Германски јазик

Член од
5 јануари 2008
Мислења
531
Поени од реакции
613
А дали овој Dunden, ќе ми помогне мене како почетник или е за понапредни ученичиња?
Не е за понапредни. Професорката која мене ми предаваше (предава на Гете институтот во Скопје) не учеше уште при почеток на А2 да го користиме Duden. И ми рече дека ниеден германско-македонски речник не е добар.

На почеток е тешко секако. Но, добро е од почеток да се стекне навиката. Моја препорака е прво да се провери непознат збор на makedonisch.info, па после на Duden.
 
Член од
10 март 2014
Мислења
836
Поени од реакции
766
Не е за понапредни. Професорката која мене ми предаваше (предава на Гете институтот во Скопје) не учеше уште при почеток на А2 да го користиме Duden. И ми рече дека ниеден германско-македонски речник не е добар.

На почеток е тешко секако. Но, добро е од почеток да се стекне навиката. Моја препорака е прво да се провери непознат збор на makedonisch.info, па после на Duden.
Знам дека се има на интернет, секаков вид на материјали но мене идејата ми е да се одалечам од компјутерот, да имам нешто опипливо па макар и да не е речник па во комбинација да учам.Сега за сега сум на Duolingo.
 
Член од
14 јуни 2017
Мислења
10
Поени од реакции
2
Zdravo, me interesira iskustvo od onlajn kurs po germanski od goethe-institut
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
77
Поени од реакции
22
Здраво на сите! Ве молам да ми кажете најповолна цена за германски јазик за Б2, и дали тоа всушност помага за подобра работа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom