Германија ќе му враќа на Косово 14 илјади бегалци

ACER

=Сандокан=
Член од
14 мај 2008
Мислења
193
Поени од реакции
7
Во која ситуација????? Не ги спасуваа од Арачиново тие кои на нас пукаа??? Не беше работата ако те пука со пиштол вратиму со пиштол, ако ти окара Мајка окарај му Мајка,... Така беше..............Ако Македонија не ја запраше воената интервенција ние ќе бевме под санкции, сигурно исто како и Србија, НАТО ќе интервенираше 100% ако не запревме...
 
B

Borg_Drone

Гостин
Во која ситуација????? Не ги спасуваа од Арачиново тие кои на нас пукаа??? Не беше работата ако те пука со пиштол вратиму со пиштол, ако ти окара Мајка окарај му Мајка,... Така беше..............Ако Македонија не ја запраше воената интервенција ние ќе бевме под санкции, сигурно исто како и Србија, НАТО ќе интервенираше 100% ако не запревме...

Македонија немаше да биде под санкции, прво соработка поставивме со НАТО уште во 1999 година и Македонија за разлика од Србија нема минато поврзано со масакри, окупации, тероризирање на население и ред други работи.Во Арачиново беа спасувани од Американци со нивни камиони и др., но не и од НАТО.Во кампањата „Сојузнички сили“ (самото име ти кажува) не учествуваше само Америка.И НАТО не може туку така да бомбардира земја, ако беше така лесно досега ќе го избомбардираше Иран, ќе го бутнеа Садам од власт уште во 1989 година и.т.н.
НАТО реагира само тогаш кога ќе ја добие прво битката дипломатски, па откако ќе ја добие битката дипломатски, тогаш настапува воено.
А кажи ми Македонија која црна дамка ја има од минатото?Тоа што служеше како транзитна земја за доставување ресурси во бомбардирањето што траеше седумдесет и два дена?!
Интервенција немаше да има никако, можеби односите ќе беа ладни, но далеку од тоа дека ќе ни се случеа санкции но и воени интервенции.Тоа го користат денешните наши политичари како оправдување.
Цел живот, ќе ни се случи ова, ќе ни се случи она тогаш кога веќе така размислувате и мислите дека не можеме да реагираме, подобро да одиме под управа на некоја друга држава.Што ќе ни е независност?!
Ако е за така, тогаш зошто не пишеш овде нешто и за Киро и неговиот начин на обликување на Македонија?Дај ќе му обезбедиме и место во алеата на великаните во градот на мртвите Бутел, што викаш?
 

ACER

=Сандокан=
Член од
14 мај 2008
Мислења
193
Поени од реакции
7
Мене за Киро не ме интересира, Трајковски ти го напаѓаш за нешто со што бил принуден да го направи, НАТО ќе не нападнеше ако не запревме дека се појаки од нас нормално и ќе добиеа а ние ке изгубавме многу, НАТО не напаѓа само појаки, зошто не ја санкционираја Русија кога со прекумерна сила за 5 дена ја срамни Грузија, кај беше тогаш НАТО да реагира, или од лижеше ја наместија Грузија и уште ја окарактеризираја како агресор, Македонија беше нападната а некои сосем трети што ни се прат пријатели ги спасија тие што маваа на нас и тоа го сметаш за пријател??? Ладни односите ни се од секогаш кога биле подобри, заглавивме со името што во следнива 10 години нема да се реши, ни едните ни другите попуштаат, Само Турција е ЕДИНСТВЕНАТА земја кој никогаш не и работела зад грб на Македонија, Америка фала и за нив за сета подршка и помош ама си гледаат тие овде интереси и тоа е исто што и Србија гледа со Русија и кои се надеваат на помош ама Русија ако има интерес тогаш ќе видиш помош ако не кој те ебе е работата....
 
B

Borg_Drone

Гостин
Трајковски ништо не беше принуден да направи, имаше опција да одбере; он одбра Охридска капитулација наместо борба.Згора на се го продадовме Телеком под изговор дека „требаат пари за оружје“.Колку пари само се испраа од таа приватизација, згора на се нарачавме четири SU-25 frogfoot и неколку MI-17 за на крај да потпишеме капитулација.

И знам дека НАТО не напаѓа само појаки, него напаѓа земји за кои има доволно аргументи да нападне.А и на Русија знае НАТО како да одговори, не го прави тоа воено но го прави на сосем друг начин.

И тука има баланс на силите помеѓу НАТО и Русија, и Русија не интервенираше во Грузија без причина. ;)

И Турција си гледа свои интереси, не само Америка.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Znaci kakvi zeleni kese istresat :) tesko nekoj da moze da gi izmeri.kakva vrska ima trajkovski so emigrantite vo germanija i koj dade 120000 drzavjanstva na kosovarite.:vozbud:GERMANIJA AKO SAKA USTE UTRE KE GI OTSELI SITE EMIGRANTI I NIKOJ NE I MOZE NISTO , A KOSOVARITE I BILO KOJ KESI SI SVITKAT OPASOT I MARS OD TAMU KAJ STO SI DOSOLE:)

TRAJKOVSKI NEBIL PRINUDEN? HAHAHA:pos2::pos2:
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Македонија немаше да биде под санкции, прво соработка поставивме со НАТО уште во 1999 година и Македонија за разлика од Србија нема минато поврзано со масакри, окупации, тероризирање на население и ред други работи.Во Арачиново беа спасувани од Американци со нивни камиони и др., но не и од НАТО.Во кампањата „Сојузнички сили“ (самото име ти кажува) не учествуваше само Америка.И НАТО не може туку така да бомбардира земја, ако беше така лесно досега ќе го избомбардираше Иран, ќе го бутнеа Садам од власт уште во 1989 година и.т.н.
НАТО реагира само тогаш кога ќе ја добие прво битката дипломатски, па откако ќе ја добие битката дипломатски, тогаш настапува воено.
А кажи ми Македонија која црна дамка ја има од минатото?Тоа што служеше како транзитна земја за доставување ресурси во бомбардирањето што траеше седумдесет и два дена?!
Интервенција немаше да има никако, можеби односите ќе беа ладни, но далеку од тоа дека ќе ни се случеа санкции но и воени интервенции.Тоа го користат денешните наши политичари како оправдување.
Цел живот, ќе ни се случи ова, ќе ни се случи она тогаш кога веќе така размислувате и мислите дека не можеме да реагираме, подобро да одиме под управа на некоја друга држава.Што ќе ни е независност?!
Ако е за така, тогаш зошто не пишеш овде нешто и за Киро и неговиот начин на обликување на Македонија?Дај ќе му обезбедиме и место во алеата на великаните во градот на мртвите Бутел, што викаш?
Абе не биди наивен/на не издадоа Американците наредба за прекин на огнот во Арачиново, издаде Хавиер Солана, т.е. индиректна наредба на Американците на НАТО, за да ги извадат инструкторите на САС, Легија на Странците и Блеквотер(американска приватна војска) инаку авионите во Италија беа спремни да го срамнат Скопје со земја ако не ја послушавме наредбата. Зошто резервистите од фронтот од Арачиново дојдоа со оружје пред Собрание пукаа со калашникови во вис, Хавиер Солана извлече жива глава. Странците се молеа да престане тоа лудило.

Мало потсетување на настаните во 2001

Германија ќе му враќа на Косово 14 илјади бегалци од војната во 1999 година.

Владите на двете земји потпишале договор дека враќањето ќе биде етапно, по две и пол илјади луѓе годишно.

Се работи главно за Роми и Албанци. Германската власт со години ги охрабрува косоварите да се вратат дома поткрепени со парична помош.

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=122081
Не го прави тоа само Германија, истото е и со Данска, каде им дава на сите имигранти исклучиво муслимани, пари и со платен авионски превоз обезбеден од Данската влада ги носи во земјите од каде потекнуваат. Белгија зашто не ги прима Албанците од Кумановскиот крај и овие тепачиве од Шутка. Демек немало работа, како да не. Од авион се гледа зашто не им дава политички азил.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Абе не биди наивен/на не издадоа Американците наредба за прекин на огнот во Арачиново, издаде Хавиер Солана, т.е. индиректна наредба на Американците на НАТО, за да ги извадат инструкторите на САС, Легија на Странците и Блеквотер(американска приватна војска) инаку авионите во Италија беа спремни да го срамнат Скопје со земја ако не ја послушавме наредбата. Зошто резервистите од фронтот од Арачиново дојдоа со оружје пред Собрание пукаа со калашникови во вис, Хавиер Солана извлече жива глава. Странците се молеа да престане тоа лудило.
Bre, spremni bile avionite da poletaat od Aviano.Bea spremni.......spremni za prskanje so pips protiv komarci taa sezona, snemalo zalihi vo Makedonija.Abe kakov blekvoter zeitgeist, Sv.Pavle i Trifun macenikot, Amerikancite dale naredba za prekin na ognot, toa e tochno no nikogash ne rekoa deka ke ne bombardiraat ili pak deka ke izvrshat sankcii, toa go koristat nashive ebi vetar tralalajki kako opravdanie.Intervencija nemashe nikogash da ima, nitu pak ke imashe i pokraj prekinot na ognot koj beshe prifaten od nashite, no ne bea prinudeni normalno. Amerika kako najvilatelna zemja i najmokna zemja ne mozhe da napaga bez prichina.A koja prichina ke im ja dadevme ako ne se soglasevme na prekin na ognot?Prichinata za branenje na sopstvenata drzhava od teroristichka organizacija?
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Bre, spremni bile avionite da poletaat od Aviano.Bea spremni.......spremni za prskanje so pips protiv komarci taa sezona, snemalo zalihi vo Makedonija.Abe kakov blekvoter zeitgeist, Sv.Pavle i Trifun macenikot, Amerikancite dale naredba za prekin na ognot, toa e tochno no nikogash ne rekoa deka ke ne bombardiraat ili pak deka ke izvrshat sankcii, toa go koristat nashive ebi vetar tralalajki kako opravdanie.Intervencija nemashe nikogash da ima, nitu pak ke imashe i pokraj prekinot na ognot koj beshe prifaten od nashite, no ne bea prinudeni normalno. Amerika kako najvilatelna zemja i najmokna zemja ne mozhe da napaga bez prichina.A koja prichina ke im ja dadevme ako ne se soglasevme na prekin na ognot?Prichinata za branenje na sopstvenata drzhava od teroristichka organizacija?
Имам тетин во Србија, веднаш по наредбата за прекин на огнот, другиот ден и се јавува на баба ми на телефон со плачење да дојде со колата да не земе кај него зошто во Србија прикажале снимки каде еден американски командант кажува ако не се попушти во арачиново, ќе ја снајде и Македонија истата состојба како Србија.

Причина ќе ни дадеа они за да не нападнат, со тоа што ќе ја лажеа светската јавност дека во Арачиново се наоѓаат американски, британски и француски "невини"државјани и нивната безбедност е загрозена од страна на Македонската војска и мора да се интервенира за да им се спасат животите во случај да не попуштевме.

Распрашај некој припадник од полицијата и војската кои биле на тој фронт да ти каже сто се случувало. Јас се распрашав и ми кажа еден припадник на Волците кои беше во тоа време на првите борбени редови што се работело во Арачиново тој период. Не за џабе отидоа резервистите со полна опрема пред собрание и пукаа рафали во воздух
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
Доста чукавте празна слама... никој не знае што ќе беа нивните следни чекори доколку не се прекинеше акцијата!
Не треба многу мислење за да сватиш што се случувало.

Нашите не ги обвинувам што се откажале од акцијата заради стравот од санкции и бомбардирање или што ти јас знам, единствено се патетични бидејќи не ја завршиле акцијата до крај по секоја цена.

Денес работите ќе беа многу појасни :wink:


Конкретно на темата : Се надевам дека во најблиска иднина ќе имаме вистински политичари и Македонци кои ќе расчистат со косоварите во Р. Македонија, еднаш за секогаш.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Kako што се вели на крајот од видеото : „Пораз на Македонските политичари“ !
Ми се чини дека за секој пораз се виновни тие и единствено што ме плаши е дека ќе продолжат и понатаму да не поразуваат.
А оние кои не се сигрни за судбината на Македонија, нека видат како Македонскиот народ реагира кога е вистински загрозен. 2001 пред собрание и околу Арачиново, ама мислам доколку има следен пат (не дај Боже) нема да ја повториме истата грешка.
Да, само денес чувството на македонскиот народ за патриотизам е на најниско ниво, благодарение на политичарите и не верувам дека биде како протестите во 2001. Чист пример земи прошлата недела ако беше на протести пред грчката амбасада имаше едвај 50луќе. Кога дојдов и видов, се разочарав од бројката.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Пријателе извини но оваа работа никогаш немаше да се случи.Треба да сме некоја ептен забутана вукоебина како ДР Конго, за да се случи такво нешто.А во Македонија за време на конфликтот имаше репортери од сите страни.
А од гласини веќе преку ........... ми е.Од полицијата еден ќе ти каже друго, трет ќе ти каже трето или пак како им одговара на нивните обоени газди така.:wink:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Сте избегале од темата.
Темата е дека никоја западно европска земја нема да толерира имигранти, особено до вакви, ем муслимани, ем поврзани со дрога, шверц на луѓе и кој сакаш криминал наброј го.
Нормално е дека не сакаат такви ликови да им се мотаат во земјата.
Albanian mafia

Albanian mafia steps up people smuggling

Ние ги знаеме кои се и за што се способни Албанците, убаво е да се види кога и цел свет го разбира тоа.
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
Епа што пишав јас погоре, во текстот под видеото. Знаеш ли зашто Белгија, не им даде азил на Албанците и Ромите, ко божем немало работа. Прво зошто се муслимани, а второ зашто има еден дел од нив (не велам дека сите) кои сигурно ќе се занимаваат нелегален безнис и криминал. Само да ги прашам, дали во Белгија така би ги толерирале како кај нас во Македонија. Дали таму нема да плаќаат данок. Една мала грешка и метла.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Ние ги знаеме кои се и за што се способни Албанците, убаво е да се види кога и цел свет го разбира тоа.
Еxactly. Затоа тие 14 иљади Косовски бегалци што Германија ги враќа, се роми.

Убава е веста, за нечии уши. Јебо те зец и македонски новинар со "шокантен наслов".

Check yourself before you wreck yourself.
 
?

..........

Гостин
Роми се, колку што беа роми овие од Белгија што ѓи вратија толку и овие.
Кој сака косовари да рани во сопствена држава, тоа се се криминалци, мафијаши, трговци со дрога, бело робје и + сите се со расипани заби...

Германија нема лабаво...а се надевам ке се затегне и овде. :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom