Геополитички (ре)структуирања на далечен исток

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
Апропо новите случувања на воено-политичкото оддалечување на Австралија од импотентниот ЕУ дел од НАТО пактот и приклонување на САД и Британија. Дојдов до едно видео на 60 minutes Australia. Не го знам каналов искрено, ниту пак знам дали има некаква тежина (тоа нека го кажат тие што живеат во АУ). Мене ми личи на рангот на Васко Ефтов. Меѓутоа реториката е јасна.

Но како и да е, интересна тема за муабет, која дефинитивно се надоврзува во политичките текови и оние во САД и делумно во ЕУ.

 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Апропо новите случувања на воено-политичкото оддалечување на Австралија од импотентниот ЕУ дел од НАТО пактот и приклонување на САД и Британија. Дојдов до едно видео на 60 minutes Australia. Не го знам каналов искрено, ниту пак знам дали има некаква тежина (тоа нека го кажат тие што живеат во АУ). Мене ми личи на рангот на Васко Ефтов. Меѓутоа реториката е јасна.

Но како и да е, интересна тема за муабет, која дефинитивно се надоврзува во политичките текови и оние во САД и делумно во ЕУ.

Касно им е веќе.Кинезиве им ја купија пола Австралија.Ќе им ја земат без испукан куршум.Исто ко србиве шо го изгубија Косово ,а ние западна Македонија.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Касно им е веќе.Кинезиве им ја купија пола Австралија.Ќе им ја земат без испукан куршум.Исто ко србиве шо го изгубија Косово ,а ние западна Македонија.
Ние и србите ја изгубивме демографски. Не глеам такво нешто во австралија.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.257
Поени од реакции
29.736
Документарецов е само наратива, медиумска подлога за пропагандата што им треба за претстојните активности против Кина... Излегувањето од Авганистан го најави ова.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.305
Поени од реакции
19.655
Од 01.01.2022 (пред некој ден) стапи на сила Regional Comprehensive Economic Partnership или на кратко RCEP. Ова е најголемиот слободен трговски договор во свет и вклучува 1/3 од светската популација и 1/3 од светската економија. Членки (засега) се Австралија, Брунеи, Камбоџа, Кина, Индонезија, Јапонија, Јужна Кореја, Лаос, Малезија, Мјанмар, Нов Зеланд, Филипини, Сингапур, Тајланд и Виетнам.



Договоров за слободна трговија ги опфаќа земјите од АСЕАН, Кина, Јапонија, Јужна Кореја, Австралија и Нов Зеланд. Јужна Кореија ќе го ратификува во февруару и ќе остане Индонезија да го ратификува (администрацијата што го потпиша влезот се уште е на функција).

Искрено, ова е претежно симболично бидејќи многу од потписниците веќе имаа договори за слободна трговија меѓу себе (практично сите, само Кина-Јапонија немаа ФТА ако не се лажам). Но сепак, трговијата ќе види поголема либерализација така што има маргинални придобивки, но вистинската сеизмичка промена (Кина-Индија ФТА) не се случи. Исто така, RCEP би требало да ја поедностави прекуграничната трговија со регулаторната стандардизација.

Симболичната победа е во претставувањето на Источна и Југоисточна Азија како шампиони на меѓународната слободна трговија и глобализација во време кога се гледа затварање на економиите во другите делови на светот. Теоретски, исто така, ги формализира трговските односи меѓу сите вклучени страни - идејата е дека трговските услови на потписниците отсега ќе бидат поотпорни на меѓудржавното политиканство.

Она што ќе биде интересно да се види е дали некоја друга држава ќе се потпише на RCEP во иднина (таа е отворена за нови потписници откако ќе поминат 18 месеци од ратификацијата). Новата држава што ќе влезе во договорот во основа се формализира и ги обврзува договорите за слободни договори со поголемиот дел од азиско-пацифичкиот регион, така што кандидатот Х не мора да преговара еден по еден со Кина, а потоа Јапонија, а потоа АСЕАН, а потоа и Австралија.

2020_RCEP-15's_share_of_global_GDP.svg.png
ГДП номинална вредност 2020

Американските пундисти секако веднаш почнаа со закани со санкции.

 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
Апропо новите случувања на воено-политичкото оддалечување на Австралија од импотентниот ЕУ дел од НАТО пактот и приклонување на САД и Британија. Дојдов до едно видео на 60 minutes Australia. Не го знам каналов искрено, ниту пак знам дали има некаква тежина (тоа нека го кажат тие што живеат во АУ). Мене ми личи на рангот на Васко Ефтов. Меѓутоа реториката е јасна.

Но како и да е, интересна тема за муабет, која дефинитивно се надоврзува во политичките текови и оние во САД и делумно во ЕУ.

60 minutes e seriozna emisija i edna od najgledanite vo AUS. daleku e vasko eftov.

Касно им е веќе.Кинезиве им ја купија пола Австралија.Ќе им ја земат без испукан куршум.Исто ко србиве шо го изгубија Косово ,а ние западна Македонија.
Боље кажано не може да биде.

daj kazi sto kupile? definitivno se golem investitor vo AUS, mislam 8 ili 9ti najglem ama ovde stranec nemoze nisto da kupi bez dozvola od vladata, taka da nisto nemoze da kupat od strateskite raboti. ne gi pustija ni 5g mrezata da ja pravat nitu pak dobija dozvola za da investiraat u infrastrukturata vo AUS. kina drzi pomalku od 2,5% od zemjodelskata zemja vo AUS i toa 90% e na kusorcen lizing (9 god i pomalku). preplatija dosta AUS kompanii za hrana sto e OK, sekako ja hranime pola azija ali toa ne e problem.

kina ima 100 pati poveke investirano vo USA i drzi USA dolari i hartii od vrednost.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
60 minutes e seriozna emisija i edna od najgledanite vo AUS. daleku e vasko eftov.






daj kazi sto kupile? definitivno se golem investitor vo AUS, mislam 8 ili 9ti najglem ama ovde stranec nemoze nisto da kupi bez dozvola od vladata, taka da nisto nemoze da kupat od strateskite raboti. ne gi pustija ni 5g mrezata da ja pravat nitu pak dobija dozvola za da investiraat u infrastrukturata vo AUS. kina drzi pomalku od 2,5% od zemjodelskata zemja vo AUS i toa 90% e na kusorcen lizing (9 god i pomalku). preplatija dosta AUS kompanii za hrana sto e OK, sekako ja hranime pola azija ali toa ne e problem.

kina ima 100 pati poveke investirano vo USA i drzi USA dolari i hartii od vrednost.

Интересно претставено.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529

Интересно претставено.
skoro se e gresno...

se vide ustvari so covid toa... baska sto i infoto im e gresno toest zastareno... kineskite studenti se zameneti so indiski veke 5 god unazad na primer.

so kina sme vo ekonomska vojna veke 2 god odkako prestanaa da kupuvaat jaglen, vino i red drugi proizvodi. celosno e zamenet kineskiot pazar veke, edno vreme imase problem so mesoto ali i toa e veke resno.

so rastot na indonezija i prestrojuvanjeto na nivnata ekonomija od izvoz na rudi i surovini vo izvoz na preraboteni produkti i so toa zabrana za izvoz na surovini kina prakticno ima pak problem i mora da se smiri i kupuva aus jaglen i zelezna ruda mada sega aus neke/nemoze i bas da ja snabdi zasto ima drugi kontrkti sega... malce se zaebaa izborot im e aus ili indija sega.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
И кога ќе го враќаат Тајван назад?
Она што е во Украина ќе биде игрица во споредба со евентуален напад врз Тајван кој се спрема 70 години за такво нешто, имаат прилично сериозна воена индустрија, дури имаше нешто као секоја фирма без разлика од кој сектор дека мора одреден процент од приходи да реинвестира во било што поврзано со одбрана.
Освен тоа се работи за остров, Кина ќе треба да изврши десантни операции од масовен тип заедно со евентуални воздушнодесантни сили кои би се обиделе да направат мостобран или да заземат некоја писта.
И тоа ќе мора да биде без чадор од авијациона поддршка пошто Тајван има доволно јака авијација и ПВО да направи зулум во редовите на агресорот.
Не знам како Кина, со кои бродови би пребацила 50-60К војска со тенкови, олопњаци, артилерија и све по ред. Тоа е операција рамна на Д-деј, а што со 50-60, ќе требаат стотици илјади пошто Тајван има околу милион раја под оружје, што војска што полиција што територијалци.
Едино што му фали на Тајван се подморници кои започнаа да ги градат, моментално првата е изградена од осум планирани до 2025, имаат и пар холандски, прилично големи Дизел-електрични со погон независен од надворешен воздух.
10 современи подморници би направиле голем хаос во надоаѓачка десантна формација.
Тајван штанца ПБР ракети со децении, имаат залихи доволно за да уништат кинески десант а и морнарицата не им е за потценување.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.529
И кога ќе го враќаат Тајван назад?
Она што е во Украина ќе биде игрица во споредба со евентуален напад врз Тајван кој се спрема 70 години за такво нешто, имаат прилично сериозна воена индустрија, дури имаше нешто као секоја фирма без разлика од кој сектор дека мора одреден процент од приходи да реинвестира во било што поврзано со одбрана.
Освен тоа се работи за остров, Кина ќе треба да изврши десантни операции од масовен тип заедно со евентуални воздушнодесантни сили кои би се обиделе да направат мостобран или да заземат некоја писта.
И тоа ќе мора да биде без чадор од авијациона поддршка пошто Тајван има доволно јака авијација и ПВО да направи зулум во редовите на агресорот.
Не знам како Кина, со кои бродови би пребацила 50-60К војска со тенкови, олопњаци, артилерија и све по ред. Тоа е операција рамна на Д-деј, а што со 50-60, ќе требаат стотици илјади пошто Тајван има околу милион раја под оружје, што војска што полиција што територијалци.
Едино што му фали на Тајван се подморници кои започнаа да ги градат, моментално првата е изградена од осум планирани до 2025, имаат и пар холандски, прилично големи Дизел-електрични со погон независен од надворешен воздух.
10 современи подморници би направиле голем хаос во надоаѓачка десантна формација.
Тајван штанца ПБР ракети со децении, имаат залихи доволно за да уништат кинески десант а и морнарицата не им е за потценување.

taiwan ke bide vraten odkako ke ima prilicno golema i jaka revolucija na ostrovot kade prokinesko naselenie ke se pobuni i iscisti teren za napad. pvo ke bide unisteno use vo prviot bran napadi.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.378
Поени од реакции
5.840
taiwan ke bide vraten odkako ke ima prilicno golema i jaka revolucija na ostrovot kade prokinesko naselenie ke se pobuni i iscisti teren za napad. pvo ke bide unisteno use vo prviot bran napadi.
Тоа никогаш нема да се случи, Тајван не се прокинези него оригинал кинези, нема нит некаква назнака за такво нешто.
Ќе скрши џамче Кина, лаат 70 години и уште немаат преземено чекор, гомилање на трупи на брег лесно се детектира, имаш милион лажни цели по Тајван цел остров е како тврдина, така е тоа прв бран и отиде ПВО :icon_lol: Имаат свои крстаречки ракети, не зависат многу од странство за достава на опрема.
Кој тоа слој население и како би сакале да се припојат со Кина па чак да дигаат револуција, кога веќе имаат засебен идентитет, млади се осјечале ко Тајванци, имаат доволно оружје, опрема и муниција, ете нешто Кина сега гради десантни бродови од поголеми размери ама се смета дека тек од 2025 би имале каква таква можност за агресија, јасно е зошто лаат само, знаат дека ќе се избламираат пред свет засекогаш со евентуален неуспех.

.

Кина освен целоцна окупација на островот нема друга опција, се друго ќе биде блам.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
5.977
Поени од реакции
11.150
Се поблиску се до нуклеарен договор со Иран. Се надевам до максимум ќе ја искористи Иран можноста. ЕУ и САД неможат со ништо да ги уценуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom