Германија го укинува правото на вода, истата ќе се наплаќа

  • Креатор на темата Daedalus
  • Време на започнување
D

Daedalus

Гостин
Бундестагот: Водата не е основно човеково право

Повеќето членови на германскиот парламент кренале рака за законот со кој правото на вода се исфрла од листата на основните човекови права.


Станува збор за своевидна цивилизациска придобивка што Обединетите нации ја усвоија по Втората светска војна.

299 пратеници во Бундестагот сметаат дека водата не е човеково право и гласале за продажба на водата на корпорации, 75 од нив не се заинтересирани за оваа тема и не гласале, 124 пратеници немаат никакво мислење за човековите права и гласале воздржано, а само 122 пратеници гласале против приватизацијата на водата.

Реакциите на оваа вест засега се противречни во некои земји што сметаат дека усвојувањето на овој закон е во најмала рака шокантно, бидејќи правото на водата како универзално човеково право се исфрла од листата на загарантираните човекови права.
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
194
Поени од реакции
101
Не сфаќам, зарем ние не ја плаќаме водата во Македонија ?
Дали до сега не се плаќала во Германија?
 
D

Daedalus

Гостин
Не сфаќам, зарем ние не ја плаќаме водата во Македонија ?
Дали до сега не се плаќала во Германија?
Ја плаќаме, но фонтани за вода која се пие постојат насекаде низ градот, доколку си бездомник и побараш вода, истата мора да ти биде пружена како твое основно човеково право.
Е сега нема. И да ти се пие вода, а немаш од каде, мораш да си ја купиш или капут:X3:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Оваа тема не е за ЧДА дефинитивно, ќе ја преместам во Свет.
Реков еднаш, ќе кажам пак: Кој го изгласал ова, да го пуштиме во пустина со вода во едно капаче од Кока-Кола, да видиме дали и после тоа ќе го држи истиот став. Идиотизам.
Нека приватизираат/продаваат, ок, се тоа, ама не мора вакви долни работи да прават.
 
Член од
18 ноември 2010
Мислења
194
Поени од реакции
101
Ја плаќаме, но фонтани за вода која се пие постојат насекаде низ градот, доколку си бездомник и побараш вода, истата мора да ти биде пружена како твое основно човеково право.
Е сега нема. И да ти се пие вода, а немаш од каде, мораш да си ја купиш или капут:X3:
Фала на објаснувањето.
он топик: не верувам дека ова ќе се проследи.
 
Член од
16 март 2013
Мислења
78
Поени од реакции
95
ја сум мисле дека ова германциве попаметни луѓе биле.
водата не е право, водата е услов за живот. овие во парламентот изгледа немаат други закони за нив да расправаат, па сега се занимаваат со што ќе им текне.
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.734
Поени од реакции
7.547
Еве ја целосната одлука, на германски.Одбиен предлог со кој водата се прогласува за основно човечко право го Германија.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Дали то значи дека водата која при дожд од мој имот (покрив, двор) се слева на улица и оди во општинска канализација - општината ќе ми ја плаќа?
На пример наврнале ова година 1000 милилитри по квадрат, јас имам куќа со површина од околу 100 квадрати плус двор од 500 квадрати то ќе се помножи, ќе се оземе дел кој останал во почвата и рестото општината да ми го плати
 
D

Daedalus

Гостин
Дали то значи дека водата која при дожд од мој имот (покрив, двор) се слева на улица и оди во општинска канализација - општината ќе ми ја плаќа?
На пример наврнале ова година 1000 милилитри по квадрат, јас имам куќа со површина од околу 100 квадрати плус двор од 500 квадрати то ќе се помножи, ќе се оземе дел кој останал во почвата и рестото општината да ми го плати
Ваљда се подразбира водата за пиење само. Ама не сум сигурен. Ако е за било кој вид на вода, тогаш валидно е тоа што го кажуваш.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.046
Поени од реакции
6.655
ја сум мисле дека ова германциве попаметни луѓе биле.
водата не е право, водата е услов за живот. овие во парламентот изгледа немаат други закони за нив да расправаат, па сега се занимаваат со што ќе им текне.
ти добиваш бесплатен дом и храна па те чуди ова ?

Бундестагот е сосема во право - Државата го поседува вашиот газ,ќе си плаќаш за вода пошто таа е државно благо.....

повеќе не ме чуди зошто западните земји ја исфрлија регрутната војска и територијална одбрана
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Ваљда се подразбира водата за пиење само. Ама не сум сигурен. Ако е за било кој вид на вода, тогаш валидно е тоа што го кажуваш.
значи можам јас да не плаќам вода и да речам за пиење си купувам флаширана а со ова цел ден само се капам, вадам бавчата, мијам и перам низ дома. Цел ден нека грага од чешми.
 
D

Daedalus

Гостин
Бундестагот е сосема во право - Државата го поседува вашиот газ,ќе си плаќаш за вода пошто таа е државно благо.....
Колку што сфатив, они повикуваат на приватизација на водата. Не верувам државата да почне да ја наплаќа водата, пошто во спротива, чао демократско капиталистичка Германијо.
значи можам јас да не плаќам вода и да речам за пиење си купувам флаширана а со ова цел ден само се капам, вадам бавчата, мијам и перам низ дома. Цел ден нека грага од чешми.
И секако ќе се преселиш во Англија за да ти успее планов.
Ако живееш у Африка, можеш да си набавиш специјални препарати за складирање на атмосферската вода.
Цела атмосфера над твојот имот е твоја сопственост. Нема авиони поминување од таму:X3:
 

Stefus Corp.

Рационална Коза
Член од
22 август 2012
Мислења
2.097
Поени од реакции
1.821
До сега Швабите пиеле вода на државна сметка? Веднаш си градам базен во дневна и мало езеро за шатки во двор :)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Колку што сфатив, они повикуваат на приватизација на водата. Не верувам државата да почне да ја наплаќа водата, пошто во спротива, чао демократско капиталистичка Германијо.
Добро, да не се лажеме, со приватизација на водата, државата дебеееело ќе си заработи.:icon_mrgr:
 
D

Daedalus

Гостин
Добро, да не се лажеме, со приватизација на водата, државата дебеееело ќе си заработи.:icon_mrgr:
Па со оглед на тоа дека сопствениците на водата ќе плаќаат данок на државата за истата...Here we go:X3:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom