Германија денес

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.849
Поени од реакции
10.201
Економијата стагнира, невработеноста се зголемува, Германија веќе не е во центарот на светските случувања и достигнувања, се повеќе и повеќе германски студенти заминуваат во странство да учат усовршуваат и работат.

"Ако бев помлад ќе одев да работам Кина" - Albrecht Graf Goertz, легендарен дизајнер на BMW кој ги дизајнираше моделите 503 и 507 родстери.

Ова е само еден мал дел од текстот објавен на Expatica's German News in English: Is Germany Cool?

Што мислат нашите кои се запознаени со ситуацијата од прва рака? Каква е споредбата од пред неколку години и денес?
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
а јас ко пишав дека не ги сваќам нашите шо сакат да дојдат тука, ќе ме истепавте ;р)

на Германија и предстојат тешки денови, многу тешки... и не само на Германија, ама Германија е слика-прилика како може да се живее навистина раскошно, и во кратко време луѓето да дојдат на работ на егзистенција...

не се само 5 милиони невработени проблемот

ниту милионите странци кои или не се интегрирани поради ароганција и глупост на одредени структури во администрацијата, или самите одбиваат да се интегрираат поради вишок на глупост донесена со себе од „стари крај“

едноставно, погрешната фреквенција и ниво на мислење, која ја практикува добар дел од нашата раса, не донесоа таму кај шо не донесоа

само да сме живи и здрави и да видиме

дали сами ќе се рокниме, или некој метеор или некакви вселенски бродој...

ама во секој случај, ПРИРОДАТА нема да ни дозволи поќе зијан да прајме во универзумов

а кој сака да знае за податоци од берзи и економија...

ма ебем ја економија и „умот“ шо го носи „економијата“ (материјализмот) со себе

лаги со опашки, Матрикс
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Germanija "pishti" so 5% nevrabotenost?A nam ni e "prekrasno" so 40-50% nevrabotenost?Pa ajde be bidete realni barem ednash vo zivotot vie vo dijasporata,zarem ne znaete deka Makedonecot raboti za plata od 100 evra mesecno a cenite se duri i poskapi od germanskite na nekoi proizvodi.Pa ako Germanija "pishti" nie treba da si go "trgneme" kuburot,oti se naogame "pod dnoto".Na Germanija i predstojat teshki denovi,mnogu teshki,tolku teshki shto za brzo vreme nema da mozat da pijat po 20 piva na den tuku samo 19.
Pred Makedonija ima svetla idnina,se ceka moment da oskape strujata za 50% a so toa i se shto znaci "zivot" za Makedoncite.Odvaj cekame da se izbrkaat ushte 20 000 rabotnici vo cii firmi visi stecajot na vrata,pa im bilo losho na Germancite.......
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.849
Поени од реакции
10.201
Ај кога ќе одмориш, продолжи со кажувањата! :) Одлично, од сите најдобро ја наслика реалноста моментално во Германија. Меѓутоа, оние 500 евра минималец за станарина, ајде наброј ни уште колку одат минимално за храна, минимално за превоз и останатите трошкови, и колку е минималната плата и што е всушност денес минимален доход во Германија? Што отприлика ќе работиш и колку часови дневно. Нормално не земаме во предвид паралели како Берлин и Франкфурт или Минхен со Хамбург, бидејќи различна е заработувачката и потрошувачката, него глобално земено како би стоеле работите во оваа смисла. Јас доста малку имам поминато во Германија и не можам баш да објаснам, верувам ти знаеш многу подобро.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Sepak Germanija ima socijalna politika,toa ne smeete da go zaboravite.Ako nemash rabota ti dobivash socijalen stan so plateni javni davacki a ke dobiesh i nekoe evro kolku da preziveesh.Vo makedonija dobivash stan pod nekoj most ili kraj nekoja reka "sklepan" od kartoni i drug otpaden materijal,mozebi ke dobiesh po pola evro na den da kupish leb kako socijalen slucaj a od rabota ti preostanuva "preturanje" po kontinjerite za gubre kade mozebi ke najdesh kutija so margarin vo koja ima ostanato eden "namaz" za lebot shto mozebi si go dobil od socijalnoto da ti bide povkusen.
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
Angela напиша:
Ah taa socijalna politika :). Ok, ja ima vo pravo si, no sigurno ne si slushnal deka istata institucija si gi bara parite nazad, a toa znachi deka korsnicite na vakvata socijalna pomosh se dolzhni da rabotat "eineurojob" ili vo prevod, dolzhni se da rabotat za edno evro na den. Rabota koja im ja naogaat i dolzni se da ja prifatat ili vo sprotivno go gubat pravoto na koristenje socijalna pomosh. Se poveke i poveke se voveduva americhkiot sistem na politika. Vo zdravstvoto veke nekolku godini e vovedena participacija, a toa znachi dolzni sme da plakame po 10 evra sekoi tri meseca.Ok, ne e nishto ova ako se raboti za samo eden chlen. No povekechleno semejstvo i toa kako go oseka ova kako plus tovar. Ako se naoga pa vo bolnica.. togash si plaka po 10 evra od den. Zdravstvenoto osiguruvanje gi plaka samo onie najefitnite lekovi dodeka za nekoi poskapi.. ke morash sam da si izdvoish od tvojot sopstven budzet. Pred nekoj den na TV slushav deka Megunarodniot sud ja kritikuva germanija i ja ima smesteno na prvo mesto na rang listata po nepochituvanje na osnovnite chovekovi prava. pr. se napushtaat vraboteni koi rabotele po 30 godini vo firmata a se izmegu 50 i 55 god.starost, shto znachi ne se ni za vo penzija bidejki ne go ispolnuvaat uslovot 65 godini starost za penzija, niti pak imaat shansa za drugo vrabotuvanje vo druga firma bidejki normalno rabotnata sposobnost im e namalena.

Prosjaci.. i onie shto gi prevrtuvaat kontejnerite gi ima i ovde a gi ima vo cel svet.

Potsetete me :) dajte inspiracija da izdrdoram ushte neshto :)
"eineurojob" sega slusnav na vesti morat da rabotat edno euro na saat a ne na den
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
ABC напиша:
Sepak Germanija ima socijalna politika,toa ne smeete da go zaboravite.Ako nemash rabota ti dobivash socijalen stan so plateni javni davacki a ke dobiesh i nekoe evro kolku da preziveesh..

koj ti go kaza ova????????????????????:raz: :lud:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
LouWeed напиша:
koj ti go kaza ova????????????????????:raz: :lud:

Go vidov so svoi oci.Stanovite se solidni a socijalnata im okulu od 300 evra.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.849
Поени од реакции
10.201
Во Холандија социјалката е 800 евра, ама давачките многу поголеми. Даноците се едни од највисоките од цела Европа. Германија е доста поефтина и помали давачки има од данок до осигурување здраствено/пензиско.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Angela напиша:
Vo zdravstvoto veke nekolku godini e vovedena participacija, a toa znachi dolzni sme da plakame po 10 evra sekoi tri meseca.Ok, ne e nishto ova ako se raboti za samo eden chlen. No povekechleno semejstvo i toa kako go oseka ova kako plus tovar. Ako se naoga pa vo bolnica.. togash si plaka po 10 evra od den.
Кај нас се плаќа многу повеќе за ова.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.849
Поени од реакции
10.201
Како нема врска социјалната помош со невработеноста? Ако си невработен - добиваш социјална помош. Тоа би било како да работиш за мали пари некоја работа.
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Андроник напиша:
Како нема врска социјалната помош со невработеноста? Ако си невработен - добиваш социјална помош. Тоа би било како да работиш за мали пари некоја работа.
е у германија тоа не е социјална...туку ARBEITSLOSENGELD....тоа ти е враќање пари што со години си ги уплатил у министерство за работа кога работиш,значи плаќаш месец за месец у фондот за после кога си невработен да добиеш помош,ама со плаќање кирија и други работи што беше спомнато тоа врска нема........а социално е сосема друга работа.........
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
јасно ми е тоа.......зборот ми беше дека не е социална......како беше кажано........
 

Kajgana Shop

На врв Bottom