави тежок цели 405 тони а згора на се и без никаква одбрана од хеликоптери иако радарот детектира на далечина од 15 км кога системот има само топ.

Моментално онашто е јасно е дека Германците сакаат Систем налик Тунгуска кој истовремено ќе биде вооружен со ПА топ но и со ракети(кај тунгуска максимум дометот е 18км!!) е сега германците некако не се сигурни што да одберат т.е дали да Интегрираат АИМ9X ракети на систем со нова шасија (го земаат предвид Боксер(скај фла) која би ја модифицирале да одговара на потребите


Очигледно увидоа дека мора да имаат одбрана и од хеликоптери и авиони т.е мобилни системи кои ќе ја штитат војската е сега има опција скај фла да поседува покрај топ и Ракети(минимум 2) и вториот план и мислам подобар е да дејствуваат комбинирано (или Лора) со замената на Роланд ,Всушност еве го и прототипот но не се знае дали ќе му додадат ракети или ќе делува комбинирано соили да го купат полскиот ЛОРА(кој има добиено неколку награди за САМ систем иако е само со Топ,но модификација со стингер или АИМ9Х не значи дека е невозможна,патем индија го одбра ЛОРА)

Инаку ова е РоландА неговата замена која ќе треба да функционира со скајфла е Озелот кој сега е со стингер но наскоро ќе ја добие LFK NG Со што ќе добие домет од 10 км и висина од 6 км што не би било конкурентно ниту на тунгуска ниту на панцир,всушност западниве земји немаат конкурентен САМ кој ќе може со сигурност да реагира прв против хеликоптер Но сепак доволно на пример,ова е озелот
И Грција порача исто така неколку.Само би напоменал дека авистина ме чуди зошто па замена на роланд иако дометот му е 8 км,сепак нудеше можности невидени,а и се докажа соборувајќи неколку Ирански авиони,Британски за вренме на десерет сторм и еден А-19 но поентата за можностите е во фактот што покрај стандардната ракета може да му се вгради и мистрал,ФИМ-92 стингер,ВТ-1(ракета на кроатл)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom