Германски јазик

Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Јас одев 6 месеци на курс и научив само основни работи. Тешко ми одеше а и реално многу малку труд вложив. После некое време го почнав на нет курсот на Дојче Веле. Искрено да се посвети човек може да научи доста, барем да се разбере. На дојче веле имаше курсеви до Б2 ниво што е сосема доволно за почеток, понатака само гледање филмови без превод и читање книги и нормално подолг престој во Германија.
Нормално дека е тешко сам да се учиш некој јазик, но не е невозможно, особено ако знаеш англиски, можеш да најдеш милион курсеви он лине.
Само желба и учење треба ништо повеќе.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Ова ми е стварно јако видео а и богами вистина е!

 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Еве кој сака у Скопје часеви телефонче 070-330-591. 250 денари од час (60мин).
 
B

Borg_Drone

Гостин
А дека ти е лоша граматиката јасно ти е нели?
А дека одговорот ми е од на дедо Ное времето јасно ти е нели? Или пак ај ако не цитирај ме со коментар од основно......Друго, можеби сум го напишал коментарот во брзање, од кај па ти знаеш какви ми се на мене познавањата по германска граматиката, си учел со мене лично?
Него ај тебе да те видам како „експерт“ сега кажи ми тука што ми е погрешно, бидејќи се јави тука на „овој што му е лоша граматиката со коментар од пред година и пол“ да му објаснуваш....
 
Член од
29 март 2013
Мислења
266
Поени од реакции
238
А дека одговорот ми е од на дедо Ное времето јасно ти е нели? Или пак ај ако не цитирај ме со коментар од основно......Друго, можеби сум го напишал коментарот во брзање, од кај па ти знаеш какви ми се на мене познавањата по германска граматиката, си учел со мене лично?
Него ај тебе да те видам како „експерт“ сега кажи ми тука што ми е погрешно, бидејќи се јави тука на „овој што му е лоша граматиката со коментар од пред година и пол“ да му објаснуваш....
Igorce mk hat dir schon gesagt,und alles was er gesagt hat ist richtig.

So ist richtig mein lieber;)
ich weiss es nicht wie lange das hier steht,ich hab's Gestern gelesen.
Nimm das nicht so ernst.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Igorce mk hat dir schon gesagt,und alles was er gesagt hat ist richtig.

So ist richtig mein lieber;)
ich weiss es nicht wie lange das hier steht,ich hab's Gestern gelesen.
Епа затоа се проверува пред да се збори нешто.И, тука и ти имаш пак грешка....И како се вика овој процес во германската граматика со ставање на помошниот глагол после глаголот во партицип два?
 
Член од
29 март 2013
Мислења
266
Поени од реакции
238
Епа затоа се проверува пред да се збори нешто.И, тука и ти имаш пак грешка....И како се вика овој процес во германската граматика со ставање на помошниот глагол пред глаголот во партицип два?
Каде хехе?
 
B

Borg_Drone

Гостин
Значи не е работата да одиме и да бараме до детал грешки, ете, и јас на пример ти најдов грешка сега и што правиме, лоша граматика нели?
Ме цитираш за коментар пред скоро две години напишан и напишан набрзина и ми велиш дека сум имал грешка а самиот правиш грешки :(.
--- надополнето: 8 август 2013 во 13:57 ---
Да,да запирка пред и.
Тоа сакав само да контролирам дали внимаваш.
Добар си седи 5 :)

Овие финти на мали деца кажувај им ги...
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Македонски да пишувате граматички нема да бидете 100% исправни, а не пак Германски. Дај не заебавајте со вакви преписки. Туку пишете како полесно да се научи за да може човек да се разбере.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
266
Поени од реакции
238
Македонски да пишувате граматички нема да бидете 100% исправни, а не пак Германски. Дај не заебавајте со вакви преписки. Туку пишете како полесно да се научи за да може човек да се разбере.
Читај германска литература и комуницирај на германски ако имаш можност.
Лесно нема никаде:)
Посебно граматиката им е без врска,нелогична.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Читај германска литература и комуницирај на германски ако имаш можност.
Лесно нема никаде:)
Посебно граматиката им е без врска,нелогична.
Читам, слушам, гледам, зборувам...Граматикава едноставно неможеш да не ја згрешиш. После колку години живеење на Германско подрачје ќе можеш барем со 90% граматички да си исправен?
 
B

Borg_Drone

Гостин
Лекот му е само германска литература.Може на почетокот ќе чувствуваш како сака мозокот да ти рипне од черепот и да фати да бега, ама се исплати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom